Komunitné miesta v Prahe: Trafačka, undergroundový Cross club a "brloh" skupiny Ztohoven

Prahu pozná väčšina z nás vcelku dobre. „Václavák“, Staromestské námestie, Hradčany, vynikajúce pivo, Vltava, či Karlov Most... Jednoducho klasika. V českom hlavnom meste sú však aj zaujímavé miesta mimo bežných turistických cestičiek. Do niektorých z nich som zablúdil pri návšteve Prahy aj ja a tu vám ich trochu priblížim...

Trafačka – Chrám Slobody

Galéria Trafačka v pražských Vysočanoch býva niekedy nazývaná aj mekkou graffiti street artu. Že nepoznáte Trafačku? Od roku 2006 funguje bývalá trafostanica vo Vysočanoch ako rezidencie pre umelcov, galérie a miesto pre koncerty. Venuje sa predovšetkým všetkým možným formám pouličného umenia. V objekte tak nastálo býva množstvo umelcov, popri tom sa tu konajú výstavy a mnohé iné podujatia. Zjednodušene, ide o komunitné centrum, kde pôsobia, bývajú a zdržiavajú sa ľudia rovnakej krvnej skupiny. Trafačku dokonca prezývajú aj Chrám Slobody podľa podtitulu dokumentárneho filmu, ktorý o tomto priestore a dianí v ňom a okolo neho natočili pred niekoľkými rokmi Saša Dlhý a Roman Vávra.

V priestoroch Trafačky sa za tie roky uskutočnilo viac ako 150 výstav, koncertov, workshopov, festivalov, prehliadok, projekcií a divadelných predstavení. V mene DIY (Do It Yourself) sa spoločné prostredie postupne rozrástlo do niekoľkých oddelených celkov - galérie, veľkej haly a súkromného dvora s výhľadom na prenajatých 31 ateliérov v priľahlom pavlačovom dome. Zakladajúci členovia Jan Kaláb, Michal Cimala Jakub Nepraš mali svoje ateliéry v rôznych priestoroch Trafačky od samotného začiatku. A celkovo, Trafačkou prešli umelci ako napríklad Jakub Matuška, Václav Girs, Roberta Šalanda, Daniel Vlček, Roman Týc, Martin Káňa, Stanley Povoda, Aleš Brázdil, Jakub Hubálek, Terézie Honsová, Matěj Hájek mnoho ďalších. No a po ôsmich rokoch, pravdepodobne onedlho, Trafačka končí. Výstavné priestory a ateliéry výtvarníkov musia ustúpiť výstavbe nových bytov. Ak teda chcete na vlastné oči vidieť a aj zažiť atmosféru pražskej Trafačky alebo aj Chrámu Slobody, pri návšteve Prahy sa sem určite vyberte.

Ztohoven. O čo ide?

Ztohoven je skupina umelcov, aktivistov a provokatérov, ktorá sa preslávila hlavne odvysielaním atómového výbuchu v priamom prenose Českej televízie v roku 2007. V skupine je údajne vraj od dvadsať až do sto umelcov. Členovia skupiny vystupujú pod svojimi umeleckými menami, ako je v tejto oblasti obvyklé. Vôbec prvým projektom skupiny Ztohoven bolo v roku 2003 prekrytie časti neónového svietiaceho ružového srdca od Jiřího Davida, ktoré nechal prezident Václav Havel umiestniť na Pražský hrad. Prekrytím a pridaním červenej svietiacej bodky skupina docielila, že asi 10 minút svietil nad pražským hradom otáznik. No a prečo vlastne spomíname Ztohoven? Skupina si prenajala dom v Holešoviciach od majiteľa divadla La Fabrika a otvorila v ňom inštitút – Paralelní polis, ktorý ma skúšať životaschopnosť alternatívneho spoločenstva s vlastnou nezávislou ekonomikou a komunitným sídlom hackerov. Na prevádzku inštitútu prispeli aj miliardár Karel Janeček alebo člen predstavenstva J & T Štěpán Ašer.

V priestoroch si môžete kúpiť občerstvenie, či prenajať pracovný priestor - zaplatíte iba digitálnou menou Bitcoin. Hneď pri vchode do inštitútu nájdete bankomat na túto menu. Práve digitálna vládami nekontrolovaná mena má byť jednou z ciest, ako vytvoriť alternatívu k zaužívanému systému v spoločnosti. Dozviete sa tu aj informácie, ako nebyť sledovaní, ako si na internete chrániť súkromie, ako šifrovať a podobne. Ak teda budete na návšteve v Prahe a máte sklon k umeniu a miernej anarchii, navštívte Paralelní Polis v pražských Holešoviciach.

Undergroundový klub – Cross club

Spomeniem ešte aj unikátny undergroundový klub – Cross club. Do Crossu sa nechodí len za kvalitnou programovou náplňou alebo na pivo, ale tiež kvôli vizuálnemu zážitku. Klub sa nachádza v pivničných priestoroch viac ako storočného domu, ponúka dva bary, dve scény a veľa zákutí. Interiér prechádza neustálymi premenami a vyvoláva úžas aj u profesionálnych výtvarníkoch. Autor interiéru, Franta Sadra, dá sa povedať, vytvoril vlastný nenapodobiteľný štýl, niečo ako industrial art.

Nad jeho nápadmi možno niekedy len krútiť nechápavo hlavou. Staré bubny od práčok, organ, hriadele, motory, žehličky... Chlapík využil na svoje umelecké výtvory hádam úplne všetko zo zberných surovín. Filozofiou klubu je otvorenosť, vďaka ktorej sa tu môžu stretnúť ľudia, ktorí sa inde pohromade zrejme neocitnú. Ak chcete spoznať undergroundovú Prahu, Crossclub v Holešoviciach stojí určite za návštevu.