Národné parky USA: Prehliadané poklady amerických národných parkov

Ročné návštevy sa rátajú na milióny. Preplnené miesta, na ktorých by človek očakával samotu, určite nie sú lákadlom. Stačí sa však rozhliadnuť a zrazu si všimnete, niekde tam za masou ľudí, panenskú prírodu. Ľudoprázdno, doslova poklad. Takýchto miest v preplnených národným parkoch v Amerike sme našli rovno desať.

Spruce Flats Falls, Národný park Great Smoky Mountains

Štatistiky za rok 2014 hovoria, že národný park Great Smoky Mountains navštívilo viac ako desať miliónov návštevníkov. Toto číslo je vyššie ako návštevnosť Grand kaňonu na Yosemitov dokopy. Samozrejme, toho istého roku. Je tu však háčik. Cez Great Smoky Mountains sa vinie diaľnica s nádhernými výhľadmi. A práve tá stojí za úspechom návštevnosti. Väčšina ľudí, ktorí tvoria štatistiku nevystrčili nos z auta.
Nájsť si tu svoj kúsok raja a zažiť poriadne dobrodružstvo teda nebude až taký problém. Park tiahnucí sa cez územia štátov severná Karolína a Tennessee ponúka viac ako 1 287 kilometrov turistických trás. Za drahokam celého národného parku sa považujú vodopády Spruce Flats. Chodník k nim dokonca nie je zaznačený vo všetkých mapách. Začiatok trasy je okolo správy parku, kde by ste sa stretli s väčšou masou ľudí. Mnohé školy sem chodia na exkurzie. Pretrpieť počiatočný nával sa však oplatí. Viac stupňové vodopády vysoké viac ako deväť metrov sú navštevované minimálne.

Toroweap Overlook, Národný park Grand Canyon

Preľudnenosť svetoznámeho Grand kaňonu neprekvapí. Či zostanete niekde na južnej hranici alebo si dáte tú námahu a vycestujete na severú, len veľmi ťažko nájdete vytúženú samotu. Avšak nemusíte byť čarodejník, aby ste si aj tu našli miesto, kde budete absolútnym pánom. Aspoň na chvíľu. Zatiaľ čo pre vás je nespevnená šotolinová cesta, ktorá z vás vytrasie dušu, lákadlo, pre väčšinu turistov nezdolateľná prekážka.
Ak by ste sa do národného parku Grand Canyon vybrali hľadajte Road # 109. Zaobstarajte si poriadny džíp, pretrpte približne 96 kilometrov otrasnej cesty bez akýchkoľvek služieb a dorazíte ne miesto zvané Toroweap Overlook. Toto miesto sa nazýva tiež Tuweep a ponúka nespútanú divočinu v najužšej a najhlbšej časti kaňonu. Stojac takmer tisíc výškových metrov nad riekou Colorado budete obdivovať pozostatky vulkanickej činnosti. Výhľady, ktoré dostanú aj tých najmenej romantických. V tejto oblasti národného parku nájdete deväť kempov a dva turistické chodníky. Zostať v kempe sa určite oplatí. Vidieť tu západ slnka je ako nájsť bájny poklad.

Artist Point, Národný park Yosemite 

Yosemity sú ďalším národným parkom, ktorý má každý cestovateľ a turista na “must see” liste. Výsledok je však ten, že drvivá väčšina návštevníkov sa nedostane z Yosemite Valley. Jedenásť kilometrov dlhý kaňon, ktorý vyrezala rieka, je síce zážitok a počas jeho skúmania sa vám naskytnú pohľady na Half Dome a vodopády Yosemite, no skutočná krása tohto parku je skrytá v nenavštevovaných častiach plných panenskej prírody.
Absolútnym klenotom parku je Artst Point. Ako východiskový bod k tomuto výhľadu je Tunnel View. Pôjdete po chodníku Pohono, miniete starý dostavník, pri ktorom sa odbáča do Yosemite Valley. Po približne osemsto metroch budete vedieť, že ste na mieste. Nie však pre výhľad. Nebudete počuť nič iné len váše dýchanie a prírodu.

