Užite si zimnú dovolenku v regióne medzi Jeseníkmi a Beskydami

moravskosliezskomoravskosliezskomoravskosliezskomoravskosliezskomoravskosliezsko

Už máte plány, kde v tomto roku prežijete zimné dobrodružstvo? Nemusíte jazdiť ďaleko, aby ste sa ocitli uprostred krásnych prírodných scenérií a zároveň v kraji, kde sa ani po lyžovačke nebudete nudiť. Ten kraj sa nazýva Moravskosliezsky, nájdete ho u našich susedov v Českej republike, a to hneď za "hranicami".

V Moravskosliezskom kraji si vychutnáte športové areály, bežkárske trasy, wellness, miestnu kuchyňu i unikátnu históriu, ktorá je spojená s baníctvom, výrobou ocele a špičkovým priemyslom. Najzaujímavejšie rezorty sa nachádzajú v okolí dvoch dominánt - Pradědu v Jeseníkoch a Lysej hory v Beskydoch. Obidva vrcholy sú stredobodom horských pásiem, ktorými prechádzajú bežkárske magistrály.

moravskosliezsko

Najpôsobivejšie trasy ponúkajú prekrásne výhľady do malebných údolí i na vzdialené pohoria. V čase zimných inverzií tento pohľad dosahuje až k Vysokým Tatrám. Príďte sa pozrieť, ako vyzerajú naše hory z vrcholkov Beskýd. Vyskúšajte rôzne náročné zjazdovky, zdolávajte kilometre upravovaných bežkárskych tratí a doprajte si lákavé wellness procedúry. Nezabudnite si urobiť radosť aj kultúrou, pamiatkami a vynikajúcimi gastronomickými špecialitami.

Putovanie rozľahlými pláňami je balzam na dušu

Pre tých, ktorí milujú jazdu krajinou na bežkách, ponúkajú Jeseníky a Beskydy skutočné lahôdky. Stopy totiž spájajú najatraktívnejšie miesta a užijete si na nich roviny, stúpanie i dlhé zjazdy. Trasy Jesenickej magistrály vedú po dobre upravených stopách a široké rovinky strieda cesta lesom. Na bežkách môžete zdolať samotný Praděd, alebo sa vydať po niektorej z hrebeňových trás, kde na vás čaká neuveriteľný pokoj tunajšej prírody. Beskydská magistrála je tvorená sieťou bežkárskych trás, ktorá pokrýva moravskosliezsku i tešínsku časť Beskýd.

moravskosliezsko

Krásna a náročná je Lysohorská magistrála, vedúca až k najvyššiemu bodu, k Lysej hore. Na skvelo upravené bežkárske areály sa v zime menia dokonca i golfové ihriská na Ostravici a na Čeladnej.

Perfektné lyžovanie, čistý vzduch a miestna gastronómia

Pokiaľ vaše kroky zamieria do jesenickej oblasti, nepochybne sa vám bude dobre dýchať. Ovzdušie je tam totiž najčistejšie v strednej Európe. Blahodarne na vás bude pôsobiť nielen klíma, ale i tunajšie wellness služby.

moravskosliezsko

V beskydskej oblasti stojí za návštevu napríklad obľúbené stredisko Bílá, ktoré sa nachádza len kúsok od hraníc so Slovenskom a svojím pestrým životom v zime pripomína horské dedinky v Alpách. Na upravovaných zjazdovkách so sedačkovou lanovkou a piatimi vlekmi si nájde svoju obľúbenú zjazdovku každý.

Keď je čas na odpočinok

Keď si vyzujete lyžiarske topánky, odporúčame sa vydať za poznaním miestneho koloritu. Jedným z najtradičnejších výletných cieľov sú Pustevny s vrcholkom Radhoště a sochou legendárneho boha Radegasta. V tunajších Jurkovičových útulniach a turistických chatách sa môžete občerstviť nejakou špecialitou kraja - napríklad v podobe valašskej kyselice alebo voňavého koláča, ktorému sa tu hovorí frgál. Jedinečná kuchyňa Valašska, Těšinska či Jeseníkov sa pripravuje i vo vybraných reštauráciách po celom kraji.

SÚŤAŽ:
 
Pre čitateľov Dobrodruh.sk sme pripravili s CzechTourism exkluzívnu súťaž o pobytový voucher - ubytovanie na 2 noci pre 2 osoby s voľným vstupom do relaxačného centra Sepetná v Beskydoch.
 
Odpovedzte na otázku: 
 
V akých pohoriach sa nachádza Praděd a Lysá hora?
 
Odpoveď sa dozviete vyššie v článku a pošlite nám ju na cestotipy@dobrodruh.sk. Súťaž trvá do 19. februára.
Následne vylosujeme výhercu, ktorý od nás dostane pobytový voucher.
Veľa šťastia :)
 
Výherca: Monika Šuhajová
 

Len v Beskydoch možno potom navštíviť viac ako 30 minipivovarov, kde vám radi načapujú vlastné špeciálne pivo, a v niektorých robia pre návštevníkov i samotné prehliadky s degustáciou. A čo tak "aktívny odpočinok" na Stodolní? Vo viac než 70 kluboch sa určite nudiť nebudete.

moravskosliezsko

Ak vás viac ako gastronómia lákajú technické zázraky, určite by ste mali navštíviť Veľký svet techniky v ostravských Dolných Vítkoviciach. Zábavná interaktívna výstava, ktorá mapuje pokrok ľudského myslenia, sa stala veľkým hitom.

Podobne nadšení budú fanúškovia motorizmu v múzeu Tatra Koprivnice. Veľká expozícia osobných vozidiel a motocyklov patrí medzi najnavštevovanejšie miesta. Len kúsok od Koprivnice sa nachádza útulné mestečko Štramberk, kde môžete svoj zimný výlet zavŕšiť uvoľňujúcim pivným kúpeľom.

Užite si túto zimu, ako má byť. Zanechajte zhon ďaleko a vydajte sa spoznávať Moravskosliezsky región. Stačí si vybrať aktivity, ktoré sú vám najbližšie, a môžete sa tešiť na neopakovateľné zážitky. V tunajšej krajine spoznáte, prečo sa do nej ľudia často a radi vracajú.

www.severnimorava.travel/zima

Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 40 000 možností, kde v Česku stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke www.kudyznudy.cz

Čítajte ďalej

Príroda sa sama so sebou občas dokáže pohrať s takou tvorivosťou, že i čosi tak veľmi obyčajné ako veľká skala, môže svojou zvláštnou krásou pritiahnuť zvedavý zrak turistov. K podobným nádherným „...
 
Niekde sme sa dočítali, že mesto Karakol v Kirgizsku, ktoré je len 150 km od čínskych hraníc, je obľúbeným štartovacím bodom mnohých trekerov. A okolité pohorie Tian Šan v sebe ukrýva nádherné...
 
Do Mauritánie som sa vybral už po druhýkrát. A opäť to bolo v rámci automobilovej rallye Budapest – Bamako 2014, počas ktorej sme sa autom dostali zo Slovenska až do západoafrickej Gambie....
 
Hotel Diery
Vitajte v jednom z najkrajších kútov Slovenska, vitajte v prekrásnej Malej Fatre kde Vás čaká malebná dedinka Terchová, známa svojimi tradíciami ako aj tým, že sa tu narodil najznámejší slovenský...
 
Calamity Jane
Calamity Jane bola rozporuplnou, no bezpochyby legendárnou ženskou postavou Divokého západu. Nebola v žiadnom prípade vzorom ženskej krásy, často pila a bila sa rovnako dobre ako chlap. Calamity...
 

GPS poloha

Diskusia