Najkrajšie miesta českých Beskyd

Omrzela nás letná dovolenka pri mori. Tak sme vzali batoh na plecia a naplánovali sme si trasu naprieč krásam vychýrených českých Beskýd. Len pár minút jazdy od česko-slovenských hraníc, v kraji povestných Valachov, sme našli hneď niekoľko tipov, ktoré nám doslova vyrazili dych.

Nie len príroda, ale i tamojšia kuchyňa či pohostinnosť a srdečnosť miestnych ľudí nám na tento kraj nedá zabudnúť. Tu sú naše tipy a vychytávky.

VEĽKÉ KARLOVICE - HORY A OVČÍ SYR

Svoje potulky začíname vo Veľkých Karloviciach – malebnej dedinke len 10 km od hraničného priechodu Makov. Ak hľadáte tichý relax v lone hôr s čistým vzduchom, hlboké lesy plné húb, horské bystriny, drevené chalupy či stáda pasúcich sa oviec, ste na správnom mieste.

SOVÍ POCHOD A HĽADANIE POKLADU

Pokiaľ máte doma malého neposedného bádateľa, určite nevynechajte takzvanú Kulíškovu náučnú stezku okolím tamojšieho hotela Horal. Táto turistická trasa je špeciálne vytvorená pre deti, je dlhá 2,5 km a má 10 zastávok. Jej symbolickým sprievodcom je kulíšek – vzácna a zároveň najmenšia sovička v Európe (má len 16 cm), hniezdiaca práve vo Veľkých Karloviciach. Cestou môžu deti tiež nakŕmiť ovečky. Rodinám s väčšími deťmi je určená taktiež 6km dlhá turistická trasa Hľadaj poklad na Galiku. Deti na nej plnia jednoduché úlohy a postupne tak získavajú čísla do kódu, s ktorým potom v cieli otvoria schránku pokladu.

TÚLAVÉ TOPÁNKY A BIKERI

V oblasti Veľkých Karlovíc si prídu na svoje hlavne turisti a bikeri. Tí menej zdatní môžu načerpať energiu a pookriať na duši túlaním sa po nenáročných trasách plných okolitých krás. Tých zdatnejších zase poteší množstvo trailov s väčším prevýšením, ktoré ponúkajú nádherný výhľad do krajiny Beskyd z hrebeňov hôr. V blízkom okolí sa dá prísť ku trom rozhľadniam - Súkennická, Ztracenec a Miloňová. Obľúbeným cieľom je hrebeň hory Soláň s náučnou trasou vyzdobenou drevenými sochami s valašskými motívmi a povesťami. Prívrženci inline korčúľ si to môžu zamieriť po nenáročnej cyklotrase Bečva, ktorá sa vinie údolím pozdĺž Vsetínskej Bečvy. Z Veľkých Karlovíc až do Vsetína meria 30km.

SLIVOVICA, KYSELICA ANEB DEDIČSTVÍ

Valašský kraj je povestný najmä svojou kuchyňou, ktorá sa už stáročia drží tradičných receptúr pôvodných Valachov. Valasi sa sem dostali počas valašskej kolonizácii, prebiehajúcej medzi 14. až 17. storočím. Tieto pastierske kmene tu vštepovali ľudu niečo, čomu sa dnes hovorí krajová gastronómia. Skvelá valašská polievka – kyselica – je obdobou našej kapustnice. Nemenej si pochutnáte tiež na tradičnom valašskom koláči z tenkého cesta – frgáli. Valašská „prapuvídka“ hovorí, že frgál je po valašsky „nevydarený koláč“, zrejme preto, že kysne až trikrát. Opak je však pravdou. Mimochodom, keď sa povie Valašsko, väčšina z vás si asi spomenie i na Bolka Polívku, jeho Dedičství, Valašské kráľovstvo a neodmysliteľnú slivovicu, ktorá je v tomto kraji skutočným majstrovským kúskom rodeného pálenčiara.

ROŽNOV POD RADHOŠTEM A OKOLIE

Ak preferujete dovolenku, kde môžete vidieť i niečo z miestnej architektúry a pamiatok, potom je tu pre vás druhý okruh. Určite sa vám bude páčiť Valašské múzeum v prírode, skanzen valašskej dediny. Najstaršiu časť, Drevené mestečko, sprístupnili verejnosti už v roku 1925. Najrozsiahlejšou je Valašská dedina, ktorá pripomína tvrdý na úbočí Beskýd. Interiéry domov sú z polovice 19. storočia. Dodnes funkčné technické stavby môžete obdivovať v Mlýnskej doline. Nechýba tu mlyn, či kováčska dielňa. Obed, či kávu si môžete vychutnať na Masarykovom námestí v strede Rožnova. Ak existujú miesta, kde to folklórom doslova vrie, tak toto je zaručene jedno z nich. Do roka sa tu zomelie okolo šesťdesiat folklórnych akcií a podujatí. Sklamaní nebudú ani prívrženci športu, v okolí mesta nájdete nespočetné množstvo turistických a cyklistických trás.

PO STOPÁCH PUSTOVNÍKOV

Ak chcete uniknúť ruchu mesta, ideálny je výlet na Pustevny (1018 m.n.m.). Toto čarokrásne a obľúbené výletné miesto je známe unikátnymi drevenými zrubovými stavbami, Maměnkou a Libušínom, ktorých tvorcom bol v závere 19. storočia známy slovenský architekt Dušan Jurkovič (o.i. autor mohyly M.R.Štefánika na Bradle). Pri dobrom výhľade dovidíte až na vrchol Choča za Ružomberkom. Tu sa nachádza aj vrchol lanovky, ktorá vedie z opačnej strany kopca, z rodiska známych skokanov na lyžiach, Frenštátu pod Radhošťom. Výborným typom na prechádzku je od Pustevní len 4 km vzdialený vrchol Radhošť (1129 m.n.m.) aj s kaplnkou a sochami Cyrila a Metoda, či pekné skalné útvary pri jedinom beskydskom plese, smerom na vrchol Čertův mlýn (1203 m.n.m.).

ROMANTICKÝ ZAPADÁKOV A PASÚCE SA SRNY

Ak vás láka pobyt mimo civilizácie a nádych starých časov, odporúčame osadu iba s 556 obyvateľmi , zvanú Staré Hamry. Práve tu Petr Bezruč napísal svoju Maryčku Magdonovu. Tá má na miestnom cintoríne dokonca svoj pomník, odhalený v roku 1933. Do Starých Hámrov vás privezie miestny autobus, motorizovaní návštevníci sa môžu vyviezť až k V zime tu nájdete malé milé lyžiarske stredisko, v lete kilometre romantických prechádzok po Beskydách na pomedzí Česka a Slovenska. Zaujímavosťou je staromódny turistický Hotel Charbulák, z ktorého ide skvelá atmosféra a srdečnosť, ktorú dedia generácie charbulákovskej rodiny. Pani Charbuláková vám napríklad rada vysvetlí, že na izbe tečie teplá i studená voda. Stačí otočiť kohútiky.