Dovolenka pri mori

Poradíme vám, ako môže byť aj klasická dovolenka pri mori plná poznania.
Viete ako chutí voda v Mŕtvom mori? Aj napriek tomu, že ide o najslanšie jazero na našej planéte a voda v ňom je desaťkrát slanšia ako bežná morská voda, jej chuť je horká. Vedci sa totiž domnievajú, že pri vysokej koncentrácii soli je voda natoľko slaná že ľudské telo ju už ako...
Istria je vďaka dobrej dostupnosti jedným z najnavštevovanejších regiónov v Chorvátsku. Veď zo Slovenska je to k istrijskému moru vzdušnou čiarou len približne 400 kilometrov.
Myslím, že tento španielsky ostrov netreba nikomu predstavovať. Krásne pláže, hory, historické pamiatky a hlavne, v predstihu aj lacná letenka. Čo viac si priať? Zabookovať ubytko, a ide sa! Na mini dovolenku sme sa vybrali traja, ja s manželom a môj brat.
DUBROVNÍK – perla Jadranu, svetové dedičstvo UNESCO, jedno z najkrajších Chorvátskych miest, obľúbená turistická destinácia … , ale kto z nás vie niečo o jeho histórií? Prečo je toto mesto obohnané dvojkilometrovými vysokými hradbami? Kto za nimi žil a pred kým ho chránili? Viac o príbehu tohto...
Pri myšlienke na Chorvátsko sa vám v mysli vynoria nádherné ostrovy lemované kamienkovými plážami, modré more a nekonečná párty. Ak sa však rozhodnete objavovať aj skryté prírodné krásy mimo pobrežia, budete za to štedro odmenený. Cieľom vám môžu byť národné parky, turistické prechádzky po lesných...
Síce som ani zďaleka nenavštívil všetky krajiny v Oceánii, dovolím si však vytvoriť vlastnú hitparádu pláží z tých, ktoré som mal možnosť vyskúšať. Všetky majú jednu dobrú vlastnosť - väčšinou sú úplne prázdne... 
Navštívili ste už niekedy nádhernú a na pomery Európy exotickú krajinu Grécko? Napriek tomu, že bola pred pár rokmi ohrozená finančnými problémami, dnes je situácia stabilizovaná a Grécko ponúka nádherné zákutia plné romantiky. To však neznamená, že by Grécko bolo vhodné iba pre páriky – hlavné...
Čierna Hora zostáva stále bokom od hlavných turistických trás. Ponúka však množstvo nádherných miest  za veľmi nízke ceny. Táto krajina je od nás vzdialená naozaj len kúsok a  bezpochyby sa oplatí ju vidieť. Pozrite sa teda na tie najkrajšie miesta v  Čiernej Hore.
Nudizmus je životný štýl s puncom vychutnávania si života bez akýchkoľvek obmedzujúcich faktorov, vrátane oblečenia. Ide o určitú celistvosť človeka a jeho tela bez nutnosti zahaľovať svoju ženskosť a mužskosť. Ide o splynutie s prírodou, čo vystihuje najmä anglický výraz pre nudizmus – naturism.
Thajsko ponúka nespočetné množstvo nádherných pláží. Každá z  nich je však svojím vlastným spôsobom jedinečná a  pre svojich návštevníkov má pripravené výnimočné zážitky. Pozrite sa spoločne s  nami na to najlepšie z thajských pláží!
V roku 2015 som podnikol veľa zaujímavých ciest. Jedna z  nich trvala od 23. októbra 2015 do 3. novembra 2016. Naše letecké zastávky boli jasné: Praha - Dubaj - Male (Maldivy) a cestou späť Male - Kolombo (Srí Lanka) – Dubaj - Praha. Cesta prebehla pod záštitou leteckej spoločnosti Emirates...
Grécko je slávne vďaka mnohým veciam... Veselou a  živou kultúrou, fascinujúcou históriou, povesťami a bajámi no a samozrejme, svojou ohromujúcou prírodnou scenériou a  plážami. Spolu s tisíckami ostrovov a  rozmanitou pevninou je grécke pobrežie jedenástym najväčším na svete. Ak...