Point Sublime, Národný park Yellowstone

Vôbec prvý národná park na svete, Yellowstone, navštívi ročne chabých 3,5 milióna turistov ročne. Z nich drvivá väčšina ani nevystúpi z autobusu. Kopa divností? Chabých, podľa amerických médií, pretože ak má niečo prívlastok úplne prvé v dejinách, Američania očakávajú enormný záujem. A prečo drvivá väčšina turistov nikdy nevystúpi z autobusu? Pretože si len prídu pozrieť gejzír Old Faithful. Po jeho erupcií už aj mažú späť do pohodlia hotela. 
Park pritom ponúka viac ako 1 440 kilometrov veľmi ľahko prístupných turistických chodníkov. Jedným z najzaujímavejších je South Rim Trail. Počas putovania chodníkom prídete aj na Point Sublime, z ktorého budete mať neopísateľný výhľad na žlto-ružovo-oraznžové pásy kaňonu, rieku Yellowstone a dolné vodopády. Je však jedno kam sa v tomto národnom parku vyberiete. Všade nájdete divoko žijúcu zver, vodné plochy alebo vodopády, o ktorý drvivá väčšina návštevníkov nemá ani šajn.

Lulu city, Národný park Rocky Mountain

Viac ako šesťdesiat vrcholov má výšku nad 3 600 metrov. Nečudo, že väčšina návštevníkov národného parku Rocky Moutain mieri práve tým smerom. Veď pre turistov je zdolaný vrchol niečo ako dobrý bod. Ďalšou alternatívou je v tomto prípade turistika k vodopádom a jazerám. Všetko to však znie nejak otrepane. Návšteva baníckeho mesta duchov je iná šálka kávy. 
Toto miesto vzniklo okolo roku 1880 a nachádza sa začiatku hlavného turistického chodníka popri rieke Colorado. Nájdete tu samozrejme baňu, technické vybavenie, ale aj obydlia baníkov. V okolí nádherné lúky. Z Lulu City môžete pokračovať k Little Yellowstone, kaňonu, ktorý je zmenšeninou známeho Grand kaňonu. V ňom začína trek, ktorý sa oblúkom vracia do Lulu City a má dĺžku dvadsať dva a pol kilometra.

Pláž 1 a 2, Olympic National park

Dažďový prales a hory. Hoh Rainforest, Hurricane Ridge alebo jazero Quinault. Najväčšie a najnavštevovanejšie miesta národného parku Olympic vo Washingtone. Tých čo lákajú pláže zamieria na Kalaloch, Ruby alebo Shi Shi. Nebolo by fér, keby sme povedali, že všetky spomenuté miesta sú preceňované. Svoju vysokú návštevnosť si absolútne zaslúžia. Milovník dobrodružstva však opäť hľadá niečo iné a nájde to aj tu.
Najkrajšie pláže washingtonského národného parku majú paradoxne najnelákavejšie názvy. Tesne pred Kalaloch sú pláže jeden a dva, smerom na sever po Higway 101, a medzi Kalaloch a Ruby Beach zasa pláže tri a štyri. 
Prečo sú práve tieto pláže tipom? Ak ich chcete navštíviť nemusíte hodiny cestovať a aj napriek tomu na nich bude s najväčšou pravdepodobnosťou osamote. Tí čo zažili hovoria, že na pláži zastal čas. Akoby ste sa vrátili kdesi do praveku. K plážam sa zostupuje kratučkými trekmi cez les, ktoré sa otvárajú do nádherných piesočných pláží. Na atraktivite rozhodne pridáva aj drsnoť prostredia. Treba si skontrolovať kedy je príliv, kedy odliv a mať zdravý rešpekt voči vlnám. Tie sú na týchto plážach naozaj obrovské a dokážu narobiť problémy aj skúseným surferom.

Petroglyph Canyon, Národný park Zion

Zion je historicky prvý národný park v Utahu. K jeho najnavštevovanejším atrakciám patria Angle’s Landing, päť hodinový trek, ktorý sa však nedoporučuje tým čo majú strach z výšok, the Narrows, trek v kaňone kde väčšiu časť idete priamo v riečke, alebo Subway, jedno z najkrajších miest kde sa však dostanete len s obrovskou dávkou šťastia. Vedenie parku pre enormnú návštevnosť tohto miesta zaviedli akúsi lotériu, do ktorej sa musíte prihlásiť tri mesiace pred plánovanou návštevou. Ak vás vyžrebujú, tak si zaplatíte vstupné a môžete sa ísť ako jeden z mála vyvolených pokochať krásami tamojšej prírody. 
Netrápte sa však masami ľudí a špekulatívnym vstupným. Kaňon Petroglyph má okrem prírodného aj kultúrny význam. Na stenách tu nájdete petroglyfy, teda obrazy vydlabané do skál. Samozrejme, ich majú na svedomí prapôvodní obyvatelia. Kaňon je mimo záujem turistov aj vďaka snahe miestnych rangerov, pretože sa rytiny ľahko ničia. Či už úmyselne, ako to bolo parkrát zaznamenané, alebo len nadšeným dotkmi. Na skalných stenách nájdete vyrezaných približne stopäťdesiat postavičiek ľudí a zvierat, pri ktorých je často aj červený trojuholník. 

