Indiánski náčelníci

Skutočné osudy a život legendárnych indiánskych náčelníkov. Pravda o Geronimovi, Sitting Bull, Crazy Horse, Chief Josef...
Indiánske chápanie sveta, dar vidieť veci za horizontom hmatateľného, úcta k prírode i k človeku ako takému sa odzrkadľovali i v ich múdrych ponaučeniach, výrokoch, jednoduchých, no o to hĺbavejších myšlienkach. Z ich citátov priam veje vietor vážnosti, úcty a pravdy.
Šavana Hokolesquu považovaly za svého vůdce, rádce a mluvčího téměř všechny kmeny v dnešním Ohiu a okolí. Přesto je tato důležitá postava amerických dějin dnes více známá jen profesionálním historikům a dalším badatelům.
Jedným z nie príliš početných príkladov, kedy sa Indiáni dokázali na dlhší čas jednotne spojiť a aj úspešne bojovať proti belochom, bolo približne 3 roky trvajúce indiánske povstanie pod vedením náčelníka Pontiaca z kmeňa Ottawov.
Kniha „Tekumseh – Horský lev připravený ke skoku“ je poutavá biografie sestavená ze vzpomínek pamětníků, vojenských a úředních dokumentů, včetně dochovaných svědectví.
História nám hovorí len o veľmi málo prípadoch, kedy sa Indiáni spojili do významného zväzku. Jednou z nich bola koalícia, ktorú začiatkom 19. storočia vytvoril náčelník Shawneeov - Tecumseh.
Crazy Horse sa tak definitívne stal rezervačným Indiánom závislím na americkej vláde. On aj jeho ľudia museli odovzdať zbrane aj kone a natrvalo sa usadiť so svojimi típí v okolí Camp Robinson.
V nasledujúcich rokoch sa Crazy Horse svojimi činmi vypracoval na významného a rešpektovaného bojovníka svojho kmeňa. Často vyrážal na vojnové výpravy proti nepriateľským kmeňom, ktorých cieľom bolo preukázanie odvahy a ukoristenie koní.
Pravdepodobne o živote žiadneho indiánskeho bojovníka nebolo napísaných toľko kníh a história asi nepozná významnejšieho indiánskeho bojovníka alebo náčelníka, ktorého život by bol opradený toľkými tajomstvami ako v prípade Crazy Horsa.
Čejeni sú kmeň, ktorý asi najviac v minulosti bojoval za spravodlivosť a slobodu. Ak niekto niekedy mal obrovskú morálnu aj fyzickú odvahu, tak to bol práve ľud pod vedením Malého Vlka a Tupého Noža.
Byl známý též jako “Kráčí ve středu“ nebo “Chodí v červeném šatě“ nebo "Gall". Společně se Sedícím býkem a Vraním králem založili jako mladíci Půlnoční společnost Statečných srdcí, jakousi elitu mezi elitou Hunkpapů.
Životu velkého Apače Geronima se věnují desítky knih literatury faktu a beletrie. Laikům, ale mnohdy i odborníkům zvučných jmen, se tak může zdát ­ a mnozí jsou o tom i přesvědčeni, že o této slavně postavě amerických dějin víme už snad vše.
Šavan Hokolesqua, Kukuřičný stonek, od jehož smrti (10. listopadu 1777) zanedlouho uplyne 230 let, byl největším náčelníkem svého kmene v celé jeho známé historii.
Nech je zaznamenané, že som bol posledným mužom svojho ľudu, ktorý zložil zbrane,“ povedal vraj v roku 1881 pri kapitulácii v pevnosti Fort Buford Sitting Bull - Sediaci býk... Jeden z najobávanejších hrdinov indiánskych vojen na severoamerickom kontinente.
"Nemá zmysel bojovať, ak nie je nádej na víťazstvo," povedal koncom 19. storočia jeden z najobávanejších hrdinov indiánskych vojen - Geronimo.