Jedného krásneho dňa sa zem zachvela a z hlbín mora vypudila lávu, ktorá sa na malom kúsku zeme poriadne vybláznila. Vytvorila rozoklané údolia, prudké zrázy, vysoké vrchy. Roviny neboli v pláne. Najplacatejšia rovina tu má rozmer 822 m2.
Zabudnite na predsudky o tom, že stráviť dovolenku na jachte je len pre hŕstku vyvolených. Teda dostatočne bohatých. Ceny sa pohybujú na úrovni bežných pobytov pri mori. Ak budete mať šťastie, niekedy aj menej.
V prvej časti sme Vám predstavili Alanyu, Belek, Side a Antalyu - asi najznámejšie a v ponukách najdostupnejšie letoviská Turecka. Teraz prichádzajú na rad vyslovene klenoty Turecka.
Na hraniciach Európy a Ázie, ovplyvnené históriu a tradíciami Západu aj Východu sa rozprestiera jedinečné Turecko, orientálne a plné tajomstiev. Jeho dejiny tiahnuce sa tisícky rokov späť do minulosti ovplyvnili viaceré civilizácie a národy, ktoré po sebe zanechali mnohé pôsobivé architektonické a...
Túžba po teple je v našich zemepisných končinách prirodzená. Niektorí to nevydržia už po prvom mesiaci zimy a cestujú do exotiky, osláviť Silvestra na pláži s drinkom v ruke. Druhá vlna milovníkov tepla sa vydáva na cesty za slnečnými lúčmi počas polročných prázdnin.
Môžu za to Benátčania. V Grécku sa olivám darilo oddávna. Na Korfu však Benátčania ostrovanov motivovali. Za každý vysadený olivovník bola vyplatená finančná odmena. Potrebovali olej do lámp na svietenie… Dnes sa ich dá napočítať takmer štyri milióny. Vítajte na Olivovom ostrove!
Tel Aviv je v Izraeli vnímaný ako mesto rebelské, pôžitkárske, kozmopolitné a vlastne sa svojim charakterom úplne vymyká z prostedia tak silne nábožensky tradičnej krajiny. O to viac je však Tel Aviv príjemnejší a priateľskejší pre návštevníkov z celého sveta.
Chystáte sa ešte teraz v lete alebo v budúcnosti na dovolenku do Bulharska, do okolia prístavného mesta Burgas? Omrzelo vás celé dni vylihovať na piesku a z miesta vášho pobytu poznať len cestu na pláž a večerné korzo? Bulharsko je veľmi zaujímavá krajina, ktorá má čo ponúknuť. Tu je niekoľko tipov...
Požiar, zemetrasenie, ale aj sloboda, či hody vo februári. Viete, o ktorom prímorskom meste je reč? Určite ho poznáte a určite ho musíte navštíviť. Dubrovník.
Po základnom predstavení Malty a jej bohatej histórie dnes pokračujeme spoznávaním súčastnosti tohto krásneho ostrova v Stredozemnom mori.
Pri vyslovení slova malta myslí väčšina našich občanov na materiál potrebný pri stavebnej činnosti. Pre ostatných ľudí na svete sa toto slovo spája so štátom nachádzajúcim sa južne od Sicílie a ktorý v minulosti preslávil najmä Rád sv. Jána Krstiteľa, všeobecne známy ako Rád maltézskych rytierov.
Ondrej Lipták síce nie je žiadnym cestovateľským dobrodruhom, no na jeho príklade možno ukázať, že s aktívnym cestovaním možno začať aj v „zrelšom“ veku a netreba zostať sedieť doma na zadku.
V roku 2011 sme boli svedkami písania histórie: arabské krajiny povstali proti útlaku, diktatúre a nerovnakým podmienkam. Jazmínová revolúcia začala práve v Tunisku. Tým z nás, ktorí sme mali možnosť sa do týchto severoafrických krajín pozrieť, ani na um nezišlo, že to na istý čas budú ťažšie...
Mŕtve more je v skutočnosti obrovské vnútrozemné bezodtokové jazero, do ktorého priteká voda z rieky Jordán, ktorá tvorí zároveň prírodnú hranicu medzi Jordánskom a Izraelom. Zaujímavosťou je, že Mŕtve more sa nachádza  približne 418 metrov pod hladinou mora a je teda najnižšie položeným...
