Kaštiele hrady a zámky

Cenné informácie o kaštieľoch, hradoch a zámkoch na Slovensku.
Oravský hrad, ktorý právom patrí k najkrajším slovenským pamiatkam, zaujal pred časom aj významného amerického kameramana a  fotografa Johna Martona, ktorý spolupracuje s  rôznymi re
Niet dediny bez kostola. To asi aj bude pravda, pretože rokmi aj v niekdajších „socialisticko – mládežníckych“ dedinách tie kostoly postavili. Niet dediny bez kaštieľa. Toto môže aj nemusí byť pravda. Väčšie, najmä zemepanské, dediny tých kaštieľov mali aj trochu viac. Ale viac menej platí, že...
Biele Karpaty sú pohorím tiahnucim sa v dĺžke asi 80 km od Púchova po Myjavu pozdĺž severnej polovice slovensko-moravského pomedzia. Táto časť Slovenska je veľmi atraktívna z hľadiska turistiky a hradov...
Slovensko je plné hradov. Ich celkový počet sa rôzni od publikácie k publikácii, od autora k autorovi. Smelo sa môžeme zhodnúť na čísle: niečo málo viac ako dvesto. Tie, ktoré stoja, alebo stáli na južnom a strednom Slovensku mali zastaviť turecký vpád a chrániť bohaté banské mestá. To znamená, že...
Rozprávanie o Divíne musím začať od konca. Pozreli sme si kaštieľ, hrad, kostol a odišli by sme už preč, ak by sme neboli hladní. Hlad v tomto prípade nebol len najlepším kuchárom, ale aj výborným sprievodcom. Na spodnej časti upraveného námestia, ktoré sa tiahne od tunajšieho opevneného kostola...
Turci na Slovensku. Ach jaj, to bola kapitola! Keby sme oslavovali naše dejiny podľa množstva hmotných pamiatok a dĺžky trvania historickej epizódy, ktorá sa nás dotkla, tak Turkov si musíme pripomínať 300 dní v roku. Územie dnešného Slovenska okupovali dobrých 173 rokov. Začalo sa to v roku 1526...
Keď nám vo vestibule kaštieľa v Malante povedal Ján Medek, že v kaštieli spal aj Fidel Castro, zbystril som pozornosť. Ján Medek bol ekonomický námestník Agrokomplexu a Agrokomplex kaštieľ na jar roku 2016 plánoval predať. Informácia o Fidelovi Castrovi ma poriadne prekvapila. Nebola podaná ako...
Mestečko Pezinok sa väčšine z nás s existenciou hradu určite nespája. Ešte aj pod názvom Pezinský zámok sa nám predstava hradu neobjaví. V skutočnosti však Pezinok nielenže hrad má, ale pravdepodobne mal hrady dokonca dva!
Kaštieľ v Rusovciach - krásna stavba nachádzajúca sa v Bratislave nás vráti do časov dávno minulých. Rozmýšlate kám ísť s rodinou na výlet? Hľadáte miesto na romantickú prechádzku? Kaštieľ v Rusovciach je určite vhodné miesto.
Už druhý krát otvára hrad Beckov svoje brány po rekonštrukcii. Sezónu 2013 slávnostne otvorí 27. a 28. apríla. Šerm, rozprávky, súťaže, dobová kuchyňa, lukostreľba či žonglérske predstavenie...
Najväčší hriech, ktorého sa môže cestovateľ dopustiť v Markušovciach, je navštíviť ich v pondelok popoludní. Mne sa to po prvýkrát podarilo. Ostali mi oči pre plač, pretože ako je to na území Slovenska zvykom od čias komunistickej vlády, v pondelok je 99% múzeí a pamiatok pre...
Lovecký zámoček v Bratislave! Dnes to znie ako zle postavený vtip. Stačilo by sa nám však vrátiť o nejakých stodvadsať až stopäťdesiat rokov späť a slovné spojenie lovecký zámoček, by nikoho neprekvapilo.
Viete aký je rozdiel medzi hradom a zámkom? Smolenický zámok – Bratislavský hrad. Bojnický zámok – hrad Slovenská Ľupča. Hrad Krásna Hôrka – Zvolenský zámok (alebo hrad?).
Obec Divín sa môže pochváliť troma skvostmi. Zrúcaninou hradu. Opevneným renesančným kaštieľom. Barokovým kostolom s unikátnym protitureckým bastiónovým opevnením.
