História sveta

Historické reportáže o dejinách sveta na témy Džingischán, potopenie Titanicu, iránsky Perzepolis, Marko Polo či gruzínska Mccheta.
Kolumbova výprava do neznáma, samovražedná misia Fernãa de Magalhãesa naprieč svetovými oceánmi, výlety Marca Pola na ďaleký východ – tieto a niekoľké ďalšie objaviteľské cesty sú v našej kultúre pomerne známe. S trochu dobrej vôle možno povedať, že by ste si určite dokázali z ...
Každoročne prichádza 6. decembra všetky deti potešiť vzácna návšteva - Svätý Mikuláš. Málokto vie, že pôvod tohto vševediaceho dobrodinca nie je na ďalekom severe, ale priamo v Malej Ázii, dnešnom Turecku.
Krajina centrálnej Anatólie je nesmierne bohatá na mnohé historické udalosti a ruiny starovekých miest. Kedysi sa tu rozkladala starobylá Frýgia a jej hlavné mesto pulzovalo v Gordione. Odtiaľto pochádza slávny gordický uzol, ktorý sa preplietol so životom Alexandra Veľkého a tu vládol mýtický kráľ...
Je známou pravdou, že človek je jediným tvorom na Zemi, ktorý je schopný spôsobovať iným tvorom bolesť len pre bolesť samotnú. História je od svojho počiatku prešpikovaná tými najdômyselnejšími a najzvrátenejšími metódami mučenia a zabíjania. Ak máte silný žalúdok, čítajte ďalej...
Bristol patrí dnes medzi najrozvinutejšie mestá západného Anglicka. Je turistickým strediskom, ktoré láka návštevníkov najmä na pochmúrnu históriu pirátstva a obchodu s otrokmi. Zároveň je významným centrom výroby lodí, ba čo viac, pýši sa produkciou atypického modrého skla. Návšteva manufaktúry...
Je to mrazivá a stále tabuizovaná téma, no naprieč kontinentmi by ste ťažko hľadali nejaký nepoškvrnený región. Kanibalizmus je v ľudskej histórii prítomný odjakživa a hoci sa v 21. storočí vo všeobecnosti považuje za vykorenený, nedajte sa pomýliť. Odľahlé a málo prebádané...
Objavovanie odľahlých končín Zeme sa v minulých storočiach netýkalo len tropických morí a ázijských stepí. Našli sa "šialenci", ktorých to viac ťahalo do zimy. Oblasti Arktídy a Antarktídy však okrem rebríčka adrenalínových výletov bodovali aj v schopnosti pripraviť nejakého...
Príslušníci prírodných národov sa už od počiatku bránili invázii modernej spoločnosti, ktorá pohŕda ich zákonmi a spôsobom života. Pozrime sa spoločne na 5 skutočne fascinujúcich domorodých kmeňov, ktoré si síce naďalej držia svoje tradície, no rapídne ich ubúda.
Obratne lezie po liane. Prstami na nohách sa jej zachytáva, rukami vytiahne do výšky asi jedenásťposchodového paneláka. Bez akéhokoľvek istenia sa presunie z obrovskej koruny vysokého stromu na druhú.
A vyrábajú sa ďalšie. V rôznych obmenách a variáciách, v licencovaných továrňach, no aj doslova na kolene v garáži. Legendárna zbraň sovietskej armády už desaťročia úspešne súperí aj s ďaleko novšími puškami a samopalmi a predpokladá sa, že sa na piedestáli...
Príbeh sovietskeho pilota Maresieva znie ako z nejakého survival thrilleru – brodiť sa sibírskou zimou, cez nepriateľské územie, s vážnym zranením a celých 18 dní, tomu sa povie výkon do kroník. Bol to človek s nezlomným odhodlaním a neochvejnou láskou k vlasti, či len...
Je synonymom nehostinnej prírody, krutého počasia, a – v nejednom prípade – i množstva ľudských nešťastí. Rozloha 10 miliónov kilometrov štvorcových je na hranici ľudskej predstavivosti, mrazy až -70 stupňov Celzia sú ďaleko za ňou. Vitajte na Sibíri!
Toto meno určite nechýba v knižnici žiadneho dobrodruha. Muž plný protikladov a dych vyrážajúcich životných príbehov napísal niekoľko biblií (nielen) dobrodružnej literatúry. Volanie divočiny, Biely tesák, Tulák po hviezdach a ďalšie.
Očistec, ako „tretie miesto“ v záhrobí, vznikol koncom 12. storočia, snáď niekedy medzi rokmi 1170 až 1180, a rozširovať sa začal prostredníctvom exempiel a kázania v storočí trinástom.
Môže byť skutočný príbeh ešte strhujúcejší ako románové dobrodružstvo? Devätnáste storočie je storočím romantikov, no drsná každodenná realita nebola nič pre rojkov. Svoje o tom vedel (a tiež o tom napísal) aj Herman Melville, autor slávneho románu Moby Dick – Biela veľryba.
Kedy sa objavil prvý záchod na Slovensku, to doložené nemáme. Wikipédia síce uvádza, že v „starej slovenčine“ sa toto miesto nazývalo „sráč“, asi to však netreba brať celkom vážne.