V prvom rade sa v Perzskom zálive na piesočnatých plážach s čírym morom môžete kúpať celý rok. Je tu pritom všade veľmi čisto a to potvrdzuje aj fakt, že majitelia vozidiel dostávajú pokuty dokonca aj za špinavé auto.
Predtým, ako som po prvý krát navštívil Gibraltar, detailnejšie som nevedel, čo od neho očakávať. Je známe, že sa tu nachádza jeden z najjužnejších bodov Európy, že ide o anglicky hovoriace územie a symbolom Gibraltaru je skala vysoká 426 metrov.
Sicílie byla k Itálii oficiálně připojena Giuseppem Garibaldim až v roce 1860. Do té doby se zmítala pod vládou Kartáginců, Římanů, Vandalů, Arabů, Normanů, Bourbonů...zkrátka a dobře, historie tohoto malého kousku země je velmi bohatá.
Hoci je Cyprus typickou prímorskou dovolenkovou destináciou, to neznamená, že musíte celý pobyt preležať na pláži. Cyprus toho ponúka oveľa viac z hľadiska histórie aj prírodných krás.
Ostrov Džerba je povestný tým, že je najteplejšou pobrežnou oblasťou Tuniska. Kým v severnejších letoviskách na pobreží sa môže stať, že počas okrajových termínov občas spŕchne, tu je tá pravdepodobnosť takmer nulová.
Chorvátsko si Slovákov získalo najmä krištáľovo čistým morom a ľahkou dostupnosťou. Práve malá vzdialenosť je jednou z mnohých výhod najväčšieho Chorvátskeho ostrova Krk. Práve tu sa nachádza malebná dedinka Baška, ktorú rozhodne stojí zato navštíviť.
Kto vidí fotografie z Taby, občas sa aj čuduje. Ako to, že ľudia tam vôbec chodia na dovolenky? Veď okolo hotelov chýbajú mestá, rušný spoločenský život a možnosti nákupov.
Leto v plnom prúde a Vy ešte nie ste rozhodnutý kam na dovolenku? Lákajú Vás pláže s bielym pieskom, či kamienkami, priezračná, priam krištáľovo čistá voda, oddych, zábava alebo história?
Ak chcete na chvíľu uniknúť z reality a zobrať svoju polovičku na skutočne originálnu romantickú dovolenku, Santorini je pre Vás to pravé.
Meteora sa nachádza v miernom pohorí Pindos v Thesálii, odkiaľ sa cez mohutnú nížinu Peneios otvára pohľad do stredného Grécka. Kláštory však nepostavili v oblakoch, ako sa mi obrazne povedané zdalo...
Už Vás nebaví tráviť letné dni v Chorvátsku, Bulharsku či Turecku? Chcete s rodinou zažiť niečo nové, spoznať novú krajinu, nových ľudí a pritom si vychutnať slnečné lúče?
Ideálny darček na Vianoce pre Vašich blízkych je kúpa dovolenkového poukazu. Neviete, ktorú krajinu svojim blízkym vybrať? Ak chcete potešiť svojich rodičov, máme pre Vás tip!
Kanárske ostrovy, ležia pri brehoch severozápadnej Afriky, ale keďže je to španielske územie, ste stále v únii. Nepotrebujete víza, exotickú menu a ani všakovaké potvrdenia a očkovania.
Na Sardínii asi neexistuje škaredá pláž. Ak áno, tak sme na ňu nenatrafili. Každá, ktorú sme navštívili, mala svoje čaro. Organizované pláže s plážovým servisom striedali romantické zátoky, kde sme mali celú pláž pre seba.
Hammamet je asi 20-tisícové mestečko, no je pomerne rozsiahle a tiahne sa pozdĺž pobrežia Hammametského zálivu a leží na začiatku polostrova Cap Bon. Centrum tvorí medina s Kasbou - starou pevnosťou.
12.-24. júna sme boli s mamou v Tunisku. Bývali sme v letovisku Hammamet, a to na severe (Hammamet Nord) v hoteli El Fell***. Rok a pol predtým sme boli v Egypte, čo bola naša prvá dovolenka v moslimskej krajine.
Slovinsko je jednou z mála európskych krajín, kde by ste mohli v jeden deň stráviť doobedie pri pobreží Jadranského mora a poobede sa presunúť do vysokohorských alpských stredísk.
