Meniace sa Macao v roku 2015

Macao nájdeme pri ústí Perlovej rieky do Juhočínskeho mora. Prvý portugalskí kupci sa tu vylodili už v 16. storočí a tak sa Macao stalo prvou a zároveň najdlhšie trvajúcou európskou kolóniou v Číne. Macao zostalo portugalskou kolóniou po dlhých 450 rokov a až roku 1987 uzavrelo Portugalsko s Čínskou ľudovou republikou dohodu o vrátení Macau Číne.

V roku 1990 tak obnovila Čínska ľudová republika suverenitu nad Macaom, ktoré sa tým stalo špeciálnou administratívnou oblasťou Čínskej ľudovej republiky. Hoci je teda Macao/Macau/ fakticky súčasťou ČĽR, funguje tu osobitný režim a vysoká miera autonómie. Práve vďaka dlhotrvajúcemu portugalskému vplyvu sa v Macau stále snúbi portugalská aj čínska kultúra, architektúra i kuchyňa. Ulice stále nesú portugalské názvy a portugalčina je spolu s čínštinou úradným jazykom.

Geografia

Macao tvorí polostrov Macao a dva malé ostrovčeky Taipa a Coloane, ktoré sú s polostrovom prepojené mostami. Macao sa rozkladá na území s rozlohou púhych 30.3 km² a má v súčasnej dobe asi 636.000 obyvateľov. Jedná sa tak o najhustejšie zaľudnenú oblasť na svete, podľa s medzinárodnými údajov zo strany US Census Bureau. Z Hongkongu trvá cesta do Macaa trajektom asi hodinu, vďaka čomu sa stalo pre Číňanov ideálnou destináciou pre jednodňové alebo víkendové výlety. Priamo pri ostrove Taipa bolo vybudované letisko, z Európy je však oveľa jednoduchšie sa do Macaa dostať cez Malajziu, Singapur, Thajsko alebo už spomínaným trajektom z Hongkongu. Ak sa plánujete zdržať menej ako 90 dní, nepotrebujete do samotného Macaa (na rozdiel od Čínskej ľudovej republiky) vybavovať žiadne víza.

Monte Carlo Orientu

Centrum Macaa je vystavané v portugalskom štýle a je vďaka svojim unikátnym pamiatkam na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hlavným lákadlom sú však všadeprítomné kasína. Macao sa tak dôvodne prezýva Monte Carlo Orientu alebo ázijské Las Vegas. V roku 1962 vytvorila vláda Macaa v odvetví gamblingu monopol a spoločnosť Stanleyho Hoa, v súčasnosti jedného z najbohatších mužov Ázie, získala výhradnú licenciu. Tá trvala až do roku 2002, kedy do Macaa konečne prenikli aj zahraničné spoločnosti ako Wynn Resorts alebo Las Vegas Sands. Podľa správy denníka Wall Street Journal, v roku 2013 bol zisk z gamblingu neskutočných 45 miliárd dolárov (Las Vegas mal pritom zisk necelých 11 miliárd dolárov).

V Macao sa nachádzajú obrovské luxusné kasína, napríklad kasíno Lisboa, ktoré pripomína vnútri nočný klub zo 70. rokov minulého storočia, či kasíno City of Dreams, ktoré je súčasťou rezortu a zábavného centra City of Dreams Macau. Kasíno Venetia je najväčším kasínom na svete. Celý komplex pojme až 15.000 návštevníkov a ponúka okrem iného 850 herných stolov a 350 obchodov. Celý komplex je vybudovaný v štýle Benátok, môžete sa tu prejsť v umelo vybudovaných kanáloch na gondole a pozrieť si umelé repliky všetkých benátskych pamiatok vrátane námestia sv. Marka. Zážitok umocní aj váš gondolier, ktorý bude spievať po taliansky.

V Macao gambling naozaj žije, môžete sa tu zúčastniť aj množstva významných udalostí. V minulých rokoch dala rastúca popularita online pokru (ktoré podľa Európskej asociácie hier a stávok teraz tvorí 20% z celkového zisku online hier) spoločnostiam podnet na organizovanie živých udalostí priamo v Macao. Jedná sa napríklad o každoročné pokerové turnaje, ktoré v City of Dreams usporadúva známa online pokrová herňa Poker Stars, ktorá, popri tradičných hier, dokonca ponúka e-stoly s populárnym Texas Hold'em, najnovšie zážitok, ktorý si dnes pri hraní pokru môžete vyskúšať.

Meniaca sa tvár Macaa

V posledných rokoch však Macao prechádza mnohými zmenami. Na vine je viac faktorov. Vďaka ekonomickej kríze sa v posledných rokoch spomalila čínska ekonomika a navyše mnoho hráčov dnes uprednostňuje hranie online z pohodlia svojho domova, na čom v posledných rokoch kamenné kasína strácajú. Vzhľadom na to, že príjmy Macaa tvoria takmer výhradne gambling a turistika, musí sa snažiť prispôsobiť súčasnej situácii a prilákať nových návštevníkov.

Macao sa tak snaží ponúknuť návštevníkom najmä nové atrakcie. Oblasť sa predtým sústredila takmer výlučne na hazard a nákupy. Medzitým čo páni utrácali v kasínach, mohli si ich polovičky užívať nákupy v luxusných nákupných centrách, v ktorých nechýbajú butiky značiek ako Prada alebo Dior. Dnes sa chce Macao sústrediť aj na zábavu, zážitky a atrakcie pre celé rodiny. Samotná vláda ČĽR nalieha na kasína, aby rozšírili aj svoje mimoherné aktivity. V kasínových komplexoch sa tak rozrastajú udalosti ako koncerty, významné boxerské turnaje, udeľovania cien alebo Grand Prix. Od roku 2010 môžu návštevníci vzhliadnuť veľkolepú vodnú šou The House of Dancing Water, plnú akrobatov, tanečníkov, zabávačov, hercov aj motocyklistov. Macau sa tak snaží zaujať širšie spektrum turistov a zároveň je prinútiť k dlhšiemu pobytu.

 

Turistické atrakcie

Aj mimo moderné komplexy má Macao stále čo ponúknuť. Za návštevu rozhodne stoja ruiny kostola svätého Pavla. Pôvodne sa jednalo o impozantnú katedrálu zo 16. storočia. Tá bohužiaľ takmer celá zhorela pri požiari v roku 1835 a zachovalo sa tak iba jej priečelie. Relikvie a obrazy z pôvodnej stavby si môžete prezrieť v priľahlom múzeu. Medzi ďalšie významné pamiatky patrí chrám A-Ma Temple z obdobia dynastie Ming alebo pevnosť Guia z roku 1836. Tá ponúka nádherný panoramatický výhľad na celé mesto, a ak sa vám nechce šľapať pešo do kopca, môžete využiť lanovku. Historické centrum sa tvorí námestie Largo do Senado a priľahlé uličky vystavané v koloniálnom štýle. Známa je najmä Rua da Felicidade, ktorú tvoria takmer výhradne malé reštaurácie a kde môžete ochutnať zaujímavú kombináciu čínskej a portugalskej kuchyne. Ak máte radi výhľad, rozhodne nesmiete vynechať návštevu Macau veže, dominanty celého polostrova. Veža je vysoká 338 metrov a je možné z nej dohliadnuť až na hongkonské ostrovy. Vo veži sa nachádzajú obchody, reštaurácie a dokonca si z nej môžete skočiť aj Bungee Jumping.