Stránka 2 - Kam na Slovensku

Malá Fatra má pre mňa špecifické čaro, pretože bola svedkom mojich prvých hĺbavejších dotykov s prírodou a z bohatého mešca spomienok sa mi vynára množstvo spontánno-krásnych zážitkov...
Spraviť si výlet do vojenského múzea, môže vyzerať ako trochu čudný nápad. Povinná vojenská služba bola zrušená. Každý zdôrazňuje potrebu mieru. V strednej a západnej Európe sa naposledy bojovalo pred viac ako 60 rokmi.
Len nedávno spoločnosť Lonely Planet, najväčší vydavateľ príručiek pre cestovateľov, zaradila do svojho zoznamu desiatich najlákavejších cestovateľských cieľov pre rok 2013 aj Slovensko.
Lovecký zámoček v Bratislave! Dnes to znie ako zle postavený vtip. Stačilo by sa nám však vrátiť o nejakých stodvadsať až stopäťdesiat rokov späť a slovné spojenie lovecký zámoček, by nikoho neprekvapilo.
Gerlachovský štít /2655m/ je najvyšším vrcholom Slovenska a teda celkom prirodzene láka milovníkov hôr. A tak tu nie je núdza o turistov, či horolezcov v žiadnom ročnom období.
Leto a s ním aj horúce "30tky" sú za nami. Padli teploty a mnohým aj nálada. Práce a povinnosti sa kopia a to už nám čoskoro začnú vyhrávať vianočné melódie.
Turistický región Trnava, ktorý spája mesto Trnava a niekoľko okolitých obcí, umožňuje za víkend zažiť viac ako zrejme zvládnete. Existuje viac spôsobov ako si oddýchnuť, niekto si rád vyloží nohy na stôl, iný ich potrebuje skôr prebehnúť.
Viete aký je rozdiel medzi hradom a zámkom? Smolenický zámok – Bratislavský hrad. Bojnický zámok – hrad Slovenská Ľupča. Hrad Krásna Hôrka – Zvolenský zámok (alebo hrad?).
Na dvere už o chvíľu zaklope jeseň, dni sa začnú skracovať a budeme čo raz viac času tráviť dnu. Počas septembra a októbra nám ešte určite počasie dovolí vybehnúť do prírody.
Kamenné gule! Pár rokov som sa chystal zájsť do Milošovej, osady neďaleko Čadce pozrieť si tie naše, slovenské. Vraj sú najväčšie na svete a ide tak o svetový unikát.
Veľký Rozsutec /1610/ je považovaný za jeden z najkrajších kopcov u nás. Turistický chodník, ktorý naň vedie alebo aj nádherné panoramatické výhľady z vrcholku.
Jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase na západnom úpätí Silickej planiny. V chotári obce Slavec, pri obci Gombasek v okrese Rožňava, leží asi 2 km od cesty medzi Plešivcom a Rožňavou.
Obec Divín sa môže pochváliť troma skvostmi. Zrúcaninou hradu. Opevneným renesančným kaštieľom. Barokovým kostolom s unikátnym protitureckým bastiónovým opevnením.
Zrúcanina hradu Korlátka leží vo výške 455 m na zalesnenom výbežku nad obcou Cerová. Správnejšie by bolo napísať nad obcou Cerová – Lieskové pri miestnej časti Rozbehy.
Levický hrad patrí medzi menšie a našťastie dobre zachovalé hrady na Slovensku. Pod tým „zachovalé“ rozumejte, že ide o zrekonštruované a zakonzervované ruiny. V prípade Levického hradu, pekné.
Dnešná podoba základne zodpovedá stavu, ktorý vznikol za roky od kedy bola opustená. Oplotenie, ktoré ju dlhé roky chránilo je dávno zničené a neexistujú už ani žiadne tabule...
Väčšina petržalských bunkrov je v opatere občianských združení (spomenúť treba aspoň dve: Zachráňme petržalské bunkre, Múzeum petržalského opevnenia)...
K chate Vrátna /750 m.n.m./, ktorá sa nachádza na konci asfaltovej cesty vo Vrátnej doline som dorazil asi okolo desiatej večer. Nemal by som to priznať, no prezul som sa, nasadil čelovku, zbalil ruksak a vyrazil do tmavého lesa.
Pohanská sa dvíha na kóte 497 západného svahu Malých Karpát v katastri obce Plavecké Podhradie. Severne od neho, vo vzdialenosti 550 m, sa nachádza zrúcanina stredovekého hradu, zvaného Plavecký zámok.
