Izrael, cestovanie na vlastnú päsť

Láka vás návšteva Izraela, jeho historické pamiatky a príroda, no spochybňujú vás rôzne informácie o bezpečnosti a politickej situácii v krajine? Zahoďte predsudky. V tomto článku si povieme, ako možno Izrael precestovať na vlastnú päsť.

V prvom rade treba povedať, že Izrael je vyspelá, kultivovaná a multikultúrna krajina, kde žijú ľudia z celého sveta. Napriek tomu, že ide o oblasť tzv. Blízkeho východu, budete tu mať pocit, akoby ste sa prechádzali kdekoľvek v Európe. Na druhej strane je tu popritom prítomná nespochybniteľná exotika, ktorá robí z Izraela veľmi zaujímavú krajinu na cestovanie a spoznávanie. Pred návštevou Izraela by ste však mali brať na zreteľ aj význam a cieľ vašej cesty. Či chcete tráviť viac času na pláži alebo cestovaním po krajine.

Ak chcete oddychovať na nádherných plážach Stredozemného alebo Mŕtveho mora, môžete sa sem vybrať snáď okrem zimných mesiacov kedykoľvek. Izrael sa totiž vyznačuje veľmi miernymi zimami a horúcim letom.

Na návštevu „Svätej zeme“ je teda vhodné každé ročné obdobie. Ak sa však chcete venovať konkrétne cestovaniu po krajine a aktívnemu spoznávaniu jej prírodného a historického bohatstva, odporúčam skôr jar alebo jeseň.

Počas veľmi teplých mesiacov je zem spálená slnkom a vysoké teploty presahujú aj štyridsať stupňov. V lete je tak skutočne vhodnejšie zostať na pláži v Tel Avive, Eilate alebo pri Mŕtvom mori.

Rátajte so sviatkom šabat

V tomto článku sa však budeme venovať viac cestovaniu po Izraeli ako informáciam o plážových letoviskách. Vymenujme si preto hneď zopár tipov na navnadenie. Samozrejme, sú to mestá ako Tel Aviv a Jeruzalem, ktoré ak nenavštívite, akoby ste v Izraeli ani neboli. Za návštevu však určite stojí aj Galilejské jazero a Golanské výšiny, pevnosť Nemrod vysoko na svahoch najvyššej hory krajiny Hermon, pobrežie Mŕtveho mora, Negevská púšť a mnohé ďalšie. Pričom Izrael má približne 65 národných parkov. Hneď na začiatku však treba upozorniť na niekoľko odlišností, ktoré vás môžu v Izreali v súvislosti s cestovaním prekvapiť. A týmto faktorom sú sviatky, ktorých je v krajine veľmi veľa a sú silno nábožensky orientované. Ak zostanete v Izraeli aspoň týždeň, určite sa stretnete minimálne so sviatkom - šabat. V judaizme ide o siedmy, sviatočný deň v týždni, keď sa nepracuje. Tým dňom je sobota. Avšak pozor, sviatky sa v Izraeli začínajú už večer pred samotným sviatkom, čiže aj šabat začína v piatok tesne pred západom slnka a končí v sobotu po západe slnka.

Pre návštevníkov Izraela a najmä pre cestovateľov je dôležitá skutočnosť, že počas sviatku nejazdí verejná doprava, nepracuje sa na úradoch a nefunguje ani väčšina stravovacích a zábavných podnikov. Proste šabat je dňom odpočinku a v tento deň je dobré sa vyhnúť akýmkoľvek presunom po krajine. Inak môžete uviaznuť. Aby sme však vec uviedli na pravú mieru, aj tu už začína moderný a liberálny životný štýl valcovať tradície. Tak napríklad vo veľmi kozmopolitnom Tel Avive sa v piatok večer naplnia zábavné podniky mladými ľuďmi do prasknutia a skoro nič nenasvedčuje, že sa jedná o sviatočný deň. Naproti tomu, ak by ste boli v piatok večer v tradičnom a silne nábožensky založenom Jeruzaleme, tak tu sa ulice mesta vyľudnia. Ale aj tu je už v okolí pešej zóny množstvo podnikov a pubov, kde sa žije celú noc. No a samozrejme, šabat sa netýka početnej arabskej komunity, ktorá žije v Izraeli. V arabských štvrtiach však veľa zábavy nezažijete, nakoľko sa tu nepredáva alkohol, môžete sa tu však dobre najesť. Pred cestou je teda vhodné rátať aj s takýmito zvyklosťami a dopredu si naplánovať aspoň približný program cesty.

