5 románov o cestovaní, ktoré skutočne stoja za to!

Po reálnych cestopisoch si posvietime na cestopisné romány, ktoré sa začali a skončili v atramentových machuliach. Síce nepochybujeme, že nechýbajú v žiadnej správnej knižnici správneho dobrodruha, drobné pripomenutie ale nemôže byť na škodu. Tieto knihy dýchajú dobrodružstvom, vyrazte s nimi na cestu!

Jack Kerouac: Na ceste

Okej, všetci vieme, že Kerouac si tie cesty nevymyslel, ale skutočne odjazdil a odstopoval. No do knihy primiešal aj nejakú tú fikciu, vymyslené mená i vymyslené dialógy, preto si našiel miesto práve v tomto zozname. Nič z uvedeného však nezmení to, že ide o kultovú knihu všetkých tých vlasatých bítnikov a hipíkov, ktorí v nej našli inšpiráciu a stelesnený odpor voči konvenčným spoločenským hodnotám. Na ceste sa žije, pije, filozofuje, sexuje a tak nejako sa nerieši, že tá cesta nemá konkrétny cieľ. Cesta samotná je cieľ. S touto knihou by ste mali pocit slobody aj v stalinskom lágri...

Jules Verne: Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Ďalší kult, ktorý má nespočetné množstvo adaptácii a spracovaní, ale originál je a ostane len jeden. Chladnokrvne presný, chorobne strohý a málovravný anglický šľachtic Phileas Fogg rozpúta v Reformnom klube polemiku o pláne obísť svet za 80 dní. A že to nie je iba strelená teória, to sa rozhodne dokázať stávkou o dvadsaťtisíc libier. Sprevádzaný svojim sluhom Prešmykom a prenasledovaný policajným dôstojníkom, ktorý si ho splietol s bankovým lupičom, pán Fogg vyráža na cestu. Ak si chcete vychutnať napínavú odyseu s množstvom dobrodružstiev a prekvapivou pointou v závere, táto verneovská klasika by vám nemala uniknúť! 

Jules Verne: Dvadsaťtisíc míľ pod morom

A dáme si ešte jedného Verna, aj keď, ruku na srdce, ak by sme chceli byť vo výpočte úplní, priestor jedného článku by na jeho knihy nestačil... Dvadsaťtisíc míľ pod morom je však príbeh výnimočný vo svojej nenapodobiteľnosti – nikdy predtým a ani potom nevznikol cestopis, kde je hlavným dopravným prostriedkom ponorka! Legendárny Nautilus a jeho nejednoznačný kapitán Nemo v princípe unesú skupinu okolo prírodovedca profesora Aronnaxa a títo nedobrovoľní hostia vo fantastickom plavidle absolvujú podmorskú cestu naprieč oceánmi. A popri tom spolu s čitateľom odhaľujú závoj tajomna okolo záhadného kapitána a jeho ešte záhadnejšej lode...

Ernest Hemingway: Slnko aj vychádza

Prvá svetová skončila. Európa sa spamätáva z vojnového besnenia a tí, ktorí ju zažili na vlastnej koži, si opäť hľadajú miesto v bežnom živote. Jake Barnes, novinár/veterán, sa túla západnou Európou a východisko z psychických tráum hľadá v novom živote, v zážitkoch, a – ako inak – v láske. Ale pre generáciu, ktorá všetko nechala na vojnovom fronte, to nie je jednoduché. Oddýchnite si od rýchlych adrenalínových jázd a namiesto nich sa pokochajte obrázkami z bohémskeho Paríža či exotickej Pamplony. Jake Barnes je váš človek.

Ľudo Ondrejov: Africký zápisník

Na záver jeden úlet! Síce skôr než do tej „dospelej“ by Ondrejovov príbeh patril do detskej literatúry, je až neuveriteľné, ako pôsobivo vykreslil atmosféru pod horúcim africkým slnkom. O to viac, že sa na čierny kontinent v skutočnosti nikdy nedostal. Cesta rozprávača s priateľským černochom Tanganikom je plná veselých a úsmevných príhod, od súboja s nosorožcom o vodu až po útek pred rozzúrenými šimpanzmi... Niektorých možno pri spomienkach na čitateľské denníky zo základnej školy chytá smrteľná panika, Africký zápisník by však mohol byť príjemnou výnimkou.

Ak máte iný TIP, pridajte ho do Diskusie :)