Prírodné krásy Slovenska

Články o krásach slovenskej prírody. Slovenský raj, Gombasecká jaskyňa, Pieniny a splav Dunajca, Chočské vrchy...
Máme tu niečo, čo ste ešte nevideli! Poznávacie zájazdy sa často organizujú po celom svete, my vám ale teraz ponúkame jedinečný poznávací výlet za tajomstvami východného Slovenska. Spoznajte históriu tradičného slovenského regiónu, ktorý ponúka krásne hory, ale aj príjemnú atmosféru. Veríme, že...
Vždy potešia a zahrejú dušu. Výhľadne, turistické rozhľadne, či vyhliadkové veže sú perfektným spestrením turistiky alebo cieľom prechádzky. Ak si dáte tú námahu a prekonáte zopár schodov, najmä za pekného počasia je odmena očarujúca. Spoznáte krajinu doslova z vtáčej perspektívy. Vybrali sme...
Fotka salamandra nafotená na náučnom chodníku, ktorý vedie zo sedla Visová ( medzi Popradom a Spišským Bystrým ) do Kvetnice. Je to takmer naše súkromné rodinné safari, nakoľko sme tam zatiaľ stretli viac salamandier ako ľudí, konkrétne človeka žiadneho...
Tomáš Hulík je známy ako dokumentarista a fotograf, pričom jeho hlavnou témou sú zvieratá a príroda. Nakrútil vynikajúce dokumenty o rysoch, bobroch, Vysokých Tatrách... Všetko témy nám blízke, nuž tu je rozhovor...
Na hraniciach s Maďarskom neďaleko Fiľakova sa nachádza unikátny prírodný útvar – vulkanický vodopád Šomoška. Výška vodopádu je 9 metrov a odhadovaný vek asi 4 milióny rokov. Za jeho pôvodom stojí obdobie činných sopiek na území Slovenska, ktorých magma sa po dotyku s povrchom zeme menila na...
Zurčiaca riava horskej bystriny, no i široká dravosť silnej rieky. Tatranské vody majú rôznorodú podobu – mohutnejšiu na jar vplyvom topiacich sa snehov, skromnejšiu v letných horúčavách. V tatranských dolinách pramenia tri významné rieky: Biely Váh, Poprad a Dunajec.
Príroda sa sama so sebou občas dokáže pohrať s takou tvorivosťou, že i čosi tak veľmi obyčajné ako veľká skala, môže svojou zvláštnou krásou pritiahnuť zvedavý zrak turistov. K podobným nádherným „nepodarkom“ prírody patrí i Skalný budzogáň v Súľovských vrchoch.  
Ako by mohol vyzerať veľký skamenený perník? S bielou polevou, ktorú už takmer zmyl dážď? Veľmi podobne ako Stokerauská vápenka medzi bratislavskou Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou.
Kamenné gule! Pár rokov som sa chystal zájsť do Milošovej, osady neďaleko Čadce pozrieť si tie naše, slovenské. Vraj sú najväčšie na svete a ide tak o svetový unikát.
Jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase na západnom úpätí Silickej planiny. V chotári obce Slavec, pri obci Gombasek v okrese Rožňava, leží asi 2 km od cesty medzi Plešivcom a Rožňavou.
Je to také jednoduché. Žiadne prikázania, žiadne potom, teda po živote. Sadnete do nejakého približovadla a za pár minút, hodín (záleží odkiaľ cestujete), ste tam - Slovenskom raji.
Pieninský národný park je najmenším zo slovenských parkov. Ten, kto sa snaží nájsť pokoj a regeneráciu duše, iste neodíde sklamaný či neoddýchnutý.
Musel to byť fascinujúci pohľad. Krajina s ubúdajúcim snehom, pochmúrne počasie, všade viac blata a vody, než je príjemné na obyčajnú prechádzku. Po poľnej ceste steká čoraz viac vody do koryta, v ktorom tečie potok, iba ak tej vody je naozaj veľa.
V žiadnom prípade si z vás nerobím „dobrý deň“, keď píšem o Parížskom močiari na Slovensku. A už vôbec nie, keď ho pripodobňujem k džungli. Močiar je akési pralesné spoločenstvo. V pôvodnom význame slova. Nie je regulovaný vo svojom raste a neprechádza kozmetickými úpravami ako naše lesy.
Predstavte si archeológa s rukami plnými dynamitových náloží. Šialená predstava? Nie! Takto nastupovali do práce v rokoch 1942, 1949 a od roku 1958 do roku 1961 najskôr Lothar F. Zotz a František Prošek, neskôr Juraj Bárta.
Hoci je Slovensko malá krajina, na našom území sa nachádza viacero prírodných skvostov. Spomeňme si aspoň niektoré z nich.
Tatry by sme mohli obrazne nazvať aj – Malé v malom. Malé veľhory, v malom štáte. Na malej ploche sa tu nachádzajú horské hrebene, doliny, kamenné štíty, či množstvo chránených živočíchov.
Oblasť Slovenského raja sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria a leží na juh od Vysokých Tatier a na východ od Nízkych Tatier.
Chočské vrchy patria podľa názvu medzi komerčne menej známe slovenské pohoria. Víkendoví turisti tak často vlastne ani nevedia, že už túto lokalitu navštívili.
Rajecká dolina patrí medzi naše najkrajšie rázovité oblasti. Zo severu ju stráži Lietavský hrad, divoké končiare Kľaku a Strážova, z juhu ako vstupná brána vítajú návštevníkov pomaľované drevenice v Čičmanoch.
Slovenské jaskyne navštívia ročne desaťtisíce domácich a zahraničných hosti. Nečudo, veď viaceré z nich sú známe po celej Európe.