V prekrásnom prostredí Muránskej planiny v sedle Zbojská Vás víta malá reštaurácia a ubytovanie - Salaš Zbojská. Je priam stvorený pre aktívny oddych v príjemnom prostredí, pričom tu môžete spoznávať bežný život na salaši.
Archeologický výskum, ktorý predchádzal vybudovaniu priehrady Liptovská Mara, odkryl na vrchu Havránok zvyšky súvislého osídlenia. Tie patrili dôležitému hospodárskemu a spoločenskému stredisku púchovskej kultúrnej skupiny...
Keď som po prvý krát navštívil Levoču, zostal som veľmi príjemne prekvapený. Stredoveké domy, uličky, námestie, radnica, hradby... Mesto akoby zakonzervované v čase.
Jedným z legendárnych výletných miest Bratislavčanov, ako i obyvateľov Záhoria je hrad Pajštún. A to nielen z hľadiska kultúrneho a historického ale i spoločenského.
Je to také jednoduché. Žiadne prikázania, žiadne potom, teda po živote. Sadnete do nejakého približovadla a za pár minút, hodín (záleží odkiaľ cestujete), ste tam - Slovenskom raji.
AquaRelax, aquapark v Dolnom Kubíne, je ideálne miesto na strávenie letnej či zimnej dovolenky. Relax oddych a skvelú zábavu si tak možno vychutnať uprostred krásnej oravskej prírody.
Bol krásny slnečný deň, na končiaroch Západných Tatier sa belel sneh. Ideálne počasie na vysokohorský výlet. Povedal som si, stačí, ak vystúpim do Žiarskeho sedla, a otočím sa späť.
Dôkazom toho, že do aquaparku sa nechodí len v lete, je najväčší rezort vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, celoročný zábavný aquapark s termálnou vodou - Tatralandia.
Kráľova Hoľa je od nepamäti romanticky ospevovaným miestom. Tak bolo na čase sa sem ísť pozrieť. Napriek tomu, či možno práve preto, že bola riadna zima a sneh...
Výstup na najvyšší vrchol pohoria býva vždy prirodzeným cieľom turistov. Nie je tomu inak ani v prípade Malých Karpát a vrchu Záruby /767 metrov/.
Spišská Sobota, ktorá je mestskou časťou Popradu je nádhernou ukážkou historickej architektúry. Napriek tomu mám dojem, že sa na túto časť Slovenska akosi zabúda.
Keď som sa nad tým zamyslel, bolo mi až nepochopiteľné, ako je možne že Vlkolínec mi tak dlho unikal. Unikal v tom zmysle, že som tam až donedávna nebol. Vlkolínec zrejme netreba nijako zvlášť predstavovať.
Dlhoročné premýšľanie o zimnom prechode Nízkych Tatier sa konečne mení na skutočnosť. Všetky predošlé pokusy zlyhávali na mojom voľnom čase, ale i na čase kamarátov a samozrejme počasí...
O kláštore v Hronskom Beňadiku som toho počul a čítal neúrekom. Či už na hodinách dejepisu, rovnako aj v rôznych publikáciách. Všade sa zdôrazňoval význam tohoto miesta.
Je tu čas Vianoc, pokoja, relaxu a pohody. Určite sa mnohí z vás zamýšlajú nad tým ako využiť toto obdobie…
Jedným zo slovenských hradov, ktoré rozhodne stoja za návštevu, je aj hrad Bytča v Žilinskom kraji.
„Spiš či nespiš“? Opýtal by sa rýdzi východniar typickým prízvukom na inej než prvej slabike slova. Ak si vezmeme Spiš vo význame slovenského regiónu, môžeme si byť istí skvelým výberom lokality na turistickú vychádzku.
Pieninský národný park je najmenším zo slovenských parkov. Ten, kto sa snaží nájsť pokoj a regeneráciu duše, iste neodíde sklamaný či neoddýchnutý.
Poprad je vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Asi i preto je turisticky nedoceneným mestom. Mnoho návštevníkov je s ním v kontakte len na letisku či železničnej stanici.
Trenčín patrí bezpochyby k najkrajším a najstarším mestám na Slovensku. Veď nie nadarmo sa nazýva „Perla Považia“ a nie je ani pochýb o tom, že najstaršou pamiatkou mesta je Rímsky nápis na hradnej skale z roku 179!
Penzión v stráni je novovybudovaný komplex stavieb situovaný v krásnom prostredí Nízkych Tatier v horskej obci Mýto pod Ďumbierom s celoročnou prevádzkou.
Sme tu pre Vás, aby sme Vám spríjemnili chvíle strávené v centre Zamaguria, pod dominantou Pieninského nár. parku "Tromi korunami" v Červenom Kláštore.