Jazero Bradley, Národný park Grand Teton

Wyoming ponúka okrem mainstreamového Yellowstonskeho národné parku aj iný klenot. Klenot, ktorý je rajom dobrodruhov práve pre slávu “žltokamenného”. Grand Teton je akýmsi predmestím Yellowstonu a práve preto oň drvivá väčšina turistov ani nezakopne. Pritom, keď a povie scenérie Teton veľmi veľa ľudí jasne vidí až gýčovo nádherné výhľady, ktoré poznajú bohužiaľ len z internetu. 
Najatraktívnejšie túry začínajú pri jazere Bradley. Taggart trailhead je desaťkilometrový okružný trek, z ktorého sa dá odbočiť aj na chodník Avalanche Canyon. Ten však vo veľa mapách nenájdete, nakoľko priechodnosť často znemožňujú lavíny. Celoživotným zážitkom pre vás budú výhľady zo severného brehu jazera Taggart a ak zvládate aj dlhšie pochody nesmiete vynechať jazero Taminah. Pripravte sa však na to, že tu vládne ozajstná divočina a stretnúť grizlyho nie je až taký problém.

Schoodic Point, Národný park Acadia

Národný park Acadia rovná sa povinnosť navštíviť Mount Desert Island. Nachádza sa tu väčšina národného parku, no turisti zväčša preskúmajú len tú časť, ktorá je spojená s pevninou. Poloostrov Schoodic a najmä Schoodic point ponúkajú výhľady, na ktorých dostanete veľmi príjemnú sprchu slanej vody. Opis tohto filmového gýču znie síce smiešne, no stáť nad žulovým bralami hľadiac na more v údive z veľkosti vĺn, má niečo do seba. 
Poďme však hľadať dobrodružstvo. Tentokrát vymeníme paličky za pádlo. V parku je niekoľko ostrovov, ku ktorým sa inak ako kajakom nedostanete. Pripravte sa však na zopár obmedzení, pretože niektoré územia sú vyhradené pre hniezdenie vtáctva. Medzi takéto ostrovy patrí napríklad Little Moose. Odporúča sa odpádlovať si to aj na ostrov Porcupine. Ten si vraj doslova zamilujete. Ak ste v kajaku nikdy nesedeli alebo si s týmto druhom dopravného prostriedku práve nerozumiete nezúfajte. Pri odlive sa dajú niektoré ostrovy navštíviť aj po vlastných. Akurát vám zo všetkých strán budú ako rangeri, tak tabuľky pripomínať, že si máte presne zistiť kedy je príliv a kedy odliv. Aby ste neuviazli na ostrove prípadne vás rovno nezalialo.

Bowman Lake, Národný park Glacier

Americké národné parky ponúkajú druh turistiky, ktorá je u nás (našťastie?!) úplne mimo. Cez parky vedú diaľnice, ktoré sú plné nádherných výhľadov a šoféri, ktorí ich prejdu skrz na skrz tvrdia, že navštívili národný park. Iný kraj, iný mrav. Medzi takéto diaľnice patrí aj Cesta za slnkom v národnom parku Glacier v štáte Montana. Tu sa všk do auta sadnúť vyplatí. V jednej z najodľahlejších častí parku nájdete jazero Bowman. A tu začína dobrodružstvo. 
Cesta k takmer trinásť kilometrov dlhému jazeru je samý výmoľ, čo odradí väčšinu návštevníkov parku. Ňou sa dostanete do kempu, z ktorého sa vyráža na úchvatné celodenné túry na vrcholy hôr alebo k jazerám. Najväčším lákadlom sú však ľadovce. Tých je momentálne v parku približne stopäťdesiat. Do roku 2030 sa však očakáva, že ich zostane menej ako dvadsaťpäť. Mali by sa totiž vplyvom globálneho otepľovania jednoducho roztopiť.