10 najúžasnejších opustených miest sveta

Nie sú úplne najbezpečnejšie, nie vždy dostupné, niektoré sú opustené striedavo, no všetky majú svoje čaro a každý dobrodruh ich zatúži navštíviť. Pripomeňme si spoločne tie najzaujímavejšie opustené miesta sveta vytvorené ľudskou rukou v priebehu 20. storočia.

Metro stanica Radnice v New York City

Metro stanca radnice New York
Metro jedného z najlákavejších miest sveta nie je vizuálne žiadne terno. Ak by vám povedali, že na jednej zo staníc sú klenbové stropy a nádherné lustre, zrejme by ste ani neverili. Avšak je to pravda! Dizajnér Rafael Guastavino dostal za úlohu navrhnúť zastávku metra pod radnicou New Yorku. Projekt sa realizoval roku 1904. Doslova umelecké dielo však prevalcovala praktickosť a tak zastávku roku 1940 zatvorili. Brooklyn Bridge station cestujúcim vyhovoval oveľa viac. City Hall Station je dnes prístupná len zamestnancom Tranzitného múza New Yorku a zopár šťastlivcom.

Buzludzha Monument v Bulharsku

Buzludzha Monument v Bulharsku
 
Buzludzha Monument v Bulharsku
Tento pamätník bol postavený na konci Studenej vojny ako oslava bulharského komunistického režimu. Megalomanská stavba mala slúžiť ako prominentné a oficiálne sídlo komunistickej strany. Budova pripomínajúca UFO mala byť tiež miestom pre mnohých štátnických funkcionárov, zdobená bola Leninovými a Marxovými obrazmi a nechýbala gigantická červená hviezda, ktorá zdobí strop hlavnej haly. Demonštrácia sily bola však roku 1989 zatvorená a oficiálne stále je. Avšak tí čo si budovu túžia pozrieť si cestičky dnu nájdu.

Six Flags, pôvodne Jazzland, v New Orleans

Six Flags
Populárny zábavný park sa stal obeťou hurikánu Katrina. Six Flags bol zaplavený na niekoľko týždňov. Výsledkom je pastelový chaos: konštrukcie horských dráh, rozhádzané bufety a strach naháňajúce sochy klaunov. Rekonštrukcia sa neplánuje.

Hlavná železničná stanica Michigan v Detroite

Ťažko uveriť, že niečo tak obrovské a architektonicky lákavé, nechajú ľudia len tak chátrať. Hlavná Michiganská železničná stanica kedysi dokonale odzrkadľovala slávu, dôležitosť a finančnú prosperitu Detroitu. Denne sa tu od otvorenia roku 1914 premlela stovka vlakov. Avšak železničná doprava začala strácať na popularite a stanicu zavreli roku 1988. Finančné straty vykazovala už niekoľko rokov pred uzavretím.

Kolmanskop v Namíbií

Kolmanskop, Namíbia
Mráz po chrbte behá už len pri fotkách tohto mesta duchov. Pritom roku 1908 to bolo veľmi rušné miesto kde sa ťažili diamanty. Ak spomenieme, že Kolmanskop bol 
často označovaný ako extravagantný, zrejme to nikoho neprekvapí. Z rušného centra sa doslova lusknutím prsta stala opustená diera. Oveľa väčšie ložiská diamantov sa totiž našli ďalej smerom na juh. Mesto by možno nebolo až tak zaujímavé nebyť piesku, ktorý nafúkalo aj do budov. Príroda tak vytvorila doslova desivé miesto, ktoré viackrát využili aj filmári. Roku 1993 to bolo do filmu Dust Devil (Prach Diabla) a roku 2000 sa tu nakrúcal The King Is Alive (Kráľ je nažive).

Železničná stanica Canfranc v Španielsku

Železničná stanica Canfranc v Španielsku
Španieli si na architektúru, aspoň pri významných budovách, vždy potrpeli. Nebolo tomu inak ani pri výstavbe železničnej stanice Canfranc. Po otvorení roku 1928 sa stala najväčšou železničnou stanicou v Európe. Bohužiaľ, len osem rokov neskôr prišla Španielska občianska vojna a následne na to Druhá svetová vojna. Tie boli pre stanicu fatálne. Španieli sa ju párkrát pokúšali vzkriesiť, no nikdy to už nebola ona legendárna sláva. Dnes krásna budova len chátra.

Pripyat na Ukrajine

Pripyat na Ukrajine
O výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ roku 1986, zrejme netreba veľa rozprávať. Neďaleké mestečko Pripyat to schytalo v plnej paľbe vďaka čomu sa tu doslova zastavil čas. Najznámejšie opustené miesto sveta láka filmárov, dokumentaristov, ale aj odvážlivcov, ktorí si chcú mesto pozrieť na vlastné oči. Organizované zájazdy znejú bizarne, no sú realitou. 

Bannermanov hrad v štáte New York

Bannermanov hrad v štáte New York
Škótsky prisťahovalec Francis Bannerman obchodoval s prebytkovým armádnym tovarom. Od ťažkej techniky, cez uniformy až po absolútne triviálnosti. Bannermanovi vyšlo zopár významných akvizícií, ktoré nasledovala Španielska občianska vojna, a biznismen zrazu potreboval poriadne veľký priestor na realizáciu svojich obchodov. Na rieke Hudson si všimol ostrov Pollepel, ktorý mu zrejme pripomenul rodné Škótsko a postavil tu obrovský hrad v štýle svojich predkov. Šťastena mu však viac priveľmi nepriala. Na hrade vybuchol sklad s pušným prachom, narazil doň trajekt a nakoniec hrad zachvátil trojdňový požiar. Od roku 1990 je hrad v správe pamiatkarov. Zatvorený pre verejnosť.

Hotel del Salto v Kolumbií

Bannermanov hrad v štáte New York
Počas divokých dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia sa v Kolumbií diali najrôznejšie šialenstvá. del Salto je jedným z nich. Budova mala byť niečo ako orgazmom pre architektov a na boháčov mala pôsobiť tak, že aj sám veľký Gatsby by závidel. Dom nad vodopádom prešiel niekoľkými zásadnými rekonštrukciami až z neho v 1950 spravili hotel. Tento zámer však nevydržal dlho a tak hotel začal chátrať, obrastať machom a začali sa naň lepiť historky o duchoch. Momentálne je v ňom múzeum susediacich vodopádov Tequendama.

Ostrov Hashima v Japonsku

Ostrov Hashima v Japonsku
Japonský ostrov bol známy ako najhustejšie obývaný ostrov sveta. Dôvod? Priamo pod ostrovom bolo obrovské ložisko uhlia. Hashima sa tak pomerne rýchlo premenil na mestečko, ktoré využilo aj posledný centimeter štvorcový ostrova. Baníci, robotníci a inžinieri však už nemali jediný dôvod zostať na ostrove, keď sa zásoby uhlia minuli. Práve preto je dnes ostrov ľudoprázdna kopa betónových bytov v šírom oceáne. 
 
Chýba vaše obľúbené opustené miesto? Napíšte nám do komentárov! 
 
zdroj: http://cntraveler.com