Choroby na cestách

Choroby na cestách vždy znepríjemnia život. Poradíme vám, ako sa im vyvarovať a napríklad aj to, ako by mal vyzerať Obsah cestovnej lekárničky.
Dovolenka je pre väčšinu z nás najlepšou a najočakávanejšou časťou roka. Spájajú sa s ňou príjemné zážitky a oddych počas dní plných slnečných lúčov. Občas však zabúdame, že cestovanie za dovolenkou, je pre organizmus vyčerpaný z pracovného roka záťažou, prináša svoje riziká, medzi ktorými je...
Omrzliny nevznikajú len v extrémnych podmienkach vysokých hôr, ale môže k nim prísť kedykoľvek počas zimného obdobia, kedy je telo a najmä jeho na chlad najcitlivejšie miesta nedostatočne chránené. Stačí, aby ste 15 minút niesli niečo ťažké v rukách bez rukavíc alebo išli v premočených topánkach...
Dnes je svet neobmedzených možností. V súčasnosti  si nielen počas leta plníme svoje cestovateľské sny, cestujeme celoročne. Našťastie už nemusíme o nádherných krajinách kdesi ďaleko len snívať, ale môžeme sa tam skutočne vybrať.  A ak nás aj počas  dovolenkovej eufórie prekvapí...
Leto je čas dovoleniek, ktoré mnohí z nás trávia v krajinách okolo Stredozemného mora. Okrem krásneho opálenia a letných zážitkov si však domov môžeme priviesť taktiež nepríjemné choroby. V tomto článku sa dočítate, s akými chorobami sa môžeme stretnúť.
Asi každý, kto cestuje do cudziny, si berie so sebou nejaké základné lieky. Ak sú to lieky pre chronické užívanie, mal by ich mať dostatok na celý čas pobytu v zahraničí a to aj s 30% rezervou. Vybavenie liekmi závisí od druhu cesty, pobytu, ubytovania, stravovania.
Ak by sme si položili otázku, aké ochorenia z tých, ktorým je možné predísť očkovaním, sú u cestovateľov najčastejšie, jednoznačne by asi zvíťazila žltačka typu A. Hovorí sa jej aj "choroba špinavých rúk"...
Chrípka. Nepríjemný spoločník, ktorý neraz skríži naše cestovateľské plány, rodinný výlet, víkendový program... Aj v tomto prípade je pomoc možná. Dôležitá je však prevencia!
Urobila som si tu taký maličký miestny prieskum – pýtala som sa ľudí okolo na názor na antimalariká, či ich berú, či neberú, ktoré a prečo.
Malária, Hepatitída A, Hepatitída B, či týfus a mnohé ďalšie... Choroby, ktoré sa neslávne preslávili po celom svete a sú neoddeliteľnou a veľmi nepríjemnou súčasťou cestovania.
Pred plánovanou cestou je dobré s dostatočným predstihom kontaktovať niektoré z pracovísk, ktoré informujú o aktuálnom riziku infekcií v jednotlivých krajinách o príslušnej prevencii včítane ochrany pred maláriou a zabezpečujú potrebné očkovania.
Cestovanie neprináša len jedinečné zážitky v exotickom prostredí, ale bohužiaľ aj závažné zdravotné riziká... Okrem úrazov, náhlych komplikácií, či zhoršenia chronických ochorení alebo prehriatia v dôsledku nerozumného opaľovania, hrozia predovšetkým infekčné ochorenia.