Cestujete prvýkrát? Tu sú odpovede na najčastejšie otázky!

Každý z nás si pamätá, ako prvýkrát niekam cestoval. Na ten pocit vzrušenia a dobrodružstva plného otázok a chýbajúcich odpovedí. Pre niektorých sa stalo cestovanie drogou, iných po prvej ceste definitívne prešla chuť. Medzi nami sa však stále nájdu takí, ktorí sa doteraz neodhodlali vyraziť. A práve pre tých tu máme odpovede na najčastejšie otázky, ktoré vyvstanú pred samotnou cestou. Nech sa páči!

Mám akurát tak tri mesiace. Je to príliš krátko na „cestu okolo sveta“?

Vzhľadom na to, že reálna doba letu okolo planéty trvá asi 40 hodín, tak to krátko nie je. Ale takýto čas je príliš krátky na to, aby ste sa toho snažili videli čo najviac. Pokiaľ nemáte v pláne navštíviť príliš veľa destinácií, je to v poriadku. Radšej si poriadne užite menej lokalít. V skutočnosti budete mať takýmto spôsobom ešte záživnejšiu cestu ako tí, ktorí cestujú dvakrát dlhšie a snažia sa vidieť štyrikrát toľko.

Mám ušetrených 5000€. Bude mi to stačiť na dlhú cestu?

Žiadny problém. Na takéto výlety môžete nájsť množstvo výhodných ponúk a taktiež sa môžete prevážať stopom či na jachtách. Oveľa dôležitejšou otázkou je, na aký typ výletu sa chcete vybrať a ako dlho bude trvať. Je dôležité, aby ste si stanovili denný rozpočet, ktorý zodpovedá vašej úrovni pohodlia a taktiež zistiť, ktoré krajiny sa najviac oplatia. A taktiež si môžete počas cesty zarobiť na príležitostných „brigádach“. Všeobecne platí, že najlepšou voľbou pre začiatočníkov je pravdepodobne Ázia. Je tu oproti iným kontinentom relatívne lacno a pomerne bezpečne. 

O „atrakciách“, „divoch“ či „veciach, ktoré musím vidieť“, som počula/a veľa. Je to len turistický ťah alebo je na tom niečo pravdivé?

Povedali by sme, že oba výroky sú čiastočne pravdivé. Všetko to, čo má takéto označenie, má niečo do seba a samozrejme existuje dôvod, prečo sú takéto atrakcie lákadlom pre turistov. Ak si však svoju cestu prispôsobíte podľa seba a budete navštevovať to, čo vás zaujíma, z cesty budete mať oveľa väčší pôžitok. A taktiež netreba zabudnúť nato, že všetky atrakcie sú známe a všade bude okolo vás množstvo iných turistov. Ak sa však rozhodnete navštíviť menej známe lokality, určite si užijete viac pôvodného domáceho koloritu.

Ako mám vedieť kde mám v noci spať, čo mám cez deň vidieť a ako sa tam dostať?

Zabezpečte si sprievodcovskú knižku alebo jej digitálnu verziu. Tá bude obsahovať všetky pamiatky v danom meste a taktiež krátky prieskum najlepšieho dostupného ubytovania. Takáto knižka je samozrejme sprevádzaná užitočnými mapami. V hlavnej sezóne by ste si však ubytovanie mali rezervovať jeden až dva dni dopredu. A samozrejme, v každom väčšom meste, národnom parku alebo pri atrakcii je informačná kancelária.

Chcem ísť na výlet sám/sama, ale trochu sa toho bojím...

Momentálne po svete behajú tisíce sólo cestovateľov, ktorí mali podobné obavy ako vy. Samota môže byť problémom najmä na začiatku cesty a taktiež pri niektorých udalostiach, ale svoj „chodníček“ si určite nájdete a onedlho sa stretnete aj s ďalšími cestovateľmi. Najmä v hosteloch alebo pri presunoch autobusom, či vlakom.

Skutočne potrebujem cestovné poistenie?

Iba vtedy, ak budete naozaj chorý. Alebo ak sa zraníte. Alebo ak budete účastníkom dopravnej nehody. V krátkosti povedané – áno, potrebujete. Možno sa vám poistenie zdá zbytočne zaťažujúce, ale poznáte predsa zákon schválnosti. Ak by ste si to poistenie neobstarali, ako na potvoru by sa niečo prihodilo. S poistením budete mať pri cestovaní väčšiu istotu.

Mám smartfón. Ako ho môžem počas cestovania využiť tak, aby ma to nestálo celý majetok?

Pre použitie vášho mobilu budete musieť vykonať určité úpravy. Hovoríme konkrétne o tom, ako dlho ste na jednom mieste ubytovaný a koľko ste ochotný minúť na to, aby ste boli stále v spojení so svetom. Najrozumnejšie však je, aby ste si zaobstarali miestnu SIM kartu. Miestne karty majú často veľmi výhodné ceny na medzinárodné volania alebo prenos dát. V podstate platí, že mobilné služby sú skoro všade lacnejšie ako u nás. Samozrejme, hľadať môžete aj wifi hotspoty, kde je internet zadarmo. Nezabudnite aj nato, že smartfon sa rýchlo vybije. Je vhodné si zobrať náhradnú baterku. 

Je nejaká vec, ktorú by som nemal/a zabudnúť?

Štuple do uší. Ubytovne a lacné hotely sa často nachádzajú v blízkosti rušných ulíc a nočných klubov. Niektoré autobusy a vlaky majú minimálne vetranie, a preto budete musieť pootvárať okná, kde sa vám tieto štuple naozaj zídu – či už proti hluku alebo prievanu. A nezabudnite ani na to, že v nocľahárni vám môžu prideliť spolubývajúceho, ktorý môže chrápať. A určite si naskenujte pas a všetky dôležité doklady. Následne si ich prepošlite na svoj email, kde ich budete mať v prípade nutnosti veľmi jednoducho dostupné.

Musím sa na to opýtať... Ako je to s cestovateľskou hnačkou? Čo môžem očakávať?

Pri cestovaní do cudziny sa radšej pripravte na to, že ju dostanete. Ak na to však prídete rýchlo, v lekárňach môžete dostať účinné lieky, vďaka ktorým sa budete už do dvoch hodín cítiť fit. Nečakajte však, že to prejde samo, zbytočne tak stratíte niekoľko dní. Budete oslabený, menej koncentrovaný a začnete robiť chyby v rozhodovaní. Čo je však prekvapivé, väčšina cestovateľov dostane hnačku skôr z bufetových jedál (dokonca aj v pekných hoteloch) ako v jednoduchých a lacných reštauráciách. Čo je na druhej strane pochopiteľné, nakoľko bufety na uliciach varia vždy z čerstvú stravu. Odporúčame tiež približne dva týždne pred cestou nasadiť probiotika na regeneráciu a posilnenie črevnej mikroflóry. To zabraní tomu, aby žalúdok reágoval podráždene na zmenu stravy. Vhodné probiotika vám poradia v každej lekárni.
 
A nezabudnite na heslo Dobrodruh.sk: stačí len vyraziť...