Zrúcanina hradu Korlátka leží vo výške 455 m na zalesnenom výbežku nad obcou Cerová. Správnejšie by bolo napísať nad obcou Cerová – Lieskové pri miestnej časti Rozbehy.
Levický hrad patrí medzi menšie a našťastie dobre zachovalé hrady na Slovensku. Pod tým „zachovalé“ rozumejte, že ide o zrekonštruované a zakonzervované ruiny. V prípade Levického hradu, pekné.
Jedným z legendárnych výletných miest Bratislavčanov, ako i obyvateľov Záhoria je hrad Pajštún. A to nielen z hľadiska kultúrneho a historického ale i spoločenského.
Jedným zo slovenských hradov, ktoré rozhodne stoja za návštevu, je aj hrad Bytča v Žilinskom kraji.
Ak by bolo možné preniesť sa napríklad do roku 546 pred Kristom a vidieť vrch Molpír, asi by nás prekvapil pohľad na hradisko mohutnejšie, ako dnes v jeho susedstve stojaci Smolenický zámok.
Predstavte si, že ste sa ocitli v obrovskom potrubí. Nie v hocijakom, postavenom z červených tehál, stáčajúcom sa do kruhu ako koleso. Naplňte tento priestor ostrým štipľavým dymom pušného prachu, rachotom strieľajúcich diel a ubráňte sa klaustrofóbii.
Sú hrady, pri pohľade na ktoré vás napadne, ako ich tam mohli dokázať postaviť. Vršatec patrí medzi ne. Vypína sa na brale podobnom morskému útesu a vyzerá byť úplne neprístupný. To samozrejme nie je pravda.
Opevnený kláštor nad riekou Váh. Znie to, ako by to ani pravda nemohla byť. Napriek tomu znalcom starých slovenských cestopisov môže veta zarezonovať niečím známym. Alojz Mednyanský vo svojej Malebnej ceste dolu Váhom z roku 1844 asi ako prvý beletrizoval zvláštny príbeh zo Skalky nad Váhom.
Strážny hrad pri obci Likavka na Liptove postavili niekedy medzi rokmi 1335 až 1341. Vznikol na popud zvolenského župana magistra Donča.
Jedným z najneprístupnejších hradov nielen na Považí, ale aj na Slovensku, je hrad Lednica. Oddávna strážil jednu z horských ciest z Považia na Moravu.
Čachtický hrad je vďaka povestiam a krásnym výhľadom obľúbeným miestom výletov. Najlepšie sa sem možno dostať z Nového mesta nad Váhom, odkiaľ je to do dediny Čachtice iba pár kilometrov...
Lemujú cesty, ich siluety sa vypínajú na horizonte, vidno ich na kilometre ďaleko. Slovenské hrady a kaštiele. Zopár z nich si v stručnosti pripomeňme, ako tip na víkendový výlet.
Na kultúrnom a hospodárskom živote celého Spiša sa v minulosti podieľalo množstvo národov. Nielen Slovákov ale aj Nemcov, či Talianov a narodil sa tu pravdepodobne aj panovník Ján Zápoľský, významná osobnosť v dejinách Poľska.
V kaštieli Svätý Anton mal svoje letné sídlo bulharský cár Ferdinand Coburg, ktorý sa stal v roku 1887 zakladateľom bulharskej panovníckej dynastie Coburgovcov.
Zrúcanina Pustého hradu leží v lesnatom najvýchodnejšom výbežku Štiavnických vrchov nad sútokom Hrona a Slatiny, len dva kilometre na juhozápad od mesta Zvolen.
V tesnej blízkosti Bratislavy, v malebnom pohorí Malých Karpát sa nachádza známy a turistami veľmi obľúbený hrad Červený kameň.
V minulosti bol Bratislavský hrad cieľom mnohých tureckých, tatárskych, husitských, ba neskôr dokonca napoleonských armád, dnes je však cieľom prechádzok tisícok návštevníkov a obyvateľov Bratislavy.
Dračie hniezdo, pripomína silueta Oravského hradu impozantne sa vypínajúceho na strmom brale, popod ktoré preteká rieka Orava. Ide o jedinečnú monumentálnu stavbu, ktorej horná časť je nad priepasťou hlbokou 112 metrov.