Cestopisy Východná Európa

Exkluzívne cestopisy o tradičnej a stále tajomnej Východnej Európe. Moskva, Petrohrad, Zakarpatská Ukrajina či legendárna Transsibírska magistrála.
Náš výlet do údolia Boia Mica v Rumunsku sa začal tak, že sme, ako vždy, hľadali miesto, ktoré je čo najmenej schodené a v ktorom je stále čo objavovať a nestáť pritom v „radoch“.
Petrohrad, starý Leningrad alebo „Piter“ ako mesto dnes prezývajú domáci, stojí nepochybne na prvých priečkach v pomyselnej tabuľke najkrajších miest sveta.
Podnestersko je celkom určite najmenej známou a vôbec najmenej navštevovanou krajinou Európy. Hoci aj toto samotné tvrdenie "krajina Európy" je diskutabilné. Prečo? Lebo ju vlastne nikto ako samostatnú republiku neuznáva...
Pobaltie – tak blízko a zároveň tak ďaleko... Estónsko, Lotyšsko a Litva. Tajomný kus Európy opradený mnohými legendami a u nás možno ešte trochu stále zaznávaný v zajatí predsudkov. A pritom tak nádherný! Pobaltské krajiny síce sú rozlohou malé, ale každá na svojom území skrýva historické aj...
Černobyľ nie je bežná turistická destinácia, ale to mne vôbec nevadilo. Chcel som na vlastné oči vidieť následky jadrovej katastrofy. Úprimne povedané, nebaví ma ležať 10 dní na pláži pri mori a vyvaľovať si šunky...
Čo ste robili v januárových rekordne nízkych teplotách? Väčšina ľudí ostala doma v teplých ponožkách s teplým čajom, tí menej šťastní mali zakúpené letenky do Moskvy. A tak sa stalo, že sme spoznávali vianočnú Moskvu počas najchladnejšieho týždňa, aký si jej obyvatelia pamätajú. 
Moldavsko je zvláštna krajina. Nevedel som čo mám očakávať, chcel som sa tam však ísť pozrieť. Momentálne sa považuje za vôbec najchudobnejšiu krajinu Európy a zároveň aj za jednu z najmenej turisticky navštevovaných krajín sveta. A to je pre dobrodruhov a cestovateľov veľkým lákadlom...
Necelých tri tisíc kilometrov od nás sa nachádza krajina, rozlohou a počtom obyvateľov pripomínajúca Slovensko. Na rozdiel od nás však má more a tiež pomyselnú euroázijskou hranicu, ktorá ju pretína  a predznamenáva rozmanitosť. Krajina tisícich tvárí, Gruzínsko.
V Litve, Lotyšsku aj Estónsku sme strávili niekoľko týždňov. Cesta po týchto krajinách je súčasťou našej expedície nazvanej K Gibraltáru cez Nordkapp.
Prosím, daj mi ešte nádych. Posledný nádych. Sedím na súkromnom vrchole sveta, na varšavskom námestí. Hoci spoza rohu číha šedý zajtrajšok, som slobodný ako nikdy predtým. No musím domov. Toto mesto má v  sebe špecifické čaro – zamiloval som si ho. Sem sa musím ešte vrátiť. 
Před pár dny jsem v jednom dotazníku zodpovídala otázku: Jaká je Vaše oblíbená prázdninová destinace? Balkán! Volno mám obvykle koncem května, a tak jsem si vytvořila tradici, kterou dodržuji rozhodně víc než konzumaci smaženého kapra o štědrovečerní večeři: Májovou návštěvu rozkvetlého i...
Rusko nemôžeme rozumom pochopiť - môžeme ho iba milovať. Pravý ruský klasik. Táto ohromná krajina je natoľko rozmanitá, že v nej nájdeme snáď všetky možné protiklady. Geografické, klimatické, sociálne, kultúrne aj historické. 
Gruzínsko siahajúce od kaukazských štítov až po brehy Čierneho mora je krajinou s nádhernou starobylou kultúrou. Ukrýva v sebe tajomnú horskú oblasť Svaneti na severe krajiny, ktorá bola dlhé roky len veľmi ťažko prístupná. Izolácia, vysoké hory a hlboké údolia odrezané od veľkých...
Ukrajina se v posledních desetiletích od rozpadu Sovětského svazu jednou za čas tak trochu zmítá mezi Ruskem a Evropskou unií. Politika je tu někdy proevropská, jindy proruská a obvykle té druhé polovině se aktuální vláda zrovna nelíbí. Spokojenosti nepomáhá ani všudypřítomná korupce a ve...
Na úvod, úplne úprimne - 72 hodín na Moskvu rozhodne nestačí. Nielen kvôli veľkej rozlohe a množstva atrakcií a aktivít, ale aj kvôli frontám turistov (aj mimo letnú sezónu, domácim turistom sneh a mrznutie nevadí :-) Čo všetko sa dá za 72 hodín vidieť a zažiť? A prečo sa vôbec oplatí Moskvu...
