Ľadové hotely: Mrazivá noc plná dobrodružstva

Lákalo vás niekedy vyskúšať iglú? Prípadne ľadový hotel? V našom výbere sú tie najlepšie zo sveta. Na poradí nezáleží, no je potreba povedať, ze sa zoznam priveľmi za posledné roky nezmenil.
 

Hotel de Glace, Québec city, Kanada

Iba desať minút od samotného centra Québecu si môžete vyskúšať život pravých Eskimákov. Vlastne kúsok luxusnejší. Hotel de Glace ponúka štyridsaťštyri izieb. V každej nájdete obrovský kváder ľadu, ktorý je rámom postele. Samotné prestieranie je však z kožušín a expedičných spacích vakov. Luxusnejšie izby sú dokonca vybavené krbom. Teplota v izbe je približne mínus štyri stupne Celzia. Hotel de Glace je jediný svojho druhu v Amerike a Kanade. Navštívilo ho už viac ako milión ľudí. Tento projekt je unikátom, už od roku 2001, vďaka ľadovým sochám, ktoré nájdete takmer všade v areáli hotela. Tohtoročná sezóna sa začala 4. januára a potrvá do 28. marca. Pre dobrodruhov je v ponuke Adventure pack, ktorý zahŕňa jazdu na psích záprahoch. Cena tohto balíčku začína na 415 eurách za osobu.

SnowCastle, Kemi, Fínsko

Snehová pevnosť je zábava pre deti? Pozrieť sa z blízka na fínsky SnowCastle istotne zmeníte názor. Od roku 1996 ide o najväčšiu snehovú pevnosť na svete, ktorá ponúka reštauráciu, hotel a kaplnku. Celý hrad je vyzdobený doslova umeleckými rytinami. Na stene izby tak môžete mať tvár niektorého zo severských bohov. Okrem rytín milovníkom jedinečnej atmosféry ulahodia tiež sochy alebo farebné nasvietenie. Snežnú pevnosť nájdete v Botnickom zálive, najsevernejšie rameno Baltského mora, pri meste Kemi. Denne je SnowCastle otvorený od 10:00 - 18:00  a ubytovanie tu dostane okolo 100 eur na osobu noc.

Sorrisniva Igloo Hotel, Alta, Nórsko

Najsevernejšie položený iglú hotel na svete nájdete na brehu rieky Alta. Najbližšie mesto je dvadsať kilometrov. Sorrisniva Igloo Hotel sa líši od kolegov napríklad aj tým, že tu máte poháre z čistého ľadu. Hotel sa prvýkrát vystaval roku 2000 a odvtedy sa každú sezónu mení. Nemôže sa vám teda stať, že by ste boli dvakrát v tom istom. Avšak pravý dobrodruh by mohol namietať, že je toto miesto až proveľmi civilizované. V samotnej izbe máte iba ľadovú postel s kožušinami a spacím vakom. Sociálne zariadenia, sprcha, vaňa a všetok ostatný luxus sa nachádza vo vykurovaných miestnostiach. Adrenalín zo zimy však môžete dopumpovať v okolitých lesoch alebo pozorovaním polárnej žiare. Noc pre dospelú osobu tu stojí približne 270 eur.

SnowHotel, Kirkenes, Nórsko

V severnom Nórsku, neďaleko hraníc s Ruskom, sa raz ročne stretajú tí najlepší umelci z harbinského čínskeho ľadového festivalu. Dôvod? ShowHotel. Títo majstri tu opravujú v priemere pätnásť ton ľadu, aby pre milovníkov zimy pripravili nezabudnuteľný zážitok. V izbách je už tradične okolo mínus štyri stupne Celzia, no v miestnych aj tridsať stupňových mrazoch budete mať pocit, akoby bolo vysoko nad nulou. Každá izba je jedinečná. Škoda len, že postele sú ľadom iba obohnané. Spí sa totiž na vyhrievaných matracoch. Návštevníci majú k dispozícií bar, kaplnku, no najmä bohatú ponuku najrôznejších aktivít. Noc v dvojlôžkovej izbe tu stojí okolo 280 eur.

Hotel of Ice, jazero Balea, Rumunsko

Máte na výber. Hotel alebo iglu. Podľa miery dobrodruha vo vašej povahe. Pozor. Hotel však nie je murovaný, ale komplet z ľadu. Každý rok vládne rumunskému Hotel of Ice iná téma. Každý rok sa tam však musíte vyviesť lanovkou, iná cesta sem nevedie. Samozrejme, nechýba reštaurácia. Vďaka unikátnej polohe si užijete božský kľud. Tento benefit prevádzkovateľ umocnil tým, že medzi 21:00 a 8:00 sa neubytovaní hostia do komplexu nedostanú. Cena pre osobu a noc v dvojlôžkovej ľadovej izbe stojí približne 100 eur, v iglu je to o približne o 50 eur viac. Raňajky nie sú v cene.
 

Ice Hotel, Jukkasjärvi, Švédsko

Myšlienka ľadového hotela bola vo Švédsku prvýkrát realizovaná roku 1989. Ice Hotel je teda považovaný na najstarší na svete. Možno vás napadlo, že práve toto je pre vás, ak máte dobrodružnú povahu, ideálne riešenie. Asi vás sklameme. Ice Hotel v Jukkasjärvi je považovaný za dizajnový hotel a jeho najluxusnejší apartmán má dokonca vlastnú saunu. Áno, stále sa bavíme o ubytovaní zo snehu a ľadu. To každoročne buduje výberový tím dizajnérov z najrôznejší oborov a odvetví. Dvesto kilometrov od polárneho kruhu teda nájdete kráľovstvo ľadového luxusu. Ak by ste však túžili po naozajstnej divočine, tak k hotelu patrí aj takzvaný Wilderness camp. Tu je však už ubytovanie v drevených chatkách. Cena v ľadovom hoteli za ubytovanie osoba/noc sa pohybuje okolo 150 eur.

Kakslauttanen Artic Resort, Saariselka, Fínsko

Tento rezort zrejme poznáte vďaka fotografiám sklenených iglú, ktoré sú neutíchajúcim hitom internetu. Kakslauttanen však ponúka aj iglú klasické. A to doslova. Nemáte tu žiadne ľadové kvádre, ktoré tvoria nábytok alebo rám postele. Žiadne stolíky, poličky a žiadne rytiny po stenách. Dostanete len spacák, snáď karimatku, a môžete si užívať dobrodružstvo. Ak je vonku mínus štyridsať stupňov Celzia, teplota v iglú sa pohybuje medzi mínus šesť až mínus tri. Toto iglú je v rezorte síce menej žiadané, no o to väčší zážitok ponúka. Zvukov nočného lesa si užijete habadej a vôbec celkový váš zážitok bude, akoby vaše iglú stálo osamotené niekde v ľadovej pustatine. Cena za osobu na noc je 294 eur.

Snow Village, Kittila, Fínsko

Dvadsaťtisíc metrov štvorcových, dvadsať miliónov kilogramov snehu a tristopäťdesiat tisíc kilogramov čistého prírodného ľadu. Tridsať izieb, jedna ľadová reštaurácia, jeden rovnako ľadový bar a tiež jedna kaplnka. Stodeväťdesiat kilometrov severne od polárneho kruhu. Čo tá hromada čísel znamená? Stručný popis Snow Village vo Fínsku. Jedinečnosť tejto dedinky sú ľadové tunely, v ktorých sa budete prechádzaj aj hodiny. Cena za dvojlôžkovú izbu na noc začína na 320 eurách. 
zdroj: cntraveler.com