Afganistan

Afghanistanské kúpele boli za vlády Talibanu zatvorené a na úpadku. Čo však bolo talibanským plusom – nedrogovalo sa toľko. Ópium sa v Afghanistane podáva aj batoľatám keď majú zdravotné problémy.

 

Afghanistan a drogy

afghanistan1Ak dieťa nevie zaspať, kašle alebo je skrátka nepokojné, dostane jednu inhalačnú a o chvíľu už pradie ako mačka. Afghanistan drogami a z drôg doslova žije. Makové políčka sú jediným a hlavne najvýnosnejším zdrojom príjmu pre chudobných afghánskych roľníkov. Medzinárodné snahy zbaviť Afgháncov tohto zlozvyku sa väčšinou stretnú s nepochopením. Sem tam rozryje protidrogová jednotka zo dve – tri makové políčka, aj to však väčšinou po zbere úrody. Ópium a hašiš je v očiach domorodcov to čo im dáva chlieb každodenný a okrem toho je z nich dá sa povedať väčšinové percento na týchto drogách závislé.

Aj takíto jednoduchí ľudia si vedia spočítať čo sa im viac oplatí. Prečo by mali pestovať menej výnosné plodiny ak sa dá toľko trhnúť na obyčajnom maku? Keď prídete do Afghanistanu ovalí Vás opar vývozcu heroínu svetového kalibru. Už taký šofér autobusu svoj stroj bez niekoľkých šlukov hašišu alebo ópia ani nenaštartuje. Na cestách po Afghanistane si okrem nadrogovaného osadenstva treba posvietiť aj na sovietmi zamínované oblasti, asi najhoršie je na tom hornatý stred. V tejto zemi stredovek neskončil, ale stredovek trvá. Žije sa tu bez elektriny, telefónu, nemocníc a len so zopár školami. Jedine čierna smrť tu nikoho nekosí.

Za vlády Talibanu

afghanistan2Veľkým  problémom v Afghanistane je školstvo, pričom práve vzdelanie patrí k tým pomocným barličkám, ktoré by mohli túto zem a jej obyvateľov vytrhnúť z biedy. Čítať, písať a počítať sa tu učí asi len každý tretí Afghánec. Problémom je však aj úroveň škôl. K naozaj erudovanému učiteľovi sa hádam ani nedostanete, akú takú úroveň a kvalifikáciu má možno 20 percent zo všetkých vyučujúcich. Školy sú takisto v zlom „fyzickom stave“, žiaci sa často učia pod holým nebom, preto sa začali stavať aspoň výukové prístrešky. Školy, ktoré tu založili aktivisti z neziskovej organizácie Človek v ohrození, pod záštitou projektu „Škola namiesto ulice“, sú preplnené vzdelaniachtivými Afgháncami, ktorých výučba musí prebiehať  trojfázovo.

Počas sovietskej okupácie a za vlády Talibanu tu bolo a v podstate stále je len asi 650 škôl pripadajúcich na 30 miliónov obyvateľov. Samozrejme ženy môžu o vzdelaní len snívať, gramotných je možno 16 percent z nich. Zriadenie Talibanu neumožňovalo žene nadobudnúť vzdelanie a jasne vymedzovalo jej spoločenské postavenie. Po páde Talibanu sa síce rola ženy mierne zrovnoprávnila, no zvyk je železná košeľa a život žien je obmedzený mnohými reštrikciami. Takisto sa začala uvoľňovať aj kultúrna scéna. V Kábule dokonca prebehla svetovo známa spevácka súťaž Superstar, kde sa zúčastnili tri odvážne afghánske mladé ženy. O afghánskej Superstar bol natočený dychberúci dokument, kde každou minútou tŕpnete či dievčatá neukameňujú za náznak tanca pri speve. Do reálneho ohrozenia života sa nakoniec dostala 21-ročná finalistka, ktorej pri tanci spadla šatka kryjúca jej vlasy. Toto dievča bolo nútené nakoniec utiecť a skrývať sa pred pobúrenou verejnosťou, ktorá žiadala jej verejné ukameňovanie a potrestanie rozmanitými hrdelnými trestami.

Pozor na výkupné

afghanistan-3Ak sa vyberiete do Afghanistanu vždy sa predstavujte ako turista, určite nehovorte, že ste z akejkoľvek organizácie (Unicef napríklad), stúpla by vaša hodnota zajatca. Mohli by si za vás pýtať oveľa vyššie výkupné, pretože ako člen organizácie by ste určite vzbudil viac mediálneho rozruchu. Aj bežný civilista tu vyzerá ako terorista a kalašnikov je v Afghanistane predmetom dennej spotreby. Dvakrát si rozmyslíte koho sa opýtate koľko je hodín. No nie vždy sa oplatí byť príliš bázlivý.

Afghánci sú zvyknutí, že sa ich cudzinci boja a častokrát to zneužívajú. Niekedy sa oplatí zariskovať a nedať sa. Ak Vám taký Afghánec z čírej radosti zabaví cestovné doklady, nezostane vám asi iné ako mu napríklad zhabať kľúče od auta. Afganistan si väčšina ľudí predstaví ako zem nikoho, kde platí zákon silnejšieho, no Afghánci sú predsa len takí istí ľudia ako ostatní obyvatelia sveta, nemajú radi násilie a drvivá väčšina je pomerne ochotná pomôcť aj cudzincovi v úzkych. Pokiaľ viete niečo o islamských zvyklostiach a rešpektujete ich rovnako ako mentalitu tejto zeme, nakoniec vás obyvatelia Afghánskej republiky akceptujú. Určite myslite aj na takú praktickú vec ako je cestovné poistenie, ktoré dnes uzatvoríte online napríklad aj na http: www.netfinancie.sk/cestovne-poistenie/.