Mladý Slovák si splnil sen a podnikol cestu okolo sveta

Tomáš Vilček, Tomas World ExpeditionTomáš Vilček, Tomas World ExpeditionTomáš Vilček, Tomas World ExpeditionTomáš Vilček, Tomas World ExpeditionTomáš Vilček, Tomas World ExpeditionTomáš Vilček, Tomas World Expedition
Jedného dňa sa ma zmocnila túžba zbaliť si batoh a  ísť na cestu okolo sveta, túžba spoznávať svet. No lomcovali mnou zmiešané pocity. Mal som strach z  toho, čo všetko sa mi môže stať. To už však bolo neskoro. Túžbe precestovať svet sa totiž nedalo odolať.
Prvotný plán bola niekoľkomesačná cesta Áziou s  tým, že na Vianoce sa vrátim domov. Potom som však prstom na mape prišiel do Indonézie a  zistil som, že budem len sto dolárov od vysnívanej Austrálie. To sa nedá nevyužiť. Fajn, potiahnem to do Sydney. Lenže potom budem sto dolárov od Nového Zélandu, a  to sa už vôbec neodmieta. No a  ktorý blázon by sa vracal cez pol planéty rovnakou trasou? Moju cestu som teda povýšil na ročnú cestu okolo sveta a  bolo.
Tomas Vilcek
Tomáš Vilcek

Všetko sa začalo 1. augusta 2014

Hodil som osemnásťkilový ruksak na chrbát a  urobil ten najdôležitejší krok, krok vpred. Potom to už šlo samo. Najprv som zdolal prvú stopársku výzvu a  prestopoval som sa zo Slovenska do Iránu. V  Iráne som prekonal prvú vážnu krízu, no zároveň pričuchol si k jednej z  najinšpirujúcejších mentalít na svete. Pri lúčení sa s  Iránom ma však postretol aj nebezpečný konflikt s  iránskym psychopatom, pri ktorom som jediný raz musel použiť slzný plyn.
Nasledovala centrálna Ázia. Bizarnosť Turkmenistanu vystriedal historický Uzbekistan a centrum legendárnej Hodvábnej cesty. Po ňom prišiel na rad jeden z  vrcholov – Afganistan. Najstrašidelnejšia chudoba, najväčší strach v  očiach domácich, no zároveň najzaujímavejšie trhy a  najkrajšie mešity. To všetko sa dennodenne prelína s  vojnovým stavom, ktorý sa už zladil s  miestnym životom. Krajina, v  ktorej pochopíte, že najväčšia exotika je práve tam, kde ste za najväčšieho exota práve vy.
Tomas vilcek

Islam vystriedal hinduizmus a neuveriteľná India

Tento kus sveta vás hneď po vstupe doň rozseká na drobné, aby vás časom mohol opäť poskladať, a  to v  lepšej podobe. A  hory v  Nepále? Nádhera. Úplne iná rozprávka vysokohorskej turistiky.
Na rad prišla juhovýchodná Ázia, presnejšie Thajsko, Kambodža, Malajzia a  Singapur. Klasika, ktorá poteší, no ohúri menej. Nasledovalo 8000 prestopovaných kilometrov cez to nekonečné červené nič a zároveň tak veľa. To je Austrália. Vianoce na farme v  prítomnosti kengúr, Silvester v  Sydney. 
Krátky let a  už som žasol nad prírodnými dielami na Novom Zélande. Násobne dlhší let cez Pacifik a  nepoškvrnený svet peruánskych Ánd ako na dlani. Peru je cestovateľsky zvučné, ale Bolívia ma presvedčila, že je nielen atraktívnejšia, ale že dokonca konkuruje aj Novému Zélandu. Odbočka do Paraguaja a  záver v  Brazílii, ako inak, v  Riu.

Čo by to bola cesta okolo sveta bez Afriky?

Až na tie komplikované víza. No Afrika je celá komplikovaná, a  preto tak zaujímavá. Človek má pocit, že už toho veľa precestoval a  veľa zažil. No potom príde Afrika a  cítim sa ako keby som včera opustil moju domovinu. 
Pobrežie Slonoviny. Opäť úplné iné a  jedinečné trhy v  Abidjane. No aj rušný nočný život, nocovanie v  africkom slume a  omnoho viac. Napriek tomu Mali zdvihlo latku o  čosi vyššie. Najfarebnejšie, najzaujímavejšie, najnevinnejšie. Kopírujem životodarnú rieku Niger, okolo ktorej sa tiahne život v  Mali.
Na záver prechod nehostinnou Saharou, aby som sa z  Maroka cez Európu vrátil späť na Slovensko. Stopom, v  júli 2015. Cesta okolo sveta Tomas World Expedition trvala jedenásť mesiacov a  tri dni, čo je oficiálne jeden cestovateľský rok. Od teeeraaaz. 