Do Izraela za 150 Euro letecky

Ak sa do Izraela vyberiete či už individuálne, alebo cez cestovku, na vstup do krajiny vám stačí platný cestovný pas. Letenka nie je nijako zvlášť drahá, z Viedne do Tel Avivu na medzinárodné letisko Ben Gurion stojí obojsmerná letenka okolo 250-300 Euro a z Budapešti cez wizzair je možné dostať letenku niekedy aj za 150 Euro: www.wizzair.com Po prílete /let trvá cca 3,4 hodiny/ si posuňte hodinky o hodinu dopredu a pripravte sa na pasovú kontrolu. Tu treba prejaviť istú dávku trpezlivosti, nakoľko Izrael si veľmi dôkladne stráži svoju bezpečnosť. Pri vstupnej kontrole vám tak môžu klásť najrozličnejšie otázky, ktorých cieľom je zistiť, či nie ste pre krajinu nebezpečný, či vás niekto nezneužil na prepravu čohokoľvek nežiaduceho, ale aj či máte dostatok peňazí. Úplne najlepšie je, ak máte písomné pozvanie alebo už dopredu zaplatený hotel cez internet aspoň na jednu, dve noci.

V podstate ak pravdivo, pokojne a trpezlivo odpoviete na všetky otázky, nie je žiaden problém. Tu treba upozorniť, že rovnakú, ba možno aj prísnejšiu procedúru treba očakávať aj pri odchode z krajiny. To sa, samozrejme, týka v prípade, že sa z Izraela chystáte odletieť. Na druhej strane, napríklad izraelská letecká spoločnosť El Al je považovaná za jednu z vôbec najbezpečnejších na svete. Aj tu je jedno upozornenie, že ak by ste chceli s El Al podniknúť vnútroštátny let, tak počas šabatu sa nelieta.

Razítko do pasu

Treba si uvedomiť aj ďalšiu vec. Izrael nemá práve najlepšie vzťahy s väčšinou arabských krajín, s výnimkou Jordánska a Egypta. Ak sa teda chystáte aj do arabských krajín, je dobré požiadať colníka, aby vám do pasu nedával izraelské razítko. Dokonca v súčasnosti už dávajú colníci lístok, ktorý supľuje razítko v pase a takto vychádzajú v ústrety turistom. Čo sa týka razítka z arabských krajín v pase, tak pri vstupe do Izraela už podľa mne dostupných informácii s nimi izraelskí colníci problém nemajú, možno však na túto tému padne niekoľko otázok.

Sme v Izraeli

A čo ďalej? Treba sa rozhodnúť, ako pokračovať v ceste. Či individuálne, alebo sa zveriť do rúk niektorej z miestnych cestoviek. Ak rozmýšľate nad touto možnosťou, ponuku cestoviek /asi 400/ si môžete preštudovať, prípadne si ich už aj dopredu objednať na webe: www.israel-guides.net

Ak sa rozhodnete cestovať na vlastnú päsť, rozhodne zle neurobíte. Izrael je moderná a rozvinutá krajina s vyspelou infraštruktúrou aj zdravotníctvom porovnateľným so štandardom Západnej Európy. Skoro všetci obyvatelia ovládajú plynule angličtinu, nehrozia tu žiadne choroby, nie je potrebné žiadne očkovanie.

