Krasové unikáty Slovinska

Slovinský kras je tvorený predovšetkým vápencom a nachádza sa v blízkom susedstve Jadranského mora. Nakoľko vápenec je vskutku „tvárnou“ horninou, vzniklo na tomto území za niekoľko miliónov rokov nespočetné množstvo skál, jaskýň, dier, podzemným prameňov a riek.

Práve jaskýň tu bolo doteraz napočítaných cez šesť tisíc! Z tých šiestich tisícov jaskýň ale vyberieme iba tie najznámejšie, ktoré zaiste upútajú vašu pozornosť.

Škocjanské jaskyne (škocjanske jame)

Tieto jaskyne boli vďaka svojej jedinečnosti zapísané na Zoznam UNESCO už v roku 1986 a po rozdelení Juhoslávie len ony ostali Slovinsku ako jediná lokalita zapísaná na tomto zozname. Škocjanské jaskyne sú formované riekou s príznačným názvom Reka, ktorá pramení v horách. Po niekoľkých kilometroch sa rieka stráca a tečie do podzemia, kde už pekných pár rokov vytvára úchvatné tvary jaskyne Postojna. Nebezpečenstvo pre jaskyňu predstavujú záplavy, ktoré prichádzajú s jarným topením snehu. Najhoršia z nich postihla jaskyňu v roku 1826, keď voda dosahovala výšku 108 metrov! Pri prehliadke jaskyne iste neminiete pamätnú dosku s vyznačenou výškou vody. Prehliadková trasa meria 2,5 kilometra, teplota v jaskyni má v suchých častiach väčšinou konštantnú teplotu 12 °C, ale v dómoch je nutné počítať i s nižšími teplotami. Zo začiatku prehliadky vás možno napadne, že na tejto jaskyni nie je nič zvláštne, ale po niekoľkých okamihoch už možno rozoznáte šumenie vody a paru vychádzajúcu „odniekiaľ“. To sa blížite k najväčšiemu podzemnému priestoru v Európe – Martelovej dvorane. Na dĺžku meria 380 m, na šírku má 120 m a na výšku úctyhodných 146 m. Pre prekonanie tejto dvorany je nutné prejsť cez mostík, ktorý možno nebude robiť úplne najlepšie ľuďom trpiacim závratmi.

Postojanské jaskyne (postojnska jama)

Jedna z najslávnejších jaskýň vôbec sa stala najnavštevovanejšou turistickou atraktivitou Slovinska. Práve tento fakt ale z jaskyne Postojna vytvoril komerčné miesto kypiace masovým turizmom. I napriek tomu ale táto jaskyňa rozhodne stojí za navštívenie. Na prehliadkovej trase sa zveziete podzemným vláčikom, ktorý vás zavezie 5 km do vnútra jaskyne. Ďalej už budete musieť po svojich, ale dostanete sa do prekrásnych sál s unikátnou kvapľovou výzdobou. Skutočný poklad tejto jaskyne vám ale predstaví Proteus Vivarium, ktoré sa nachádza zhruba 100 metrov od vchodu do jaskyne. Uvidíte tu multimediálnu prezentáciu o krase a podzemí a niekoľko akvárií so živočíchmi, ktoré obývajú tunajšie jaskyne vrátane niekoľkých macarátov jaskynných. Častejšie je tento živočích označovaný ako ľudská ryba vďaka jeho ružovej farbe, ktorá pripomína ľudskú kožu. Dorastá až 30 cm a životu v temných podzemných priestoroch sa prispôsobil.

Jazero Cerknica

Pokiaľ sem prídete v lete, asi si budete klopkať na čelo a budete si vravieť, že si z vás niekto vystrelil, že tu žiadna voda nie je. Jazero Cerknica je totiž periodické krasové jazero a vďaka svojej rozlohe (10 km na 5 km) je dokonca najväčším jazerom svojho druhu na svete. Voda sa z neho dvakrát do roka stráca v spleti podzemných jaskýň a jám. Pokiaľ sem zamierite skoro na jar či v období jesenných dažďov, nájdete tu najväčšie jazero Slovinska s jedinou slovinskou ostrovnou dedinou Otok. V období sucha ale post najväčšieho slovinského jazera Cerknica stráca a stáva sa ním termálne jazero Bohinj.

Predjamský hrad a iné zaujímavosti

Okrem jaskýň v krasovej oblasti nájdete i iné perličky a zaujímavosti. Jednou z nich je tento krásny hrad vsadený do vysokého skalného vápencového útesu. Toto miesto skrátka nemôžete vynechať pri návšteve Slovinska. Prehliadka hradu je riešená individuálnym spôsobom s informáciami vytlačenými v jazyku, ktorý si zvolíte. Pod hradom sa nachádza jaskyňa, ktorej prehliadku môžete absolvovať iba za pomoci lampášov. Žije tu kolónia netopierov a jej návšteva vyžaduje istú dávku kondície a nebojácnosti.

Krasová oblasť vám môže ponúknuť ešte ďaleko viac. Okrem týchto najznámejších perličiek môžete navštíviť menšie jaskyne, ktorými sú napríklad Knižna jama, Vilenica alebo si urobiť prechádzku krasovým údolím Rakov Škocjan. Neďaleko sa nachádza tiež známa oblasť Lipica, odkiaľ pochádzajú v celom svete známe a uznávané snehovo biele ušľachtilé lipicanské kone.

Pokiaľ budete „prejaskyňovaný“ a uťahaný objavovaním krás slovinského krasu, určite vás poteší, že tamojšie vápencové podložie veľmi sluší vybraným odrodám vína. Jedna z najznámejších tu pestovaných odrôd sa volá Teran. Vápenec dodáva Teranu temnú červenú farbu a jedinečnú chuť. Nielen týmto lahodným mokom vás vďačne pohostia tunajší obyvatelia v niektorej z ich pivníc v oblasti Novej Gorice a Vipavy.

Autor: Barbora Nová, píše články o dovolenke v Slovinsku pre cestovnú kanceláriu Mundo