Išla som taxíkom po predĺženom víkende strávenom v Pskovskej oblasti, 4 hodiny vlakom z Petrohradu a lámavou ruštinou som sa sťažovala taxikárovi, aké zlé má u nás Rusko PR. Taxikár samozrejme vôbec netušil, o čom rozprávam, nechápal, prečo by mal vedieť po anglicky a už vôbec nechápal, za aké...
Precestovali sme Malopoľsko a Podkarpatsko, čo sú časti Poľska rozkladajúce sa na jeho juhu, teda najbližšie k našej krajine. Naša cesta z Bratislavy viedla najprv do mesta, ktoré je považované za jedno z najkrajších európskych miest, a ktorého centrum je aj na zozname svetového...
Vždy som závidela Brazílčanom, ktorých som spoznala na Erasme v Portugalsku. Idú si cez pol sveta do cudzej krajiny, no a napriek tomu sa cítia podobne ako doma. Rozprávajú totiž rovnakou rečou.
Po vnútornom boji ohľadom smerovania mojej letnej dovolenky som sa rozhodol pre Vojvodinu, historické územie na severe Srbska, ktorej susedmi sú Chorvátsko, Maďarsko i Rumunsko. Moja retrospektívna spomienka zachytáva krásy potuliek po Subotici, Novom Sade a Kanjiži.
Maslenica, vítanie túžobne očakávanej jari, je obdobou nášho masopustu. Či už sa práve nachádzate na dedine, v malom mestečku alebo priamo v hlavnom meste, jedno je isté – oslavy maslenice vás rozhodne neminú. 
„Ako sa sem mohli vojsť dvaja?“ divím sa a pri otočke si odriem ramená. Z betónového výseku pozerám na horu Maja Jezerce. Som v jednom z albánskych bunkrov v Thethi v pohorí Prokletije. Keby ma niekto chcel odstreliť granátometom, urobí to s prstom v nose. Bunkre sú nezmyselné, ale v Albánsku ich...
Jednou z malebných častí Rumunska je Transylvánia. Rozlohou sa približuje k Belgicku či Švajčiarsku, mieša sa tu zmes rôznych kultúr – nemeckej, maďarskej, slovanskej i byzantskej. Kraj Transylvánie je nádherný, príroda divoká, ľudia na dedinách dodnes žijú tradičným životom. 
Malá európska krajina pri Baltskom mori, s rovinatým a pahorkatým povrchom, množstvom nádherných jazier, močiarov a nedotknutých lesov. Jayzk plný sykaviek, ktorému rozumieť len ťažko, no občas nájdete podobnosti v gramatike. Do každého jedla dávajú zemiaky a tradičnú...
Vyrážame, dvaja neskúsení stopári sa vydávajú na svoju dobrodružnú cestu po Slovensku cez Poľsko až do vzdialenej Litvy. Prvá zástavka je Oravská priehrada, kde plánujeme zložiť naše hlavy na jednu noc.
Viete, ktorá je najdlhšia ľudská stavba sveta? Meria vyše 9000 kilometrov. Ak hádate Veľký čínsky múr, hádate zle! Už vás nič nenapadá? Správna odpoveď znie: Transsibírska magistrála (Транссибирская Магистраль), alebo tiež skrátene Transsib (Трансси́б).
Približne osemstotisícový Ľvov je najväčším mestom západnej Ukrajiny. Pritom až do roku 1939 patril do Poľska a po Varšave a Krakove bol tretím najväčším poľským mestom.
V Užhorode som bol už pred piatimi rokmi, no keď vznikol nápad zavítať sem opäť, dlho som neváhal. Bol som zvedavý, čo sa tu za tých pár rokov zmenilo a aj som sa sem tešil.
Cieľom mojej štvrtej návštevy Ukrajiny boli Černovice, hlavné mesto historického regiónu Bukovina. Na rozdiel oproti minulým výletom, kedy som s kamarátmi brázdil Ukrajinu starým Favoritom.
Stas o sobě říká: jsem z padesáti procent kolchozník, z pětatřiceti inteligent a z patnácti Žid. Z tohoto poměru mu vyšlo, že Alexander Lukašenko (někdejší ředitel sovchozu) není tak špatný a je dobře, že vládne.
Po dvoch týždňoch cyklistiky po Moldavsku sme sa za Podnesterskou hranicou opäť vynorili na Ukrajine. Vchádzame do Odesy. Ponárame sa do nekonečného chaosu veľkomesta a pokúšame sa v ňom nájsť kemping „Delfín“.
