Legendárne Adršpašské skály alebo Adršpašsko – teplické skalné mesto

Prehliadka Adršpašsko – teplických skál zaberie asi 3 až 4 hodiny. Je to nenáročná prechádzka v krásnom prostredí. V letných mesiacoch, medzi ne treba zaradiť už mesiac jún, pretože mnohé školy ho využívajú ako čas školských výletov, býva oblasť turisticky preexponovaná.

Máte radi prírodu bez nájazdov turistikychtivých návštevníkov? Ničí vás pohľad na dámy s pásom šírky traktorového kolesa v plážových šľapkách na lesných chodníkoch? Radi prekvapíte svoje menej zdatné manželky, priateľky, deti, vychádzkou do prírody, ktorá ich prevedie po miestach s impozantnými prírodnými výtvormi? Máte radi skalné mestá, ktorým nechýba rozprávkové kúzlo? Ak ste na prvé dve otázky odpovedali „áno“ a na druhé dve „nie“, vyhnite sa Adršpašským skalám. Ak odpoviete na druhú dvojicu otázok „áno“ a tú prvú ste schopní tolerovať, zbaľte batohy a cestujte do Čiech smerom Teplice a Adršpach.

Komplex Adršpašsko – teplických skál

Napriek tomu, že je reč o Adršpašských skalách, ide o komplex Adršpašsko – teplických skál. Celé územie má veľmi pestrý reliér, ktorý vznikol eróziou denudačnými procesmi v tektonicky rozpukanej tabuli kvádrových pieskovcov starých asi 90 miliónov rokov. V podstate teda došlo k obnažovaniu podpovrchových hornín zemskej kôry rozrušovaním a odnášaním hornín, ktoré boli na povrchu. Denudáciou sa teda rozumie znižovanie a zarovnávanie zemského povrchu rozrušovaním a odnášaním. Na území Čiech ide o najrozsiahlejší komplex skalných miest s mimoriadne husto rozmiestnenými skalnými vežami, kaňonmi, úzkymi priechodmi, skalnými stenami a „námestiami“. Adršpašské skaly v južnej časti nadväzujú na Teplické skaly, od ktorých sú oddelené 4 km dlhou Vlčou roklinou.

Teplické skaly

Teplické skaly sú rozsiahlejšie a mohutnejšie. Ich hornou časťou preteká riečka Metuje. V 19. storočí nebývalo ničím neobvyklým, že v čase kedy sa jej hladina výrazne zvýšila, zaliala oblasť skalného mesta. Tieto udalosti na rôznych miestach pripomínajú nápisy v nemčine vy tesané do skál s ryskou ako vysoko hladina siahala. S cieľom zabrániť zbytočným povodniam bolo vybudované malé Adršpašské jazierko slúžiaci na zadržiavanie vody. Dnes po ňom prevážajú na pramiciach turistov, pričom nechýba podrobný a vtipný výklad o soškách a iných insitných výtvarných dielach, ktorých je tu neúrekom. Súčasťou výletného okruhu je Malý a Veľký vodopád. V tom vyššom padá voda z výšky 16 m do priestoru, ktorý možno smelo označiť ako „polojaskyňu“. Tvrdšie časti pieskovcov tu všeobecne boli vytvarované do veľmi bizarných tvarov. V sprievodcovi, ktorý dostane každí návštevník k dispozícii sa objavujú mena skalných útvarov ako: Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošův zub, Džbán, Homole cukru, Rypouš…

Zrúcanina hradu Adršpach

Na ploche masívnejších Teplických skál je Řeznická sekera, Skalní brána, Koruna, Martinská stěna (50 m vysoká a asi rovnako široká). Zaujímavé je, že v obidvoch častiach skalného mesta sú hrady. Zrúcanina hradu Adršpach sa nachádza na vrchole Starozámeckého vrchu a hrad Střemen v Teplických skalách, z ktorého sa otvára pekný výhľad na skalný útvar Lokomotíva.  Hrad Adršpach bol postavený na konci 13. storočia ako hrad v majetku kráľa. Po roku 1427 ho obsadili táboriti, ktorý ho využili ako základňu na plienenie blízkeho Sliezska. V roku 1447 ho Sliezania kúpili, zbúrali a už neobnovili. Střemen (občas tiež uvádzaný ako Střmen) postavili v 1. polovici 14. storočia tiež ako kráľovský hrad. Jeho prvým vlastníkom bol sám Karol IV. Rovnako v roku 1447 ho Sliezania kúpili, zbúrali a už neobnovili.

Za všetko sa tu platí

Prehliadka Adršpašsko – teplických skál zaberie asi 3 až 4 hodiny. Je to nenáročná prechádzka v krásnom prostredí. V letných mesiacoch, medzi ne treba zaradiť už mesiac jún, pretože mnohé školy ho využívajú ako čas školských výletov, býva oblasť turisticky preexponovaná. Češi sa k tomu postavili veľmi pragmaticky. Veľa ľudí, veľa peňazí. Napriek tomu, že prístupové cesty sú veľmi priemernej kvality a parkoviská majú charakter „poľného ubytovania“, za všetko sa tu platí, Najzábavnejšie je, že pokiaľ nevenujete pozornosť tomu, na ktorom parkovisku budete práve parkovať, môžem sa vám stať, že si vyberiete 100-korunové, miesto toho, na ktorom by ste zaplatili len 70 Kč.

Vstup do skalného mesta je samozrejme tiež spoplatnený, prejsť musíte pekne upravenou „vrátnicou“ a potom sa už naozaj môžete tešiť. Pokiaľ sa však rozhodnete absolvovať časť prehliadky plavbou na pramici opäť si zaplatíte. Rovnako ako za člnkovanie na veľkom jazere Pískovna. Zadarmo je tu asi len vzduch. Vstupy a poplatky nie sú extrémne vysoké, ale pripravených treba mať aspoň 1000 Kč. Ešte tu je totiž pomerne vysoký počet dobrých reštaurácií, obchodov so suvenírmi a WC a sprcha, samozrejme tiež nie sú zadarmo. Adršpašsko – teplické skalné mesto je naozaj veľmi krásne. Určite stojí za návštevu aj napriek všetkým povinným poplatkom a vysokému počtu návštevníkov. Nielen deti a menej zdatní trekeri budú mať z tejto prechádzky veľmi, veľmi príjemný zážitok.