Mallorca - nezvyčajná outdoorová destinácia

Mallorca outdoorMallorca outdoorMallorca outdoorMallorca outdoorMallorca outdoor

Na máloktoré miesto sa hľadí tak cez prsty ako práve na tento španielsky ostrov v Stredozemnom mori. Pod pozlátkom plážového raja však ukrýva Mallorca oveľa viac než len osviežujúcu sangriu, divoké diskotéky a poctivo vysmažený bronz. Ide o outdoorovy raj!

Priezvisko "slnečný ostrov" v sebe ukrýva priemerných 300 slnečných dní v roku a mimoriadne príjemnú klímu aj v čase, keď sa stredná Európa halí do zimného kabátu a dažďových dní. Mimosezóna tú nemusí trpieť žiadnymi komplexmi z menejcennosti, naopak. Ideálne podmienky pre outdoorové aktivity prevládajú práve od jesenných do jarných mesiacov.

Canyoning na Mallorce

Canyoning je obľúbenou adrenalínovou atrakciou na Mallorce, ktorá sa svojimi šmykľavkami, zlaňovaním medzi vodopádmi a skokmi do hlbokých tôní veľkoryso znesie prirovnanie k prírodnému aquaparku. Na výber sú tiesňavy od tých jednoduchších (napr. Na Mora alebo Sa Coanegra) vhodných aj pre začiatočníkov, až po najťažšie kaňon Sa Fosca (z katalánčiny "tma"). Jeho gro tvoria priestup 600 m dlhou temnou jaskzňou, ktorá v kombinácii s kulisou 300 m vápencových stien vytvára podmienky, ku ktorým s rešpektom vzhliada väčšina skúsených vyznávačov kaňoningu.

Coastering

Podobný adrenalínový koktail namieša aj coastering, pri ktorom sa prekonáva skalnaté pobrežie a skáče do morských hlbín, aby sa potom človek po vynorení zas a znova štveral po útesoch hore za ďalšími prekážkami.

Mierne zimy s priemernými teplotami okolo 15 ° C ulahodia aj skalnému lezeniu a radia Mallorcu medzi obľúbené zimné útočiská. Ostrov je kolískou špecifickej lezecké disciplíny Deep Water Solo, miestnymi nazývanou ako Psicobloc. Jedná sa o lezenie bez lana v útesoch nad morom, kde pri neúspešnom pokuse nehrozí nič horšieho než pád do morských vĺn. V roku 2007 tu Chris Sharma preliezol tiež aktuálne najťažšiu cestu tejto lezeckej disciplíny zvanú King Lines (obtiažnosť 9b) na skalnom oblúku Es Pontas.

Vápencové podložie ukrýva poklady i pod zemským povrchom - rozsiahle jaskynné systémy s fantastickou kvapľovou výzdobou. Okrem obvyklých komerčných či zaujímavejších speleologických prehliadok si môžete dopriať aj skutočnú lahôdku - potápanie v bizarných útrobách prímorských jaskýň s kulisou belostné kvapľovej výzdoby. Fascinujúci zážitok!

Mallorca outdoor

Turistika

Horskú chrbticu ostrova tvoria pohoria Serra de Tramuntana s najvyšším vrcholom Puig Major (1.445 m). Cesta GR 221, čiže Ruta de Pedra en Sec (Chodník suchých kameňov) sa vinie naprieč celým pohorím a ponúka tak nesmierne pestrý horský prechod (celková dĺžka 165 km, 8-9 dní). K pohodliu prispieva aj výborná infraštruktúra horských chát, ktoré sú vzdialené vždy na vzdialenosť dennej chôdze (cca 15 - 20 km) a poskytujú príjemné zázemie za prijateľné ceny.

Prírodný park Llevant na východe ostrova s ​​vrcholkami okolo 500 m výšky síce dosahuje menšieho vzrastu, zato je ale prešpikovaný parádnymi šotolinovými cestami, ktoré sú ako stvorené pre jazdu na horskom bicykli. Môžete si tu dopriať ako bajkovanie príjemne zvlnenou "vysočinou", tak aj pohodové skúmanie členitého pobrežia s kúpaním na báječných ľudoprázdnych plážach. A určite stojí za to zavítať aj do historického mestečka Artá ​​- centra oblasti.

Nechajte sa inšpirovať k návšteve Mallorky a vyskúšajte jednotlivé aktivity bezpečne so skúsenými sprievodcami CK Kudrna, zaisteným vybavením aj miestnymi certifikovanými sprievodcami:
 

  • Mallorca Adventure
  • pestrý adrenalínový program a každý deň nové dobrodružstvo (canyoning, morská speleológie, MTB, trekking aj coastering - všetko vhodné aj pre začiatočníkov)
     
  • Mallorca - jednodenné túry
  • jednodňové výlety s ubytovaním v penzióne v historickom centre Palma de Mallorca
     
  • Mallorca - horský prechod
  • 6 dňový prechod pohoria Serra de Tramuntana s ubytovaním na horských chatách

Vždy na jar aj na jeseň - podrobnosti na Mallorca Adventure.

 

Čítajte ďalej

Nebola to veľká bitka, údajne trvala len niečo vyše hodiny. Nikto z  veliteľov netušil, čo sa bude diať, nikto sa nedomnieval, že by tento stret mohol niečo zásadné vyriešiť. No napriek tomu...
 
Tak a stalo sa... V sobotu 31. januára 2009 sa uskutočnil pravdepodobne prvý organizovaný zimný splav Dunajca... Zimný splav Nádhernú rieku Dunajec ste mali už určite viacerí možnosť...
 
Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever. Tentokrát ale nepůjde jen o rybaření na moři, chystáme se totiž s kamarády do středního Norska se stanem a základní výbavou, abychom na vlastní kůži...
 
Navštíviť Náhorný Karabach nie je dnes veľký problém, ale JEDINÁ legálna prístupová cesta vedie z južného Arménska cez Lačínsky koridor. Víza získa návštevník priamo v hlavnom meste...
 
Výroba zbraní a ochrannej zbroje na Slovensku bola v období renesancie bohato rozvinutá. Máme doložené cechy mečiarov, prvých puškárov a delolejárov, výrobcov brnení vo významných hospodárskych...
 

GPS poloha

Diskusia