Cesta do Ruska je naozaj zážitok, na ktorý sa nezabúda. Mýty o divokom východe, ktoré u nás panujú sa nám podarilo s prehľadom vyvrátiť.
Ukrajinské dobrodružstvo sa začína už na Slovensku. V Bratislave sa nedá kúpiť lístok za hranice „šengenu“. Za Čiernou nad Tisou končí „Európa“ a počítače slovenských železníc sú bezradné pri zadaní cieľovej stanice Čop.
Tento způsob cestování po Společenství Nezávislých Států bezvýhradně doporučuju. Cesta vlakem sice trvá déle, než letadlem, ale ten čas je nepochybně zajímavěji strávený, než kdybyste jej ztráceli vyděláváním na několikanásobně dražší letenku.
Z výšky vyzerá Krakov ako posiaty zelenými plochami. Strácajú sa v nich celé mestské bloky. Pohľad „zo zeme“ dá za pravdu tomu z výšky. Stromy, kríky, trávniky, ich množstvo je asi to prvé čo pozorného návštevníka mesta prekvapí.
Když v 50. letech 20. století konstruovali čeští inženýři trolejbus Škoda, zřejmě netušili k čemu jej „zneužijí“ sovětští plánovači. Ti v rámci zlepšení dopravy mezi Simferopolem, správním střediskem Krymu a Jaltou na pobřeží navrhli linku č. 1 - nejdelší trolejbusovou trať na světě...
Absolutní nejistotu bezpečnosti a nejtěsnější kontakt se svéráznou státní mafii jsme měli v Podněsterské moldavské republice. Republiku vyhlásil v roce 1990 sovětský generál Igor Smirnov na moldavském území mezi řekou Dněstr a ukrajinskou hranicí...
Poľsko - rozľahlá krajina pri Baltskom mori, odvážne, ba priam provokujúco nastavujúca tvár mrazivým škandinávskym severákom. Otvorená rovina, ktorá je nevyspytateľná, práve tak ako jej obyvatelia... bez ohľadu na to, či žijú v maličkej dedinke, alebo jednom z najväčších a najstarobylejších miest...
Len necelých 150 km vzdušnou čiarou na severovýchod od našich hraníc leží turistami doposiaľ takmer neobjavený krásavec, starobylý Ľvov.
Tak blízke a zároveň vzdialené. Územie, ktoré bolo niekoľko desaťročí súčasťou nášho štátu, no dnes s ním neexistujú prakticky žiadne kultúrne ani spoločenské väzby. Zakarpatská Ukrajina, veľká neznáma za východnou hranicou Slovenska.
Podobne ako u nás aj tu sa musia ľudia vyrovnať so zložitým rozhodnutím - zmysluplná práca alebo peniaze. Ale aj napriek tomu je na tom Litva v porovnaní s inými republikami bývalého Sovietskeho zväzu veľmi dobre.
Podzemné sklady vína v moldavskom Cricove je možné navštíviť autom. Neveríte? Pivnice pod Cricovou sú ozajstným podzemným mestom s ulicami a dopravnými značkami. Ulice sú pomenované podľa vín a dosahujú celkovú dĺžku neuveriteľných 60km!
„Estóncov to ťahá k Fínom, Litovci boli vždy po boku Poľska, no a čo my? Viac ako k Rusom nás to stále lákalo do Strednej Európy“, takto sa stručne charakterizovali obyvatelia jednej z najmenších európskych krajín – Lotyšska.
Za riekou Dnester leží neznáma krajina. Čo sa vlastne stalo, alebo stále deje na dlhom úzkom ostrove medzi Moldavskom a Ukrajinou? Dnes sa už v Podnestersku nebojuje, ale na hraniciach, ktoré oficiálne nie sú na mape sveta stoja ruské mierové jednotky.
Ako to už v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu býva, na hranici stálo veľa policajtov a colníkov. Boli milí, no po niekoľkých vetách nám s priateľským úsmevom na tvári položili nepríjemnú otázku - koľko máme peňazí. Na toto si budeme musieť v Moldavsku zvyknúť...
Litva je vlastne rovinaté Škótsko východu...Pláne so šedivníkmi sú ako vystrihnuté z románov Scotta či Stevensona, historky a histórie o zradách a pomstách kniežat tiež.
Kto by čakal, že Tbilisi je schátralou a spustnutou kopou betónových budov, ako sú často označované mnohé mestá bývalého Sovietskeho zväzu je na veľkom omyle. Práve naopak...
Pri pohľade na toho chlapa sa nás zmocnil nepokoj. Chlpaté ručiská s mohutnými predlaktiami mal nedbanlivo prevesené cez ostnatý drôt, rozopnutá košeľa odhaľovala mohutnú zarastenú hruď.
Väčšina ľudí pozerá na bývalé republiky Sovietskeho zväzu stále s nedôverou, cez prsty, a dokonca s istými obavami.