Cestopisy Severná Amerika

Severná Amerika v Cestopisoch našich autorov krížom – krážom od pobrežia k pobrežiu.
Ročné návštevy sa rátajú na milióny. Preplnené miesta, na ktorých by človek očakával samotu, určite nie sú lákadlom. Stačí sa však rozhliadnuť a zrazu si všimnete, niekde tam za masou ľudí, panenskú prírodu. Ľudoprázdno, doslova poklad. Takýchto miest v preplnených národným parkoch v Amerike sme...
Tento článok by mal z väčšej časti slúžiť ako pomôcka pre individuálnych cestovateľov. Budem rád, ak aspoň trošičku pomôže sa vyhnúť chybám, aké sme urobili. Ceny, ktoré uvádzam, sú približné a slúžia na vytvorenie hrubého rozpočtu pre cestovateľov podobného zmýšľania, hlavne čo sa týka...
Som traperom na Yukone. Už niekoľko mesiacov žijem ďaleko od civilizácie. Ešte sa toho veľmi veľa musím naučiť, aby som svoj život zbytočne neohrozoval. Neprišiel som sem, aby som ulovil čo najviac kožušín. Som tu, aby som si vychutnal jednoduchý životný štýl uprostred divočiny. Ochutnal som a...
Aj keď som o ostrovoch veľa počula, nikdy ma nenapadlo, že tam raz strávim mesiac. Každý vie, že: je to hrooozne ďaleko, veľmi drahé, v každom piatom filme je záber z Havaja a aby som nezabudla je to americké, turistické, surferské, svadobné, pearlharboristické a ešte neviem aké. Bola som taká...
Appalačská cesta /Appalachian trail/ je severoamerickým diaľkovým trekom, ktorého dĺžka je 3 460 km. Tiahne sa 11 štátmi USA, rôznym krajinným reliéfom i podnebím. Každoročne ním prejde cez 4 milióny turistov, no len málo z nich sa pokúsi prejsť celú trasu. Ročne ich vyrazí asi 2500, no len...
Stačil mi 1 deň na nezmazateľný dojem, na stopu, na LOVE! Mexico mi dalo tak veľa! Preto by som mu to chcela aspoň pár riadkami, TU, čiastočne vrátiť. Za celým výletom stojí môj mexický kamarát Miguel, ktorý sa podujal, že mi ukáže skutočné Mexico, takmer so všetkým, čo k tomu patrí. Ďakujem!
New York City je jedným z najdrahších miest na svete a preto užiť si ho za lacný peniaz je výzva. Ušetrené peniaze sa však dajú využiť omnoho lepšie – na nákupy, gurmánske hody vo vychytených reštauráciach či kultúrne podujatia. V New Yorku som prežila niečo vyše roka a tak viem, že veľa atrakcií...
Pred rokom a pol som mal možnosť vyskúšať si život v americkom štáte Wyoming. V obkľúčení rančerov a kovbojov, lovcov či rybárov. Mesto Dubois, v ktorom som žil, sa nachádza blízko dvoch národných parkov. Jedným z nich je Yellowstone.
Petr Jan Juračka sa s kamarátmi vybral na Kubu, načom by nebolo nič zvláštne. Nakoľko však ide o profesionálneho fotografa, v článku vám popri jeho postrehoch o každodennom živote na Kube z pohľadu turistu, prinášame aj zopár veľmi pekných fotiek, vystihujúcich atmosféru kubánskej reality.
San Francisco leží na západnom pobreží USA, v štáte Kalifornia a zaraďuje sa k najľudnatejším mestám celých Spojených štátov. Pre turistov je veľkým lákadlom najmä kvôli množstvu pamiatok, prírodných zaujímavostí a liberálnemu životnému štýlu.
New York má niekoľko mien, či názvov. „Big Apple,“ „Melting Pot,“ „city that never sleeps.“ Mesto, ktorého štruktúru tvorí päť hlavných obvodov, pár riek, množstvo mrakodrapov a jedna zelená lady...
Holé skaly napokon vystriedali listnaté a ihličnaté lesy. Na každom rohu sa pásli okrem kráv aj bizóny a o to väčšie očakávania sme mali od známeho parku Yellowstone. Roadtrip po USA.
8 dní a 7 nocí, 116,4 km na vode a 10,8 km po súši. Bowron Lake Circuit.  Jeden z 10 najkrajších splavov na svete.
Uháňame širokou rovinou, kopce a zasnežené končiare ustúpili niekam do diaľky. Alberta je od prvého kilometra iná ako Britská Kolumbia. Iné značky, iné cesty, iné kempy.
Cesta k jednému z najkrajších splavov na svete, ktorý sa začína na kanadskom jazere Bowron Lake, je riadne dlhá – nám trvala tri dni.
Peggys Cove je malá vidiecka a rybárska komunita nachádzajúca sa na východnom atlantickom pobreží v zálive St. Margaret necelých 50km od Halifaxu.
V Kanade som bol po prvý raz. Využil som možnosť pozrieť aj ostrov Princa Eduarda  (PEI). Vydali sme sa na dvojdňovú spoznávaciu cestu z Nového Škótska na PEI.
Už krátko po roku 1845, keď sa Florida stala 27. štátom únie, objavili turisti z celého sveta exotický pôvab tohto amerického prímorského štátu. Dôvodov, prečo priláka ročne viac ako 60 miliónov návštevníkov, je niekoľko.
Po dvanásťhodinovom lete ponad Atlantik pristávame v najväčšom meste sveta, v 25-miliónovom Ciudad de México. Metropola štrnásteho najrozľahlejšieho štátu zemegule leží v dlhom údolí centrálnej vysočiny Altiplanicio Mexicana.
Pracovala som zhruba 7 rokov na výletnej námornej lodi spoločnosti Carnival Cruise Lines. Vlastne nebyť toho dlhšieho pracovného pomeru, pravdepodobne nepíšem ani toto dobrodružstvo.
Pôvodne som chcel cestovať zo Západného pobrežia na Východné tak, že si požičiam Harleya, ale to bolo nereálne. Spoznal som tam však pár skvelých ľudí a traja z nich boli podobne „praštení“ ako ja a mali podobný sen. Tak sme sa dohodli, že pôjdeme spolu, dvaja Slováci /Martin, Stano/,...