Ubytovacie zariadenie " Pod Guglom " sa nachádza v južnej oblasti Slovenského raja - Hnileckej doline - v prekrásnej časti obce Mlynky - Prostredný Hámor.
Ubytovanie v súkromí v obci Habovka, ul. Stodolisko, okres Tvrdošín, Západné Tatry - Roháče.
Chata Mária je ubytovacie a stravovacie zariadenie s kapacitou 40 osôb. Ubytovanie poskytujeme v ôsmich dvojposteľových izbách...
Chatová osada Muránska planina VILLAGE je situovaná v ochrannom pásme Národného parku Muránska planina v areáli Predná Hora.
Ubytovanie v meštianskom dome v historickom centre Banskej Štiavnice...
Do oblasti Pomoravia (slovenská časť známa tiež ako Záhorie) som sa pri príprave fototripov vrátil niekoľkokrát. Medzi prvými destináciami bol napríklad hrad Devín, ale aj Sandberg, či „tajomný vrch“ Pohanská s pozostatkami po keltskom osídlení.
Majerovu skalu som si všímal už dlhé roky cestou na Donovaly nad Starými horami. Až som sa jedného dňa rozhodol konečne na ňu vyliezť. Pekný zimný deň, sľuboval fajn zážitok.
Hoci som o Kľaku počul už dávnejšie dobré zvesti, nikdy som si nemyslel, že to môže byť tak čarovný kopec. Vždy som mal dojem, že Kľak je len jedným z mnohých pekných slovenských kopcov /+VIDEO/.
Musel to byť fascinujúci pohľad. Krajina s ubúdajúcim snehom, pochmúrne počasie, všade viac blata a vody, než je príjemné na obyčajnú prechádzku. Po poľnej ceste steká čoraz viac vody do koryta, v ktorom tečie potok, iba ak tej vody je naozaj veľa.
Plán vyzeral takto: autobusom z Bratislavy na Čertovicu, odtiaľ pešo po hrebeni na Krížnu, možno až na Borišov. Prvú noc sme mali spať v Kamennej chate, ďalšiu v Donovaloch, no nakoniec to bolo inak.
Pre obdivovateľov starých technických pamiatok môže byť dedinka Gerlachov, ležiaca neďaleko Tatranskej Polianky, zaujímavá svojím kamenným mostom. Nie je až taký starý, no zaujímavý.
Ako už po niekoľko rokov, plánovali sme predĺžený novembrový víkend v Štiavnických vrchoch. Pôvodne bola na pláne turistika, avšak keď nečakane napadla snehová nádielka, turistiku sme prehlasovali bežkami.
Len na území Európy pribudli tisíce a tisíce vojnových cintorínov a pomníkov. Jeden z nich na rakúsko-slovenskom pohraničí v bratislavskej časti Kopčany. Pre verejnosť začal cintorín znovu existovať 4. mája 2009.
Ak navštívite kostol v Štítniku, pravdepodobne ani nepostrehnete, že nie je dokončený. Vôbec tak nevyzerá. Pravdou však je, že niekoľko gotických častí nechali naši predkovia svojmu osudu... Bez príslovečnej bodky na konci vety.
V súčasnosti prebiehajúca rekonštrukcia Bratislavského hradu odkrýva tajomstvá, o ktorých sa pred päťdesiatimi rokmi hovorilo medzi odborníkmi len pošepky...
Bol koniec októbra a zvažoval som kam vyraziť. Opäť sa ozývalo vnútorné „bručanie“ medveďa. Jednoducho, potreboval som prídel dobrodružstva, fyzickej námahy, napätia a prírodnej krásy.
Bol pekný, ešte letný deň. Stál som na parkovisku v Liptovskom Mikuláši a premýšľal, kam vyraziť. Bol som sám. V poslednej dobe tak zvyknem chodiť. Nemusím sa nikomu prispôsobovať, mám čas cestou premýšľať...
V roku 1564 sa po prvýkrát na Orave spomína dedina pod názvom Zlanycha. Jej obyvateľmi boli plátenníci, známi v širokom okolí kvalitou svojej práce. V roku 1952 vďaka napúšťaniu vodného diela Oravská priehrada dedina takmer zanikla.
Dunajec je rieka pre fajnšmekrov. Či už z hľadiska prírodných krás, atrakcií, športového vyžitia. Jednoducho, na návštevu Dunajca sa vždy veľmi teším.
Vybehnúť na vrchol Choča som sa už chystal veľmi dávno. Jedného dňa, keď som míňal dedinu Valašská Dubová ma napadlo, dnes je vhodný čas. Auto som odparkoval na konci dediny, kde už začínalo stúpanie.
