Gibraltar, dovolenka na najjužnejšom bode Európy

Predtým, ako som po prvý krát navštívil Gibraltar, detailnejšie som nevedel, čo od neho očakávať. Je známe, že sa tu nachádza jeden z najjužnejších bodov Európy, že ide o anglicky hovoriace územie a symbolom Gibraltaru je skala vysoká 426 metrov.

Na vrchol premáva lanovka, čiže sa sem môžete nechať pohodlne vyviezť. Samozrejme, na vysokú skalu možno šliapať aj pešo. No takýto športový výkon zaberie pomerne veľa času, bude vás stáť dosť síl, v teple sa spotíte a prídete o príjemný pocit. Do Gibraltaru sa proste na turistiku nezvykne chodiť, ale zvykne sa sem chodiť na prehliadku mesta. Preto odporúčam kúpiť si lístok na lanovku, ktorý stojí na osobu približne 12,-Euro.

Europa point

Každý, kto navštívy Gibraltar sa pôjde určite pozrieť na jeden z najjužnejších bodov nášho kontinentu, tzv. - Europa point. Je zneho pôsobivý výhľad na africkú pevninu, vzdialenú len niekoľko kilometrov cez Gibraltarskú úžinu. Stojí tu veľmi pekný maják, neďaleko ktorého je mimoriadne pôsobivá mešita al Ibrahim, pozostatok arabského panstva, ktoré tu bolo niekoľko stoviek rokov. Toto je zrejme popri skale najväčší ťahák Gibraltaru. Na Europa point sa dá dostať tunelom vyhĺbeným v kopci, ktorý bol v čase našej návštevy pre rekonštrukciu uzavretý a prístupný iba pre peších turistov. Dostať sa sem dá v podstate ľahko. Ak sa vyberiete pešo je to niekoľko kilometrov a stačí kopírovať pobrežie. Ak autom, bude trošku zmätok lebo orientačné tabule určujúce smer sme nikde nevideli. No buď vám poradí GPS alebo skúste tiež po ceste čo najviac kopírovať pobrežie. Zablúdiť sa nedá.

Casemates Square

Ako je úchvatná panoráma gibraltárskej skaly, rovnako je zážitkom aj atmosféra v uliciach malého, no o to hektickejšieho mesta. Ďalšou historickou dominantou je celkom určite mohutná pevnosť Džebel-al-Tárika. Pohľad na ňu je veľmi zaujímavý a fotogenický. Keď prejdete okolo mestských hradieb, postupne sa ocitnete na námestí  Casemates Square. Obvod lichobežníka je ohraničený historickými domami, kde sú samozrejme kaviarne a reštaurácie. Tu sa ocitnete v živom centre mesta. Neďaleko je aj Main Street, pešia zóna, ktorá pretína celý stred mesta. Ako perličku si pripomeňme, že do Gibraltaru zavíta ročne približne šesť miliónov turistov!

Unikátne letisko

Pritom zaujímavý je už len samotný príchod do Gibraltaru, ktorý je známy aj pod familiárnym názvom The Rock. Zo susedného španielskeho mesta La Linea sa sem dá dostať pešo cez hraničný prechod. Prechod je poriadne frekventovaný, čo sa peších turistov veľmi netýka, no ak sa sem vyberiete autom, môžete očávať menšie zdržanie. To može byť spôsobené aj tým, že príjazdová cesta do Gibraltaru križuje dráhu letiska. Zjednodušene, keď prístava lietadlo, naskočí na semafóre červená a celá premávka musí počkať, pokiaľ lietadlo pristane. Toto je zrejme ojedinelá situácia, ktorú nezažijete nikde inde na svete. Cez mestečko premáva turistický mikrobus na okružnú jazdu, ktorá sa nazýva príznačne Rock – Tour. Dobre mienená rada určite znie, ak sa sem vyberiete autom, čo je v podstate úplne zbytočné lebo mesto sa dá prejsť pochodlne aj pešo, tak neodchádzajte poobede. V tom čase totiž končí pracovná  doba zrejme tisícom španielskych pracujúcich, ktorý sa cez hraničný prechod vracajú domov. Vtedy je hraničný prechod totálne upchatý.  Samozrejme, my sme to okúsili na vlastnej koži...

Zámorské teritórium Británie

Z turistickho hľadiska je tak Gibraltar veľmi zaujímavou a malebnou zastávkou. Čo by vás mohlo rozhodiť, je naozaj zrejme iba ľudnatosť, pričom hustota obyvateľstva je tu priam enormná, vyše 4200 ľudí na kilometer. Alebo inak, na zhruba šiestich kilometroch štvorcových je tu namačkaných približne 30 000 obyvateľov. Hoci je Gibraltar trošku pritiahnuté za vlasy iba vápencovou skalou, poloha úplne na juhu Európy a tým pádom najbližšie k Afrike robí toto miesto mimoriadne dôležitým z hľadiska strategického významu. Umožňuje kontrolovať Gibraltársku úžínu, ktorá spája Atlantik so Stredozemným morom, pričom africký kontinent je vzdialený na najužsom bode len približne pätnásť kilometrov.

Gibraltar bol dlho anglickou kolóniou a dá sa povedať drobnou, no mimoriadne dôležitou škvrnkou na mape Španielska. Referendum o pripojení k Španielsku sa tu konalo naposledy v roku 2002, no väčšina obyvateľov si želala zotrvať naďalej ako britská kolónia. Pritom Britov tu žije len približne 10%. V roku 2006 však Gibraltar získal plnú moc nad správou vlastného územia a tak je v rukách Britov už iba obrana a medzinárodné vzťahy. Naďalej je tu pochopiteľne umiestnená britská námorná a letecká základňa a dnes tak ide o Zámorské teritórium Británie.