Moje TOP krajiny

Medzi top krajiny na mojej ceste považujem Afganistan, pre silné zážitky z  tejto krajiny, Nepál, a  to najmä kvôli horám, ktoré milujem, Bolíviu, vďaka unikátnej prírode a  Mali, v  ktorom som našiel azda najväčšiu exotiku. Tejto prémiovej skupine tesne sekunduje Irán, India, Nový Zéland či Peru.
Avšak odporučil by som určite aj mnohé iné krajiny z  tejto cesty. Stop, indické vlaky, autobusy, pešo, loď, zdieľané taxíky a  samozrejme aj na prvý pohľad nefunkčné africké mašiny. Couchsurfing, stanovanie v  divočine a hotely za babku. Púšte striedali džungle, nekonečné roviny striedali najvyššie pohoria, neznesiteľné horúčavy striedali aj mrazy a sucha zasa dažde. Rozmanitosť. Tá bola mimoriadne dôležitá pri plánovaní cesty. 

Nezabudnuteľných zážitkov bolo mnoho, a to v každej krajine

Každú chvíľu si zaspomínam na niečo iné. Silným zážitkom určite bolo nocovanie v  africkom slume, rušné afganské trhy, sledovanie rituálneho spopolňovania mŕtvol v  indickom Varanasi alebo rozprávkový treking v  bolívijských Andách a  komplikovaný výstup na šesťtisícovku Huyana Potosí (6088 m. n. m.). 
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition

A do akej miery dokáže podobná cesta ovplyvniť cestovateľa?

Samozrejme, do značnej. Človek zistí, ako úžasne dokáže tráviť čas a  potom sa už nedokáže zmieriť s  tým, že má byť odkázaný na život „do práce – domov, do práce – domov“. Preto začne špekulovať a  hľadať možnosti, ako si to v  živote zariadiť tak, aby svoju cestovateľskú závislosť nemusel obmedzovať. Samozrejme, nehovoriac o  otvorenejšom pohľade na svet.
Mimo iného sa mi potvrdilo, že obavy zo sveta, obavy z  neznáma a  z  exotických krajín sú prehnané. Na mnohých miestach panuje veľká chudoba, hrozné životné podmienky, ale aj mimoriadne nebezpečenstvo. Avšak stretávanie priateľských ľudí po celom svete začnú okamžite resetovať z hlavy obrázky z negatívnych správ, ktoré neustále vzbudzujú dojem, že svet je len plný nebezpečenstva. 
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition
To, akým spôsobom a  kam presne budú smerovať vaše cestovateľské kroky, treba dobre naplánovať. To robí cestovateľa cestovateľom a  cestovanie nezabudnuteľným spoznávaním s  nenahraditeľnými zážitkami. Potenciálnym cestovateľom odporúčam pribaliť si do ruksaka vedľa cestovateľského hladu aj inštinkt a rozumný rešpekt s  pokorou k  svetu. Svet to bezpochyby ocení.

Kniha Tomas World Expedition

Pozitívne ohlasy od čitateľov mojich blogov ma časom motivovali k  tomu, aby som vytvoril prepracovanejšiu verziu blogov v  kombinácii s  tými najpútavejšími fotkami. Motivovali ma ku knihe Tomas World Expedition.
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition
 
Cestovateľský príbeh v  tejto knihe vás vtiahne do silných exotík. Tak autenticky, až zabudnete, že sedíte doma a  čítate knihu. Či už sa do nej pustíte alebo nie, vedzte, že aj o  vás je reč a  cestujete so mnou. Pridajte sa ku mne, bude to vzrušujúca jazda svetom.
 

Čítajte ďalej

Je tomu 5 rokov, čo som na podnet Slovenských ochranárov okolo Jána Korňana, Blažky a Tóna Sedlákovcov a Meďa Maceka podnikol prvú výpravu do venezuelskej Imataky. Profesionáli  a...
 
 „Kolo, kolo, kolo, koloooo“, „Kolo, kolo, kolo, kolono“… Nemusíte mať vôbec obavy, nezbláznila som sa a miesto cestovateľsky ladeného článku vás nezobrala do podivnej aukčnej siene, kde sa...
 
V predpovediach často zaznieva informácia, že najchladnejšie počasie na území Slovenska možno očakávať na Orave, Liptove a Spiši, no pravda je trochu iná. Najchladnejším a zároveň najvlhším kútom...
 
Lekárnička, dá sa povedať, je dnes už každodennou povinnou výbavou, nech robíte čokoľvek. Máme ich na pracoviskách, v autách, v kanceláriách a už vôbec by vo vašom batohu nemala chýbať...
 
Levický hrad
Levický hrad patrí medzi menšie a našťastie dobre zachovalé hrady na Slovensku. Pod tým „zachovalé“ rozumejte, že ide o zrekonštruované a zakonzervované ruiny. V prípade Levického hradu, pekné. To...
 

GPS poloha

Diskusia