Na rozdiel napríklad od okolitých arabských krajín je tečúca voda v Izreali v drvivej väčšine prípadov absolútne nezávadná a môžete ju tak piť bez akéhokoľvek rizika. Tu treba zdôrazniť, že turisti sa môžu cítiť v Izraeli bezpečne. Síce v niektorých turistických lokalitách hrozí nebezpečenstvo od vreckárov, ale v oveľa menšej miere ako napríklad v Ríme alebo pri návšteve slovenského hypermarketu. A násilná trestná činnosť na turistoch, ako lúpežné prepadnutia, tu prakticky neexistuje. Samozrejme, svetová verejnosť sa obáva najmä teroristických útokov, ktorých realita je, či lepšie povedané bola, vo väčších izraelských mestách skutočne prítomná. V posledných rokoch sa však rôzne teroristické útoky znížili na minimálnu mieru a v súčasnosti je Izrael podľa môjho názoru bezpečná krajina. Samozrejme, odporúčam pred návštevou naštudovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu na: www.mzvsr.sk

Rozhodne sa oplatí rešpektovať aj rady miestnych obyvateľov alebo izraelských úradov. Tie sa obvykle zahraničných návštevníkov nesnažia šikanovať, ale dbať o ich bezpečnosť.

Ak sa chystáte cestovať do Izraela, z vlastných skúseností vám môžem odporučiť sprievodcu vydavateľstvá JOTA - Izrael.

  • Samantha Wilsonová
  • IZRAEL
  • Formát:     132 × 197 mm
  • Vazba:     brožovaná vazba šitá i lepená
  • Počet stran:     414 + 16
  • Vydáno:     1. 7. 2009

Izrael nie je lacná krajina

Je vhodné si už doma zabaliť všetko potrebné na cestu. Odporúčam to nie z dôvodu, že by ste v Izreali nedostali kúpiť čokoľvek, čo u nás. Problém je v tom, že ceny sú tu neporovnateľne vyššie. Izrael rozhodne nie je lacná krajina. Je teda dobré mať všetko potrebné pri sebe už z domu a finančný rozpočet mať vyhradený čisto na cestovanie, stravu a ubytovanie. Inak sa vám budu peniaze míňať rýchlosťou svetla. Aj tu však platí, že s rozumom sa dá vyžiť. Nakupovať treba vo veľkých obchodných domoch alebo hypermarketoch, kde sa globálne nadstavené ceny až tak nelíšia. Prestravovať sa je celkom za prijateľné ceny možné v arabských alebo židovských reťazcoch rýchleho občerstvenia. Jedlo, ako napríklad falafel, šawarma, hummus, je pritom veľmi chutné a zdravé. Určite nie ako v McDonalds. Napríklad v centre Jeruzalema si môžete kúpiť niečo na štýl veľmi výdatnej a zdravej čerstvej bagety alebo kebabu aj s 0,5 litrovým nápojom za približne 7-8 Euro. Skoro rovnako však stojí v zábavných podnikoch pohár miestneho piva Goldstar. V hypermarkete je ale cena opäť podstatne nižšia. Napríklad za Gintonic dáte v reštaurácii v centre Tel Avivu približne 10,- Euro. Jednoducho, najmä v reštauráciach treba rátať s podstatne vyššími cenami ako u nás a ak sa chystáte do izolovanejšej oblasti, treba si dopredu nakúpiť zásoby v hypermarketoch, lebo kde nie je konkurencia, budú aj ceny zákonite vyššie.

Hostely a kempovanie

Samozrejme, veľkým výdavkom sú peniaze na ubytovanie. Pričom okrem veľkých miest tu nie je ponuka ubytovania nijako zvlášť pestrá. V Izraeli obecne platí, že drahých a luxusných hotelov pre bohatú klientelu je dostatok, no hotelov s nižšou cenou pre cestovateľov až tak veľa zase nie je. Ak nemáte finančne obmedzený rozpočet, nelámte si hlavu, hotel zoženiete. Ak je tomu naopak, može to byť problém, ale samozrejme, aj tu sa možno vynájsť. Zrejme najvhodnejším spôsobom sú – hostely. Tie patria buď pod Medzinárodnú hostelovú asociáciu – Hostelling International alebo ide o súkromné zariadenia. Tu sa oplatí mať medzinárodnú kartu Hostelling International, na ktorú máte množstvo zliav a výhod. Karta stojí cca 12 Euro na rok a môžete si ju vybaviť napríklad na tejto web adrese: http://www.stahlreisen.eu

