Ako si užiť safari a vyraziť si na Zanzibare

Tanzánia patrí k svetovým top destináciám. Možno nie pre každého, ale pre milovníkov divokej prírody a zvierat rozhodne. Stačí spomenúť pojmy ako kráter Ngorongoro, národný park Serengeti alebo Masajovia.

Afrika má síce mnoho podôb, od severoafrických štátov s arabským obyvateľstvom a Saharou až po Juhoafrickú republiku, ale archetypom Afriky, ako si ju Európania predstavujú, sú predovšetkým trávnaté pláne Serengeti a dediny obývané Masajmi. Teda, okrem toho trebárs ešte púšť Kalahari.

Tanzania zaujimavosti

Náš zájazd kombinuje safari so Zanzibarom. Ideme v troch džípoch a medzi sebou sa dorozumievame vysielačkami. Na safari sa niekedy môže pomerne dlho jazdiť a hľadať, kým sa vidí niečo zaujímavého. To nie je náš prípad, máme šťastie. Okrem bežnej fauny vidíme i leoparda, geparda a dokonca pomerne zblízka i niekoľko vzácnych nosorožcov, ktoré už pytliaci v Tanzánii takmer vyhubili. Vrcholom je asi tretí deň navečer, keď zastavujeme na pozorovanie bocianov marabu, ktoré sa vo veľkom počte vyhrievajú na strome, keď už slnko začína zapadať. O pár sekúnd neskôr zaznamenáme hrochy v rieke pod nimi a za ďalšiu minútu na rovnakom mieste ešte krokodíla. To budú fotky!

Na safari môže byť i sranda, zišla sa nám totiž výborná partia ľudí a dokonca sa našla účastníčka,  ktorá spísala niektoré hlášky, ktoré tu padli. Tak napr.:

  • Má tá zebra pruhované i mäso? Hej, polovica bravčové, polovica hovädzie.
  • Ten oštep, čo som kúpil od toho Masaja, bol asi bez DPH, všakže?
  • Kruci, tie tri slony sú k nám zasa otočené zadkom. Takže sa dá povedať, že sme videli tri slonie zadky…
  • Tie dve vysielačky sa nabijú normálne a ta tretia blbo, čím to je? No sú dve možnosti. Buď je pri jednej iná baterka… alebo neviem.
  • Prečo žerú bociany marabu i kusy železa? No to by aj mňa zaujímalo, ale ani ty nerobíš všetko logicky.
  • Hej, zvierat je tu hodne,  no akurát tu nie sú.
  • Ten pavián má modré semenníky… Sakra, od čoho mám tak modré ruky?
  • To na tej fotke je žirafa? Nie, to je kávovník...
  • A vpravo slon a dve žirafy so západom slnka. Ty vole, to je romantika, vole…

Zanzibar

Pobyt na ostrove Zanzibar, to je niečo ako ísť do celkom inej krajiny. V hlavnom meste ostrova Unguja, ktorého centrum nazývané Stone Town je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je najlepšie sa len tak prechádzať labyrintom úzkych uličiek s krásne zdobenými dverami a vchodmi, pýchou Zanzibaru. Stavby (väčšinou z korálového kameňa – odtiaľ názov mesta) sú tu hodne zanedbané, to im ale na druhej strane dodáva trochu romantiky. Zážitkom sú stánky s jedlom na nočnom trhovisku Forodhani. Keď sa všetci naučili, že sa nemôžu nechať odtiahnuť k prvému stánku a nevyplatí sa súhlasiť hneď s prvou cenou, ktorú domorodci povedia, začali si užívať jedlá z rýb a morských plodov, zanzibarskej pizzy, exotických dobrôt ako maniok s chilli, chlebovník, samosa, falafel a ďalšie. Džús z cukrovej trstiny ochucujú miestni zázvorom a limetou - niektorí z nás si dávajú i tri misky za večer, mňam!

Na výlete za delfínmi sme bohužiaľ hlavne pre zlé počasie delfíny nevideli. Asi vybraná smola za to šťastie na safari… Veľmi sa nám ale páči vychýrená „spice tour“ s poznaním a ochutnávkami rôznych druhov korenia a ovocia. Záverečný odpočinok pri mori potom spestril ďalší zážitok. Je práve sobota, v Tanzánii máme poslednú noc a tak sa necháme zlákať k účasti na miestnej „beach party“. Nočná cesta taxíkom na party je zaujímavá sama o sebe. Spomínam na filmy, v ktorých americká „zlatá mládež“ vyráža niekam kabrioletom s otvorenou strechou. To my ideme rýchlosťou asi 15 km za hodinu, pretože tunajšia vozovka je prašná a tak šialene hrboľatá, že to rýchlejšie nejde.

O niečo skôr (cez deň) som si robil srandu, že ju pomáhala stavať Európska únia. Ako vidno, nie všetci pochopili, že to bol vtip, ako vyplýva z otázky vyklepanej spolucestujúcej: „To je hrôza, to fakt stavala Európska únia?“

No ale došli sme a na mieste nás zarazila výška vstupného, v prepočte cca 125 Kč. Na jednu z najchudobnejších krajín sveta viac než dosť. Krátke pochybnosti, či ísť za túto cenu dovnútra, rozptýlili u pánov mladé černošky v sukniach a podpätkoch, ktoré práve tiež vchádzali dovnútra. „Tak keď už sme tu, že áno?“ Chvíľku máme pocit, že prechádzame tajomným panstvom, pretože za hudbou musíme cez temné zákutia prejsť ešte asi 500 metrov. Taká diskotéka na Zanzibare nie je nezaujímavá ani pre človeka, ktorý je viac outdoorový než diskotékový typ. Zvláštny systém kupovania pitia, keď si človek najskôr musí pri jednom bare kúpiť kartu s kreditom a ten ide potom „prepiť“ k druhému baru, mňa ani tak nezarazil. Zaujímavejších bolo celkom 8 výpadkov prúdu, keď hudba prestala hrať, ale nikto sa tým nevzrušoval. V Tanzánii je to bežná vec, takže sa na parkete proste len čaká, až sa znovu začne hrať.

Čo nás ale dostalo najviac, boli Masajovia oblečení v tradičných šúkách (červené kockované bavlnené látky) a tradičnými účesmi divoko sa skrúcajúci na hudbu typu Lady Gaga. Ešteže aspoň oštep pre tentoraz odložili… Autor: Petr Želiezko, majiteľ cestovnej kancelárie Mundo, ktorá organizuje zájazd Tanzánia – safari a Zanzibar.