Sever Talianska, konkrétne Benátsko patrí medzi veľmi obľúbené dovolenkové destinácie Holanďanov, Dánov, Rakúšanov, Švajčiarov a postupne sem zavíta aj čoraz viac Slovákov. Je sem totiž veľmi pohodlná cesta.
Pre mňa osobne bol jedným z najväčších zážitkov výlet na najvyššiu horu pohoria Biokovo – Sv. Jure. Hore sa možno dostať pešo, na bicykli a keďže až na vrchol bola nedávno vybudovaná cesta, tak aj autom.
Stredná Dalmácia je atraktívna vďaka rozmanitej prírode a členitému pobrežiu s kúzelnými zátokami. Malebnú atmosféru dokresľujú siluety menších i väčších ostrovov s mnohými polostrovmi a zálivmi.
Najatraktívnejšou oblasťou Kvarneru sú ostrovy - Krk, Rab, Pag a Lošinj. A to nielen z prírodného hľadiska. Predsa len, na ostrovoch je vyšší počet slnečných dní.
Omiš, v stredoveku nedobytné hniezdo pirátov, dnes turistické stredisko uprostred nádhernej riviéry.
Kedze ziskat specializovany bedeker a mapu Kefalonie zatial je doma nemozne, jedinym zdrojom info boli cestopisy na nete. Dakujem vsetkym, ktori  si dali tu pracu a zapisali svoje prezitky a skusenosti pre hladajucich a naplnenim moralneho zavazku k vam je tato cestopisna prvotina.
Niet pochýb, že tri pyramídy - Cheopsova, Rachefova a Menkaureova - vystavané z obrovských kamenných blokov patria medzi najväčšie stavby vytvorené ľudskou rukou. Skúsme si ale trochu priblížiť atmosféru, v akej dnes môžete pyramídy zastihnúť.
Odkiaľ si? Ako sa voláš? Poď si vybrať, dáme zľavu! Pokriky vo všetkých jazykoch sveta vrátane slovenčiny sa ozývajú každý večer z obchodov v tureckom letovisku Alanya.
Maňana. Obľúbené slovo južanov. Platí to aj v Andalúzii - ale až potom, čo ste pomerne rýchlo obslúžení a najedení. Len s účtom sa domáci neponáhľajú. Ale keď popri tom popíjate skvelé španielske víno, akosi vám to nevadí.
Hovorí sa: Kto chce zažiť Afriku v malom, nech navštívi Tunisko. Nájde tu nekonečnú Saharu, piesočné duny, orientálnu hudbu, jedinečné zvyky Berberov, množstvo historických pamiatok.
Najväčším lákadlom Egypta sú piesočnaté pláže na pobreží Červeného a Stredozemného mora, pyramídy, Sfinga, rieka Níl, Údolie kráľov a Káhira. Priblížme si preto zopár najzaujímavejších egyptských stredísk.
Istrijská obec Brtonigla, postavená na malebnom kopci, je miestom významných objavov, známym usilovnými vinármi a pestovateľmi olív, ako aj členstvom v talianskom združení „Città del vino“ (Mesto vína).
Väčšia časť Ličsko-senjskej župy patrí do horskej oblasti Chorvátska a iba menšia časť chorvátskemu prímoriu. Pohorie a more sú do nej hlboko vtlačené.
Lietadlo klesá k ostrovu Malta a dívajúc sa z okienka nemáte pocit, že toto je ten krásny ostrov, ktorý priťahuje státisíce turistov. Pod vami je viac-menej vyprahnutá zem, nijaké potoky a rieky či nejaký lesík.
Už pri prechode srbsko-čiernohorskej hranice je jasné, že Čierna Hora svojmu menu neostala nič dlžná. To dostala od Rimanov, ktorým sa krajina s vysokými pohoriami a hlbokými roklinami zarastená hustými lesmi zdala „tmavá, temná krajina“.
Dnešný deň sme si dali na čas a už o 9 h sme vyrážali z Limenárie. Krátko sme sa zastavili v Pefkari, ktoré sa ešte len prebúdzalo do života.
Sto horúcich termálnych prameňov, krásne pláže, vinice, píniové háje, citrusovníky – jednoducho oázu pokoja si vychutnajte na ostrove Ischia.