Zoznam izraelských hostelov, patriacich do asociácie, nájdete na webe: www.iyha.org.il Súkromné hostely musíte hľadať na vlastnú päsť alebo z knižných sprievodcov. Hostely sú väčšinou v židovských rukách a rôzne ubytovne prevádzkujú arabskí obyvatelia. Pritom je môžné spať v spoločných izbách alebo častokrát vo vlastnom spacáku na terase. Takéto ubytovanie je najlacnejšie. Vrelo odporúčam pri návšteve väčších miest, aby ste si ubytovanie zarezervovali dopredu a nespoliehali sa na náhodu.

Veľmi rozšírené je v Izraeli kempovanie. Ak teda chcete po krajine cestovať so stanom, ide o veľmi dobrú možnosť. Po celej krajine je veľký počet dobre vybavených táborísk a rôzne vybavených kempov. Stan si tak môžete postaviť na území niektorého z mnohých národných parkov, na brehu Galilejského jazera, Mŕtveho, či Stredozemného mora, ale aj na okraji púšte. Všeobecne v Izraeli nie je trestné, ak kempujete mimo vyhradených táborov a pravdepodobne vás ani nikto nepríde vyhodiť. Je však dobré dbať na odporúčania miestnych ľudí.

Izrael, cestovanie po krajine

Izrael nie je príliš veľká krajina, čiže sa tu vyhnete zdĺhavým presunom. Zo severu na juh to trvá približne osem hodín, zo západu na východ ide z hľadiska cestovania o zanedbateľný čas. Treba sa však rozhodnúť, ako na to. Možností je viacero, len podstatný je finančný rozpočet.

Prenájom auta: Úplne najlepším spôsobom je prenájom auta. S tým sa dostanete aj do odľahlých oblastí, ako napríklad Golanské výšiny alebo Negevská púšť, kam sa s verejnou dopravou dostanete len pomerne ťažko, ak nemáte dostatok času a trpezlivosti. Požičovne automobilov sú pritom, ako všade na svete, hneď na letisku alebo v každom väčšom meste. ● Autobus: Veľmi dobrou voľbou je aj preprava autobusom. Existuje tu veľmi dobre prepracovaná sieť verejnej dopravy, pričom najväčšou medzimestskou prepravnou spoločnosťou je Egged. Trasy aj ceny si máte možnosť zistiť na webovej stránkehttp: //www.bus.co.il/otobusimmvc/ Ak sa chystáte autobusom veľa cestovať, oplatí sa vám vybaviť zľavovú kartu – Israbus. Tá má platnosť 7, 14, 21 a 30 dní. Takto je možné ušetriť dosť výraznú čiastku. Samozrejme, za predpokladu, že sa chystáte cestovať naozaj veľa. ● Vlak: Hoci doprava vlakom nie je v Izraeli veľmi rozvinutá, medzi veľkými mestami môže ísť o dobrú voľbu prepravy. Najmä popri pobreží Stredozemného mora, ak sa chcete vyhnúť dopravným zápcham. Informácie o vlakových spojoch v Izraeli si môžete naštudovať na: www.rail.co.il ● Šerut: Existuje ešte možnosť sa pohybovať tzv. šerutmi alebo inak, spoločnými taxíkmi. Ide vlastne o mikrobusy, ktoré si „šérujete“, čiže sa o cenu delíte s ďalšími cestujúcimi. Tieto premávajú po mestách alebo medzi väčšími mestami. Vyrazia však až v prípade, keď je kapacita mikrobusu vypredaná. Na bližšie info o šerutoch sa však treba informovať vždy na aktuálnom mieste. Jednoducho použite výraz – šerut.