Mallorca - nezvyčajná outdoorová destinácia

Na máloktoré miesto sa hľadí tak cez prsty ako práve na tento španielsky ostrov v Stredozemnom mori. Pod pozlátkom plážového raja však ukrýva Mallorca oveľa viac než len osviežujúcu sangriu, divoké diskotéky a poctivo vysmažený bronz. Ide o outdoorovy raj!

Priezvisko "slnečný ostrov" v sebe ukrýva priemerných 300 slnečných dní v roku a mimoriadne príjemnú klímu aj v čase, keď sa stredná Európa halí do zimného kabátu a dažďových dní. Mimosezóna tú nemusí trpieť žiadnymi komplexmi z menejcennosti, naopak. Ideálne podmienky pre outdoorové aktivity prevládajú práve od jesenných do jarných mesiacov.

Canyoning na Mallorce

Canyoning je obľúbenou adrenalínovou atrakciou na Mallorce, ktorá sa svojimi šmykľavkami, zlaňovaním medzi vodopádmi a skokmi do hlbokých tôní veľkoryso znesie prirovnanie k prírodnému aquaparku. Na výber sú tiesňavy od tých jednoduchších (napr. Na Mora alebo Sa Coanegra) vhodných aj pre začiatočníkov, až po najťažšie kaňon Sa Fosca (z katalánčiny "tma"). Jeho gro tvoria priestup 600 m dlhou temnou jaskzňou, ktorá v kombinácii s kulisou 300 m vápencových stien vytvára podmienky, ku ktorým s rešpektom vzhliada väčšina skúsených vyznávačov kaňoningu.

Coastering

Podobný adrenalínový koktail namieša aj coastering, pri ktorom sa prekonáva skalnaté pobrežie a skáče do morských hlbín, aby sa potom človek po vynorení zas a znova štveral po útesoch hore za ďalšími prekážkami. Mierne zimy s priemernými teplotami okolo 15 ° C ulahodia aj skalnému lezeniu a radia Mallorcu medzi obľúbené zimné útočiská. Ostrov je kolískou špecifickej lezecké disciplíny Deep Water Solo, miestnymi nazývanou ako Psicobloc. Jedná sa o lezenie bez lana v útesoch nad morom, kde pri neúspešnom pokuse nehrozí nič horšieho než pád do morských vĺn. V roku 2007 tu Chris Sharma preliezol tiež aktuálne najťažšiu cestu tejto lezeckej disciplíny zvanú King Lines (obtiažnosť 9b) na skalnom oblúku Es Pontas. Vápencové podložie ukrýva poklady i pod zemským povrchom - rozsiahle jaskynné systémy s fantastickou kvapľovou výzdobou. Okrem obvyklých komerčných či zaujímavejších speleologických prehliadok si môžete dopriať aj skutočnú lahôdku - potápanie v bizarných útrobách prímorských jaskýň s kulisou belostné kvapľovej výzdoby. Fascinujúci zážitok!

Mallorca outdoor

Turistika

Horskú chrbticu ostrova tvoria pohoria Serra de Tramuntana s najvyšším vrcholom Puig Major (1.445 m). Cesta GR 221, čiže Ruta de Pedra en Sec (Chodník suchých kameňov) sa vinie naprieč celým pohorím a ponúka tak nesmierne pestrý horský prechod (celková dĺžka 165 km, 8-9 dní). K pohodliu prispieva aj výborná infraštruktúra horských chát, ktoré sú vzdialené vždy na vzdialenosť dennej chôdze (cca 15 - 20 km) a poskytujú príjemné zázemie za prijateľné ceny. Prírodný park Llevant na východe ostrova s ​​vrcholkami okolo 500 m výšky síce dosahuje menšieho vzrastu, zato je ale prešpikovaný parádnymi šotolinovými cestami, ktoré sú ako stvorené pre jazdu na horskom bicykli. Môžete si tu dopriať ako bajkovanie príjemne zvlnenou "vysočinou", tak aj pohodové skúmanie členitého pobrežia s kúpaním na báječných ľudoprázdnych plážach. A určite stojí za to zavítať aj do historického mestečka Artá ​​- centra oblasti.