Ako som sa dostala zadarmo do Holandska a zažila najlepší Silvester

AmsterdamAmsterdamAmsterdamAmsterdamAmsterdamAmsterdam

Niektoré veci a výzvy k človeku prídu samé, do iných musí investovať trochu času a úsilia. To, že som zbadala na facebookovej stránke Dobrodruh.sk súťaž, bola vec, ktorá ku mne prišla. Každý z nás denne dostáva mnoho príležitostí, je len na nás či a ako ich využijeme. Rozhodla som sa prvýkrát zapojiť do niečoho takéhoto a v hĺbke duše som dúfala, že sa mi to podarí a predstavovala som si, ako sa pozerám na holandské ohňostroje.  Keď niečo veľmi chcete, urobíte pre to maximum a stoja pri vás správni ľudia, verte mi, že sa vám to podarí. Šťastie sa teda na mňa usmialo. Vyhrala som zájazd pre 2 osoby a tak som si pár dní pred Silvestrom balila kufor.

Príchod do Rotterdamu

V dňoch 29.12.2016 – 2.1.2017 som sa prostredníctvom CK DAKA vybrala s kamarátkou Luckou do krajiny tulipánov a veterných mlynov – Holandska.

Po dlhej ceste autobusom sme ráno prišli do hmlou zahaleného Rotterdamu – najväčšieho prístavu v Európe s veľmi zaujímavou modernou architektúrou (viď foto).

amsterdam

Následoval presun do malebného mestečka Delft, ktoré sa nachádza na pol ceste medzi Rotterdamom a The Hague.  Okrem nespočetného množstva bicyklov a príjemneho prostredia sa mesto pýši týmto Novým kostolom, ktorý ma zaujal svojou  naklonenou vežou. 

amsterdam

Naše posledné kroky prvého dňa v Holandsku viedli do Den Haagu, kde sme si prezreli historické centrum s budovou parlamentu Binnenhof a Kráľovský palác.

amsterdam

amsterdam

Láska na prvý pohľad

Nasledujúci deň sme sa vybrali do skanzenu Zaanse Schans, do ktorého som sa zamilovala hneď, ako som vystúpila z autobusu. Dedinka je od Amsterdamu vzdialená len 20 km, takže rozhodne odporúčam zastaviť sa v nej a vychutnať si pravú holandskú atmosféru.

amsterdam

amsterdam

amsterdam

Z týchto maľovaných domčekov som nemohla spustiť oči, človek mal pocit, že je v rozprávke.  Navštívili sme syrovú farmu s ochutnávkou syrov (dovtedy som ani len netušila, že existujú modré a zelené syry a že chutia tak výborne) a výrobňu drevákov, kde nám predviedli ako za 5 minút jedny vyrobiť.

amsterdam

Poobede sme sa presunuli do hlavného mesta Amsterdam, kde na nás za každým rohom číhali magnetky pre turistov, Coffee Shops, červené očká (if u know what I mean), trhy s tulipánmi, bicykle, umelci,  kanály,  suveníry s Van Goghovými maľbami..

amsterdam

Navštívili sme aj brusiarňu diamantov  s možnosťou vyrobiť šperk na počkanie, avšak z cien sa nám, bežným Slovákom, točila hlava, takže sme sa radšej vybrali preskúmať centrum so slávnymi písmenami  I amsterdam. Fotku hodnú publikácie sme však s týmto nápisom nespravili, pretože nás demotivovalo nespočetné množstvo ľudí robiacich si selfie v našej selfie.

Užili sme si aj plavbu loďou po holandských grachtoch.

amsterdam

Nasledovalo osobné voľno v uliciach Amsterdamu a spolu s niekoľkými národnosťami sme oslávili príchod Nového roku.

Nieuwjaarsduik

Posledný deň v Holadsku sme strávili v najluxusnejšom prímorskom letovisku Scheveningen. Tu sme mali možnosť vidieť a tiež zúčastniť sa každoročnej akcie s názvom Nieuwjaarsduik, kedy sa asi 10 000 otužilcov okúpe v Severnom mori. Z praktických dôvodov sme sa k ľuďom v plavkách a oranžových čapiciach nepripojili, čo však budem ľutovať do konca života, pretože keď raz máte možnosť niečo nezvyčajné vyskúšať, netreba nad tým rozmýšľať, proste sa chopte šance. Budete mať o zážitok na rozprávanie naviac. Poprechádzali sme sa po krásnej promenáde, kde sme poriadne vymrzli, ale za ten zážitok z mora a krásnej pláže to stálo za to.

Večer sme sa s krajinou tulipánov rozlúčili a rodine napísali sms, aby na nás počkali s obedom. 

Tento rok som odštartovala úžasne, začal sa mi plniť môj cestovateľský sen. A preto dúfam, že pranostika „Ako na Nový rok, tak po celý rok“ bude v tomto prípade pravda a podarí sa mi precestovať  ďaľšie krásne krajiny.

V mojom aj Luckinom mene, by som sa chcela poďakovať cestovnej kancelárií DAKA za krásny zájazd, kaviarni a fóru Dobrodruh.sk za príležitosť zapojiť sa do súťaže a v neposlednom rade našim priateľom, bez ktorých by sme nezažili najlepší Silvester nášho života.

Zo srdca Vám ďakujeme a prajeme úspešný cestovateľský rok 2017! 

amsterdam

Článok bol pripraveny v spolupráci s CK DAKA, viac zájazdov nájdete tu: http://ckdaka.sk/

Čítajte ďalej

Blíži sa najkrajšia časť roka, čas Vianočných sviatkov. Pri tejto príležitosti sme pre Vás pripravili ďalšiu súťaž o tri pekné ceny, tentokrát s eshopom Plutvy.sk. Pripravili sme pre vás Vianočnú...
 
Lipno nad Vltavou je malebné místo na břehu lipenského jezera, kde je dobře hlavně rodinám s dětmi. Jezdí sem za společným odpočinkem, láká je tu koupání, cyklistika i spousta dalších možností...
 
Pre turistov, ktorí vnímajú dovolenku ako synonymum úteku z hektickej mestskej vravy a každodennej rutiny, predstavuje Chorvátsko šťastnú voľbu. Malebná a rôznotvárna krajina je vhodným cieľom pre...
 
Aj dobrodruhovia chodia na dovolenky. No zrejme ich netrávia úplne štandardne. Ak Vašu najbližšiu dovolenku už nechcete stráviť leňošením na pláži, ale nejakým poriadnym zážitkom, prinášame Vám dnes...
 
Ski hit, je „pas“, ktorý otvára turnikety lyžiarských stredísk v Osttirol a aj ľadovca Mölltaler. Dohromady je to 9 väčších i menších rezortov s približne 350 kilometrami upravovaných zjazdoviek....
 

GPS poloha

Diskusia