O príbehoch D’Artagnana či grófa Monte Christa je snáď škoda strácať slová. Vyrastali a vyrastajú na nich generácie čitateľov a dobrodruhov, sú predlohami stále ďalších a ďalších divadelných či filmových spracovaní. Ich autor, Alexander Dumas starší, jeden z najčítanejších...
Nie je výzva ako výzva! V polovici 20. storočia už síce bola pokorená väčšina zemegule, na obidvoch póloch už viali zástavy, ale jeden cieľ predsa len zostával – zatiaľ nedobytá osemtisícovka, najvyššia hora sveta, Mount Everest.
Drsní strážcovia ruských hraníc, pokrvné bratstvo bojovníkov, ktoré prečkalo stáročia. A tiež roľnícke etnikum, ktoré spôsobovalo vrásky Stalinovi i mnohým historikom a ktoré nám ukazuje, že nič nie je čiernobiele. Kozácky svet určite nie.
Nedávno, v piatok 13. júna, zomrel v počas leteckého nešťastia Richard Rockefeller, jeden z členov rodiny Rockefellerovcov. Nepochybne ide o veľkú tragédiu, ale rodina žije ďalej. Vždy jej vládne len jeden zo synov, tí ostatní mu len pomáhajú. Jedným zo základov úspechu je práve...
Hoci sme už dobyli takmer všetky púšte, pralesy, arktické oblasti a veľhory, dokonca pomaly a isto sa púšťame aj do kolonizácie vesmíru, jeden sen každého správneho dobrodruha má ešte vždy ďaleko do svojho naplnenia.
Ak premýšľate kde a ako začať s dobrodružstvom, nebolo by úplne chybou, keby vám na tento problém niekto odporučil Kerouaca. Ten by vám to však vyvrátil zásadnou indíciou – ak chcete začať dobrodružstvo, hlavne o tom nesmiete premýšľať.
Slavný mořeplavec a pirát ve francouzských službách se narodil ve Val di Greve poblíž italské Florencie kolem roku 1485.
Yorkshirský šlechtic Martin FROBISHER (cca 1535 – 17. 11. 1594) zahájil svou námořní kariéru jako kapitán dobře vystrojené pirátské lodi, s níž úspěšně napadal španělské galéry, naložené poklady Nového světa.
Mongolsko je dnes zemí, která je na okraji světové pozornosti. Byly ovšem doby, kdy pření evropští představitelé vysílali delegace, aby se pokusili získat Mongoly na svou stranu.
Cestovateľským velikánom všetkých čias bol dobrodružným duchom obdarený Škót David Livingstone, ktorý značnú časť svojho života prežil ako misionár, lekár i dobrodruh v Afrike. Ako prvý beloch prešiel naprieč týmto kontinentom, niekoľko rokov sa pokúšal o nájdenie prameňa Nílu a pritom náhodou...
Tento veľký polárny bádateľ ako prvý dosiahol Južný pól, no málokto vie, že spával nahý pod novinami, jeho najväčším vzorom a zároveň priateľom bol nemenej známy polárnik Fridtjof Nansen, nenaplnenou láskou dievča Nora z nórskeho Tromsö a adoptovanými dcérami dve malé Eskimáčky.
Yetti. Snežný muž. Alebo aj snežný medveď. Tvor vyšší ako človek, dosahujúci výšku niekedy až dva a pol metra. Viac človek alebo viac zviera? Údajne niečo medzi človekom a opicou. Tajomná bytosť, ktorej existencia nebola dodnes vedecky dokázaná.
Dôležitý bod súčasnej svetovej politiky je vývoj Egypta. Geograficky strategická a ľudnatá krajina prechádza obdobím boja o moc. V boji sa odrážajú aspekty, ktoré sa už v moderných dejinách Egypta objavili. Politický islam, vzťah autokracia – demokracia, militarizmus, vzťah k ...
Kapitán Pedro Menendéz de Avilés (15.2.1519 - 17.9.1574), námořník, objevitel, dobyvatel a krutý voják, se "proslavil" vyvražděním francouzské kolonie na pobřeží Floridy.
Cestování provázelo lidstvo od jeho počátků. Nad některými výkony přesto nestačíme opět a opět žasnout. Z pohledu člověka zvyklého na mezikontinentální lety, železniční síť a Student Agency se tyto cesty jeví jako téměř nereálné.
Na rozbitej stanici rozmáčanej nočnou búrkou si kupujeme lístky na maršrutku do mestečka Vank pri kláštore Gandzasar na severe Náhorného Karabachu. Bez pasov nám ich nepredajú, pretože si musia zapísať, kde sa budeme potulovať.
George Washington a väčšina vodcov americkej revolúcie bola členmi slobodomurárskej lóže. V mestách Massachusetts a Filadelfia malo slobodomurárstvo silnú základňu.
Dnešný Irán v sebe ukrýva bohaté dedičstvo po mocnej Perzskej ríši. Aj dnes nájdeme mnoho odkazov na časy dávno minulé, až zabudnuté a ak sa chceme vydať v ich stopách skôr či neskôr skončíme v Perzepolise.