Jednou z príležitostí ako absolvovať zaujímavú túru v Malých Karpatoch je celkom určite výstup na Vápennú, tretí najvýšší kopec Malých Karpát, známy aj pod názvom Roštún.
Ak by bolo možné preniesť sa napríklad do roku 546 pred Kristom a vidieť vrch Molpír, asi by nás prekvapil pohľad na hradisko mohutnejšie, ako dnes v jeho susedstve stojaci Smolenický zámok.
Predstavte si, že ste sa ocitli v obrovskom potrubí. Nie v hocijakom, postavenom z červených tehál, stáčajúcom sa do kruhu ako koleso. Naplňte tento priestor ostrým štipľavým dymom pušného prachu, rachotom strieľajúcich diel a ubráňte sa klaustrofóbii.
Tatranská Kotlina a okolie. Nádherná oblasť pod upätím Belianskych Tatier, bohatá na prírodné aj kultúrne skvosty.
Vtáčnik je zvláštne pohorie, neobyčajne pekné a úplne mimo pozornosť outdoorových aktivít chtivej verejnosti. Mne z nepochopiteľných príčin.
Sú hrady, pri pohľade na ktoré vás napadne, ako ich tam mohli dokázať postaviť. Vršatec patrí medzi ne. Vypína sa na brale podobnom morskému útesu a vyzerá byť úplne neprístupný. To samozrejme nie je pravda.
Vysokohorská hrebeňovka po Roháčoch cez končiare Rákoň, Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé patrí celkom určite k tým najkrajším na Slovensku. Vyžaduje však pomerne slušnú dávku fyzickej kondície.
Kráľovná Alžbeta, známa tiež ako Sissi, údajne navštívila aj Trebišov. V roku 1895 počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch sa mala inkognito vybrať na výlet do tunajšieho mauzólea, pokloniť sa pamiatke Júliusa Andrássyho.
Opevnený kláštor nad riekou Váh. Znie to, ako by to ani pravda nemohla byť. Napriek tomu znalcom starých slovenských cestopisov môže veta zarezonovať niečím známym. Alojz Mednyanský vo svojej Malebnej ceste dolu Váhom z roku 1844 asi ako prvý beletrizoval zvláštny príbeh zo Skalky nad Váhom.
Kvačianska dolina je čarokrásna tiesňava ukrytá v Chočských vrchov, na pomedzí Liptova a Oravy. Kvačianskou dolinou vedie náučný chodník, pričom ide o nenáročnú oddychovú trasu, ktorá trvá kľudným tempom aj s prestávkami niekoľko hodín. Trasa je teda vhodná pre všetky tipy turistov,...
Len máloktoré hlavné mesto v Európe sa môže pochváliť svetovo významným paleontologickým náleziskom na svojom území. Bratislava áno, má Sandberg.
Štrbské pleso je pre mnohých Slovákov turistickým symbolom Vysokých Tatier a zároveň aj vytúženým dovolenkovým cieľom.
V žiadnom prípade si z vás nerobím „dobrý deň“, keď píšem o Parížskom močiari na Slovensku. A už vôbec nie, keď ho pripodobňujem k džungli. Močiar je akési pralesné spoločenstvo. V pôvodnom význame slova. Nie je regulovaný vo svojom raste a neprechádza kozmetickými úpravami ako naše lesy.
Strážny hrad pri obci Likavka na Liptove postavili niekedy medzi rokmi 1335 až 1341. Vznikol na popud zvolenského župana magistra Donča.
Zoznámenie bolo náhodné. Nespomínajú ho turistickí sprievodcovia, nie je o ňom zmienka ani v mape. Neprehliadnuteľné sú zubaté ruiny nad Sedliackou Dubovou. Sú to zbytky jedného z najstarších kostolov v tejto oblasti.
Toto je pozvánka na prechod krajinou pravekých sopiek, skalnatých stepí, stolových hôr a kamenných morí. Pozývam vás na návštevu stredovekých hradov, čadičových lomov, zabudnutých dedín a opustených samôt.
Niektoré pramene hovoria, že pôvodne to ani nebol kostol, ale hradisko. Toto tvrdenie je pravdepodobne príliš odvážne. Zaujímavé však je, že o tento opevnený kostolík prejavil záujem aj sám Matúš Čák.
Myslím, že úslovie o líške, ktorá tam či onam dáva dobrú noc, sa tu neuplatní. Ale vlk, medveď, rys, zubor, či los, ju pokojne môžu zastúpiť. Všetky tieto zvieratá v Bukovských vrchoch na najkrajnejšom východe Slovenska skutočne stretnúť môžete.