Pod husto zalesnenými kopcami leží v nádherne malebnej zátoke mestečko Parga. Ide o zatiaľ na Slovensku nie veľmi známe grécke letovisko. Ale ako to už býva, kvalita sa ku nám zakráda vždy akosi pomalšie.
Grécke ostrovy Samos a Kalymnos patria medzi neobjavené útočiska východného Stredomoria, ktoré masová turistika ešte nestihla poznamenať svojím ruchom.
Pre turistov, ktorí vnímajú dovolenku ako synonymum úteku z hektickej mestskej vravy a každodennej rutiny, predstavuje Chorvátsko šťastnú voľbu.
Už niekoľko rokov sa v Bulharsku leto čo leto opakuje zvláštna zázračná premena. Ospalé rybárske mestečko Nesebar, stratené v objatí Čierneho mora, prebudí neutíchajúca vrava turistov z celej Európy a v krivolakých uličkách s malebnými balkánskymi domami sa rozprestrie pestrofarebné plátno ľudského...
Kréta, domov El Greca, Kornara a Kazantzákisa. Vizuálne zaujímavé dovolenkové útočisko s peknými plážami, hotelovými komplexmi a tichými zátokami.
Legendárny Odyseus stroskotal pred tritisíc rokmi na ostrove neďaleko severoafrickej pevniny. Mal však šťastie. Za pomoci čarovného lotosu sa ocitli argonauti v snovom opojení a ich jedinou túžbou bolo leňošiť a odpočívať. 
Veľkolepá príroda, mierne podnebie, teplé more a početné minerálne pramene sú najväčšími devízami štátu ležiaceho v srdci Balkánskeho polostrova. Bulharsko ponúka dostatok oddychu i zábavy a to všetko ešte stále za prijateľné ceny.
V súčasnosti prináleží gréckej Macedónii prívlastok – turistický raj. Jeho centrum sú Chalkidiki – tri polostrovy Kassandra, Sithonia a Athos.
„Bella Itália" - tak označujú temperamentní Taliani svoju vlasť. Vystihujú tým pestrú zmes mora, slnka, ľudí, hôr, historických pamiatok a kaviarní, ktoré na vás čakajú na Apeninskej čižme doslova na každom kroku.
Na starobylé Kartágo, zostatky ktorého sú neďaleko hlavného mesta Tunis, som bol veľmi zvedavý. Už ako malý chlapec som si rád čítal historické knihy a rovnako som hltal aj filmy z čias starého Ríma. Kartágo a jeho sláva sa spomínali skoro všade. Môjmu záujmu však zvýšila aj jedna...
Hádam každý z nás už zatúžil po dovolenke na luxusnej lodi uprostred šíreho oceánu, na míle vzdialený od každodenného stresu. Hoci exotická dovolenka v Karibiku je ešte stále pre našinca drahá, výhody trajektovej dopravy v Stredomorí môžete vyskúšať už tento rok...
Chystáte sa na dovolenku do Chorvátska vlastným autom? Už teraz máte husiu kožu z dlhej a únavnej cesty? Spríjemnite si ju! Krátkym výletom, zastávkou alebo návštevou jednej z mnohých pamätihodností chorvátskeho vnútrozemia...
Napriek mnohým prírodným krásam sa začal turistický boom na ostore Elba pomerne neskoro. Vo väčšom počte sem začali návštevníci z celého sveta prúdiť len pred približne tridsiatimi rokmi.
Myslíte, že na dovolenke v Chorvátsku vás už nemôže nič prekvapiť? Opak je pravdou. Pláže lemujúce jadranské pobrežie sú síce preplnené dovolenkármi z celej Európy, no dalmátske ostrovy ponúkajú ešte aj dnes množstvo neobvyklých zážitkov a noviniek.
Krajina plná exotiky, orientálnych zvykov a tajomných žien. Azúrové more, biele mestá, teplý dych nekonečnej Sahary a pohľad na svet z ťavieho hrbu. Aj takto môžeme charakterizovať Tunis, najmenší štát severnej Afriky.
Druhý najväčší taliansky ostrov síce patrí k najstaršíe osídleným častiam Európy, hornaté vnútrozemie je ale dodnes nevyčerpateľným zdrojom stáročných zvykov, divokých prírodných krás a historických pamiatok.