Z gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi má cesta do historickej lokality Mccheta len necelých 20 kilometrov. Že sa blížime k miestu nesmierneho významu vidíme na spolucestujúcich v mikrobuse.
Marko Polo se narodil nejspíše roku 1254 v italských Benátkách, městě které v této době ovládalo velkou část evropského obchodu s východními krajinami.
V rozmezí třiceti let pobýval Vojtech Frič celkem osmkrát v různých jihoamerických zemích, v letech 1903–1913 žil více v Paraguayi, Brazílii a Argentině než doma. Došel mezinárodního uznání jako etnograf.
Je najdlhšie panujúca žena v histórii. Bola síce rodená britská občianka a vládla dlhé roky tejto krajine, ale jej pôvod bol nemecky. Anglickému jazyku začala rozumieť až ako trojročná.
Hoci sa to nezdá, ale najčítanejšími autormi na svete budú asi Marek, Matúš, Lukáš a Ján. Evanjelisti, autori Nového zákona. Poznáte ich životný príbeh?
Grand Pre je Národné historické miesto Kanady v provincii Nové Škótsko, je to park, pamätný kostol, múzeum a informačné centrum  na pamiatku „Great Expulsion“ deportácie Akádijcov pôvodom francúzskych kolonistov, ktorá začala v roku 1755 a trvala do roku 1762.
Francúzsky kráľ Ľudovít Filip, ktorý nastúpil na trón v roku 1830, vycítil, že by mal skúsenosti z neapolských vojen využiť. Ľudovít Filip rozhodol, že zjednotí všetkých cudzincov bez rozdielu národnosti a tím zároveň zníži riziko národnostných sporov.
Najrozsiahlejšiu koloniálnu ríšu vytvorila v 19. storočí Veľká Británia. Hovorilo sa, že „nad britským impériom slnko nezapadá“. Vo svojom najväčšom rozsahu dosiahlo impérium rozlohu 33 miliónov km² a počet obyvateľov 450 miliónov osôb.
Mytológie rôznych národov sú plné príbehov, ktoré v sebe ukrývajú nielen odpovede na otázky týkajúce sa bytia či vysvetlenia prírodných úkazov, ale i všeobecnú symboliku o veľkej téme smrti a znovuzrodenia.
Ak máte v úcte úrad námestníka Boha na Zemi, vaša viera je úzko spätá s jej predstaviteľmi, nečítajte prosím tento článok, epizódy zo životov dávnych pápežov budú o inom ako o čistote a duchovnosti.
Prvé predstavy o pevnine vo vysokých zemepisných šírkach na južnej pologuli sú veľmi staré a v tých časoch boli veľmi hmlisté. Preto kým sa človek vybral cieľavedome k južnému pólu, musel spraviť desiatky malých krôčikov smerom na juh od známeho sveta.
História vie byť nudná. A nepotrebujete kvôli tomu otvárať noviny, aby ste to zistili, tak ako to doporučovala reklama na nemenovaný denník. Ak ale napriek tomu začnete trochu pátrať po príbehoch, ktoré takmer zmazal čas zistíte , že to nemusí byť úplne pravda.
Arménska církev je stará vyše 1700 rokov. Je známa pod názvom gregoriánska, no jej presný názov je Arménska apoštolská svätá cirkev a Arménsko je tak najstaršou kresťanskou krajinou na svete.
Blíž k Tebe, Bože môj...posledné tóny piesne sa vznášali k chladným výšinám, zatiaľ čo speváci čakali na neodvratne sa blížiaciu smrť a v ľadovom objatí mora umierali ľudia, pre ktorých už nebolo žiadnej nádeje. Celá dráma trvala necelé tri hodiny.
Najmladšie svetové náboženstvo islam sa zrodilo v prvej polovici 7. storočia na Arabskom polostrove. Vznik islamu v arabskom prostredí a súčasná vlna islamského fundamentalizmu, ktorá sa začala šíriť a prejavovať extrémistickými aktivitami menovite z arabských krajín...
"Kto si už dnes spomenie na vyhladenie Arménov?" – hecoval svojich dôstojníkov pred útokom na Poľsko Adolf Hitler. Pýtate sa prečo?
Pri slove kanibalizmus naskakuje slabším náturám husia koža a čo len zmienka o ňom vyvoláva tie najnegatívnejšie emócie. Už desiatky rokov sa vedú spory o to, či je tento fenomén starý ako ľudstvo samo, alebo šlo o úchylku niektorých spoločenstiev.
Francúzsky korzár Misson uskutočnil koncom 17. storočia jeden z najoriginálnejších pokusov o nastolenie socializmu. V roku 1695 založil na Madagaskare obec slobodných ľudí, ktorú nazval Libertália.
Vlastným menom sa volal Temüdžin – Železný nôž a podľa toho sa v celom živote aj správal. Podľa mongolskej legendy držal v ruke pri narodení kus zaschnutej krvi, čo ho predurčovalo vládnuť svetu.