Strážovské vrchy sú súčasťou krajinného celku vo Fatransko-tatranskej oblasti. Ležia v oblasti medzi Trenčínom a Žilinou. V najdlhšom smere od juhu smerom na severovýchod dosahuje pohorie dĺžku 50 km, šírku viac ako 30 km a jeho celková rozloha je 900 km štvorcových.
Predstavte si archeológa s rukami plnými dynamitových náloží. Šialená predstava? Nie! Takto nastupovali do práce v rokoch 1942, 1949 a od roku 1958 do roku 1961 najskôr Lothar F. Zotz a František Prošek, neskôr Juraj Bárta.
Dodnes sa traduje, že prvé skalné obydlia v Brhlovciach vznikli v období tureckých vojen ako odpoveď na hroziace nebezpečenstvo. Nikto to oficiálne nepotvrdil, no asi to bude pravda, pretože prvá zmienka o Brhlovciach je z roku 1245.
Mnohé historické a kultúrne pamiatky sú spojené s náboženským životom našich predkov. Najstarším pútnickým miestom na území bývalého Uhorska je Marianka na Záhorí.
Jedným z najneprístupnejších hradov nielen na Považí, ale aj na Slovensku, je hrad Lednica. Oddávna strážil jednu z horských ciest z Považia na Moravu.
Kostol sv. Margity Antiochijskej sa nachádza v obci Kopčany, okres Skalica. Stojí mimo obce na ľavom brehu rieky Moravy. Ako farský kostol (prvá zmienka v r. 1392) slúžil až do 18. storočia. Považuje sa za najstaršiu stojacu cirkevnú stavbu v strednej Európe. Vznikol v súvislosti s vybudovaním...
Malé Karpaty patria z prírodného hľadiska síce k trochu podceňovaným, zato však z hľadiska návštevnosti k veľmi obľúbeným pohoriam.
Čachtický hrad je vďaka povestiam a krásnym výhľadom obľúbeným miestom výletov. Najlepšie sa sem možno dostať z Nového mesta nad Váhom, odkiaľ je to do dediny Čachtice iba pár kilometrov...
Lemujú cesty, ich siluety sa vypínajú na horizonte, vidno ich na kilometre ďaleko. Slovenské hrady a kaštiele. Zopár z nich si v stručnosti pripomeňme, ako tip na víkendový výlet.
Hoci je Slovensko malá krajina, na našom území sa nachádza viacero prírodných skvostov. Spomeňme si aspoň niektoré z nich.
Chata Milana Rastislava Štefánika, ktorú všetci familiárne nazývajú Štefánička, patrí k najobľúbenejším vysokohorským chatám v Nízkych Tatrách...
Malá, zato pekná krajina. Hovorí sa o Slovensku. Lepšie povedané, hovoríme to my... Ešte presnejšie, hovoria si to niektorí spomedzi nás. Niežeby to nebola pravda.
Koncom minulého roka boli zverejnené víťazné návrhy vzhľadu nového bratislavkého podhradia. Prakticky ani jeden nevychádza z historickej tradície a všetky boli vizuálne moderného vzhľadu. Čo nato verejnosť…?
Orava, kraj, ktorý bol ešte nedávno symbolom tvrdého života a každodennej ľudskej driny. V súčasnosti však už do povedomia verejnosti preniká Orava čoraz viac ako ideálne dovolenkové miesto.
Tatry by sme mohli obrazne nazvať aj – Malé v malom. Malé veľhory, v malom štáte. Na malej ploche sa tu nachádzajú horské hrebene, doliny, kamenné štíty, či množstvo chránených živočíchov.
Kežmarok by sme mohli nazvať aj mestom v područí hôr. A to vďaka jeho polohe pod majestátnymi končiarmi Tatier.
K rozvoju cestovného ruchu a propagácii pamiatok východnej časti Slovenska prispieva aj vznik tzv. Gotickej cesty.
Knižní turistickí sprievodcovia po Malých Karpatách toho veľa o Vápennej neprezradia. Zhodujú sa v tom, že ide o vrchol vo výške 748 m n. m., v úzkom hrebeni tvorenom z vápencov a dolomitov.
Možno povedať, že Kysuce ležia bokom od hlavných turistických ciest, v severozápadnom kúte Slovenska.
Medzi naše turisticky najatraktívnejšie lokality patrí celkom určite - Gemer. Čím je ale región Gemera typický? Najmä bohatou históriou a prírodným bohatstvom.
Zvolen - jedno z najstarších miest stredoslovenského regiónu leží v juhozápadnej časti Zvolenskej kotliny, pri sútoku rieky Slatina s Hronom, pod výbežkami pohoria Javorie.