Zaujímavé miesta pre všetkých, čo radi cestujú

Aj dobrodruhovia chodia na dovolenky. No zrejme ich netrávia úplne štandardne. Ak Vašu najbližšiu dovolenku už nechcete stráviť leňošením na pláži, ale nejakým poriadnym zážitkom, prinášame Vám dnes zopár typov na dovolenkové destinácie, kde zažijete nezabudnuteľné dobrodružstvo aspoň po vizuálnej stránke.

Krvavé vodopády, Antarktída

Aj keď Antarktída zrejme nie je na vrchole Vášho zoznamu dovolenkových destinácií, tomuto miestu sa zrejme vyhýbate ešte pre ďalší dôvod, než len chladnú zimu. Ležia tam totiž „Krvavé vodopády“, ktoré majú násilný odtieň pripomínajúci krvavé škvrny. Nachádzajú sa v 35 míľ dlhom ľadovci menom Taylor. Tento vodopád len dopĺňa vražednú scenériu tejto krajinnej časti. Samozrejme, že morbídna červená nie je naozajstná krv. Tento strašidelný odtieň pochádza zo síry požierajúcej baktérie, ktorá sa nachádza v podzemných jazerách tohto ľadovca. Výlučky oxidu železa z baktérií zafarbujú ľad. Voda teda obsahuje železo a zaujímavé tiež je, že nezamrzne ani pri najnižších arktických teplotách. Dôvodom je jej štyrikrát slanšie zloženie, akú má voda svetových oceánov. Aj napriek tomu, že desivá farba tohto ľadovca nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, Krvavé vodopády sú smrtiace z iného dôvodu. Voda nie je pitná, keď sem zablúdia nejaké zvieratá a na tomto mieste aj zahynú, ich telá sa nikdy nerozložia. Ich mumifikované mŕtvoly tak len krajine dotvárajú desivú víziu.

Brána do pekla, Turkmenistan

 
Ľudia často ostatným hovoria: „Choď do pekla,“ ale informácie o tom, ako sa tam dostať sú stále nejasné :) Avšak sovietski geológovia na púšti Karakum v roku 1971 ostali dosť prekvapení, keď sa ich plošina prepadla pod zem a vytvorila tak hlbokú jaskynnú priepasť s pretekajúcim zemným plynom. Geológovia sa tak rozhodli, že spália metán, aby výpary neohrozovali blízkych dedinčanov – zapálili tak jaskyňu a očakávali, že oheň bude horieť len niekoľko týždňov. Po viac ako 40tich rokoch však oheň stále horí. Zásoby zemného plynu radia Turkmenistan na piate miesto vo svetovom rebríčku, ale chudobný vývoj miestnych plynovodov bráni úsiliu o lepšie finančné využitie týchto zdrojov. Pomenovanie „Brána do pekla“ vzniklo u miestnych obyvateľov, ktorí hovoria, že v noci toto miesto pripomína požiare z Biblie.
 

 

Severný ostrov, Nový Zéland

 
Pod kopcami Severného ostrova na Novom Zélande sa nachádza jaskyňa odpočinku plná jasných svetlušiek, ktorá zvedavých turistov priťahuje už od roku 1889. Pri pohľade hore táto jaskyňa pripomína turistom pohľad na hviezdnatú oblohu. Druh červa - Arachnocampa luminosa – je exkluzívny druh žijúci na Novom Zélande, ktorý vytvára modro-zelené svetlo odrážajúce sa od vody v jaskyni. Napriek tomu, že je to oficiálne červ, v skutočnosti je to lietajúca larva. Vylučovanie týchto lariev spôsobuje ich väčší hlad a tým pádom silnejšie žiarenie. Tento jaskynný systém bol prvýkrát objavený istým anglickým výskumníkom a vtedajším vodcom Maorov.
 

Ostrov bábik, Mexiko

 
Tento ostrov sa nachádza neďaleko od Mexico City a je to ostrov, ktorý sa stal domovom jednej z najzvláštnejších turistických atrakcií. Isla de las Munecas (Ostrov bábik) nebol navrhnutý na to, aby prilákal davy turistov, ale na počesť malého dievčatka, ktoré sa tu utopilo. Legenda hovorí, že muž, ktorý našiel telo dievčatka sa cítil jej smrťou a bábikou plávajúcou vedľa jej mŕtvoly taký prestrašený, že na počesť jej ducha zavesil na strom bábiku. Tento muž chcel ochrániť ostrov od viacerých tragédií a tak pokračoval ďalej a po stromoch vešal bábiky po celom ostrove – dokonca aj potrhané alebo rozbité. Celkovo ich na ostrove zavesil 1500. Niektorí ľudia hovoria, že v noci bábiky ožívajú a šepkajú z korún stromov, ale to turistov aj tak neodrádza. Návštevníci sa na ostrov hrnú na gondolách, z ktorých môžu desivosť ostrova pozorovať v bezpečnej vzdialenosti pri jedle, pití a počúvaní hudby. Rodina muža, ktorý na ostrov povešal bábiky vedie ostrov ako turistickú atrakciu.

 

Jazero Hillier, Austrália

 
Už ste sa niekedy kúpali v jazere, ktoré vyzerá ako ružová žuvačka? V Austrálii môžete – ak so sebou budete mať aj vrtuľník. Práve tam sa totiž ružové jazero nachádza. Istý dobrodruh najprv zaznamenal tajomný tvar tvar jazera po tom, čo vyliezol na najvyšší vrch. Vzhľadom k tomu, že jazero Hillier je viditeľné iba z leteckej perspektívy, nebolo ešte preskúmané. A tak si ani vedci nie sú istí, čo spôsobuje ružový nádych tohto jazera. V západnej Austrálii sa nachádza ďalšia skupina vôd (Pink Lake), ktorá sa podobá na toto jazero. V správnych klimatických podmienkach sa Pink Lake mení na svetlejší odtieň v závislosti od koncentrácii rias vo vode. Austrália však nie je jedinou krajinou sveta, ktorá má jazero s krásnou ružovou farbou. Jazero Retba v Senegale je podobné jazero, ktoré má ružovú farbu pochádzajúcu z baktérie živiacej sa vysokým obsahom soli v jazere. Len málo organizmov dokáže prežiť v takomto slanom jazere a tak plocha slúži predovšetkým ako turistická atrakcia a ako zdroj na výrobu soli. Ľudia sa v tomto jazere môžu kúpať pretože baktéria je pre človeka úplne neškodná.