Brašov: Zachovalé historické centrum regiónu Transylvánia

V strednej časti Rumunska leží malebné podhorské mesto Brašov. Je súčasťou legendárneho regiónu - Transylvánia, pričom dookola ho obklopujú vrcholky Karpát. Brašov, v ktorom žije okolo 300 tisíc obyvateľov je atraktívny nielen pre krásnu okolitú krajinu, ale tiež vďaka svojmu zachovanému stredovekému centru s množstvom historických pamiatok.
Naposledy som bol v Brašove asi pred 12 rokmi. Mesto som si veľmi dobre pamätal, utkvelo mi hlavne jeho historické centrum a, povedzme, bohémska atmosféra v jeho uliciach.  Brašov bol plný pekných krčmičiek, kaviarní aj reštaurácií.
Brašov, Transylvánia, Rumunsko
Bolo tomu tak už v tom čase, kedy mi okolité rumunské mestá pripadali ešte stále pomerne šedé, cesty rozbité a spoločnosť výrazne poznačená totalitným režimom. No Brašov bol už v tom čase iný, malebný a pekný. Keď som sa sem vybral teraz, opäť som sa o tom presvedčil. Mesto sa výrazne nezmenilo, nemalo totiž ako. Už v tom čase bolo zrekonštruované, ak myslíme na staré centrum.
 
Teraz už však boli cesty perfektne upravené, fasády domov na sídliskách po rekonštrukcii, parky čisté a ľudia veselí. A tak tomu bolo v celom Rumunsku. Udiali sa tu veľké zmeny a krajina napreduje míľovými krokmi. Zabudnime teda definitívne na Rumunsko, ako ho majú niektorí ešte stále v  spomienkach, napríklad z 90-tych rokov. Rumunsko je v súčasnosti rozvíjajúca sa krajina najmä v oblasti turizmu. Vráťme sa však do Brašova...
Brašov, Transylvánia, Rumunsko

Brašov bol kedysi Stalinovo mesto

Mesto založili nemeckí kolonisti zo Saska a nazvali ho Kronstadt.  Jeho nemecký názov znamená v preklade "korunné mesto" a jeho latinské meno tiež v 13. storočí znelo Corona. Etnickí Rumuni nesmeli v stredoveku žiť vo vnútri mestských hradieb, ale za hradbami v štvrti Schei. Komunisti urobili z Brašova centrum ťažkého priemyslu, založili tu napríklad Továreň Tractorul a niektoré ďalšie a presídlili do mesta tisíce dedinčanov z Moldavska, ktorých v nových závodoch zamestnali. Málokto vie, že medzi rokmi 1950-60 sa Brašov volal Oraşul Stalin, teda "Stalinovo mesto". S tým má súvis ďalšia zaujímavosť.
 
  • Prírodnou dominantou Brašova je hora Tampe, ktorú si nemožno nevšimnúť priamo nad historickým centrom. Dnes sa môže hora Tampe popýšiť obrovským "hollywoodskym" nápisom Brasov, ktorý sa za súmraku rozsvecuje.
 
Ale niekedy bol na tejto hore priamo nad mestom, dokonca s pomocou vyrúbania stromov, vytvorený obrovský nápis, kde stálo "Stalin".
Brašov, Transylvánia, Rumunsko
Dnes je Brašov druhé najväčšie mesto Rumunska a vzhľadom k polohe tvorí dôležitú dopravnú križovatku. Historické centrum mesta sa však podarilo zachovať v perfektnom stave a mesto sa môže pýšiť zachovalou stredovekou zástavbou, stredovekými hradbami, dláždenými uličkami i barokovými domami. Silný nemecký vplyv cítiť v architektúre dodnes, no v spoločenskom význame nakoniec opadol a od roku 1918 je Brašov súčasťou Rumunska.

Čierny kostol - Biserica Neagră

  • Asi najdominantnejšou stavbou v meste je veľký gotický katolícky Čierny kostol (Biserica Neagră).
Bol postavený postupne medzi 14. a 15. storočím a dnes je najväčším gotickým kostolom medzi Viedňou a Istanbulom. V 17. storočí, konkrétne v roku 1689 bol však kostol takmer zničený požiarom. Ten založili rakúski vojaci a vlastne v tom čase aj získal svoj súčasný názov, ktorý odkazuje na jeho vtedajší čierny vzhľad. Čierny kostol stojí na veľkom hlavnom námestí Piata Sfatului, ktoré je obklopené hradbami. Okrem kostola na ňom nájdete ešte mestskú radnicu z roku 1420. Ďalej si môžete prezrieť Kupecký palác postavený v štýle "transylvánskej renesancie" a početné domčeky saských kupcov.
Brašov, Čierny kostol - Biserica Neagră

Dodnes sa podarilo zachovať 3 kilometre hradieb

Od 15. storočia je Brašov obohnaný hradbami, ktoré ho mali ochrániť pred útokmi Turkov. Dodnes sa podarilo zachovať 3 kilometre hradieb, ktoré sú 12 metrov vysoké a doplnené siedmich baštami. Nad západnou časťou hradieb sa týči Čierna a Biela veža (obe sú v skutočnosti biele), z ktorých sa ponúka krásny výhľad na celé mesto.
 
  • Parádny výhľad na mesto je aj z už spomínanej hory Tampa, na ktorú je možné sa dostať aj kabínkovou lanovkou. Z jej vrcholku sa ponúka veľmi pekný výhľad na historické centrum mesta aj okolité hory.
 
Na horu do nadmorskej výšky 987 metrov je však možné vystúpiť tiež pešo po označenom chodníku a samotný vrchol pretína niekoľko peších trás. Po jednej z nich sa dá prísť až k veľkému nápisu "Brašov" a zrejme práve odtiaľ je najlepší výhľad. Ak máte dostatok času a chuť na turistiku, dajte si trochu do tela a choďte na horu Tampa pešo. Ak ste však s rodinou alebo na krátkej návšteve mesta, neváhajte využiť lanovku. Spiatočný lístok na lanovku v Brašove stojí približne 2-3 eurá.