Prečo nazývajú mesto Aveiro ako portugalské Benátky?

Nad týmto pomenovaním sa moji talianski spolubývajúci, či známi len posmešne alebo pobúrené uškŕňali. Keďže podľa nich, k ich, pravým Benátkam, to ma strašne ďaleko. A dodávajú len, že kto nebol v tých ich Benátkach, tak síce môže tomu označeniu veriť, ale kto tam bol, tak Aveiro, portugalskými Benátkami nemôže nazývať.

Tak teraz neviem, či tomu moji milí talianski priatelia nepochopili alebo som tomu nepochopil ja a tisíce ďalších návštevníkov portugalských Benátok? Ja som síce v tých pravých nebol a Aveiro ma určite ďaleko k tým talianskym, napriek tomu stoji za návštevu a možno aj za pomenovanie, ktoré tak popudzuje hrdých Talianov :)

Ja som došiel do Aveira vlakom a po vyjdení z novej vlakovej stanice, ma hneď očarila ta stará vlaková stanica, od ktorej aj začínal hlavný mestsky bulvár, ktorý končil pri moste nad Canal Central, kde sa dali spozorovať prvé loďky, zvané “moliceiros”.

Aveiro, vlaková stanica

Aveiro, aveirske gondoly

Odtiaľ som však zabočil do uličiek k malému, ale o to malebnejšiemu námestíčku s názvom Praca da Republica, kde sa nachádzala radnica a kostol zo 17. storočia Igrega da Misericordia.

Aveiro, Igreja da Misericordia

Odtiaľ obkľukou ďalšími úzkymi uličkami som už došiel k najväčšej pýche a najviac navštevovanej časti mesta Canal Central s prekrásnymi fasádami starých domov na druhej strane Canala. Samozrejme, nesmeli chýbať loďky plávajúce po jeho hladine.

Aveiro, Canal Central

Prešiel som na druhu stranu a vnoril sa do uličiek, až som došiel k druhému Canal das Piramides, kde kotvili klasické motorové člny. Z toho kanála sa dalo dostať k tomu hlavnému, tak som sa nevracal ale pokračoval, aby som uzatvoril okruh. Tato časť je však rovnako krásna, takže sa oplatí spraviť si podobný okruh.

Aveiro, Canal das Piramides

Tak som sa dostal ku Canalu k námestiu Largo do Rossio po jeho strane, kde ľudia nielen korzovali, či posedávali ale tí mladší aj sa hrali s loptou.

Pohľad na protiľahlý breh Canala, odkiaľ som pôvodne došiel od námestíčka s radnicou. Keďže som chcel vidieť katedrálu s Conventom, prešiel som späť na druhú stranu a vydal sa ju hľadať. Dostal som sa tam po pár minútach. Convent de Jesus z 15 storočia, je bývalý dominikánsky kláštor, ktorý si dala postaviť Santa Joana, dcéra portugalského kráľa Afonsa V. pre seba, keďže sa do neho chcela utiahnuť pred svetským životom. Dnes je tam múzeum. Blízko neho stoji samotná aveirská katedrála Sao Domingo, rovnako z 15. storočia. Jej priečelie, aj keď je historické, vnútrajšok, hlavne svätyňa s bohostánkom je oveľa novšieho dáta.

Aveiro, katedrala Sao Domingo

Tu som moju návštevu Aveira ukončil. Aveiro sa dá pozrieť za pol dňa a ak máte chuť navštíviť ešte nejaké iné miesto, máte na výber. Buď môžte navštíviť pár kilometrov vzdialené pobrežne mestečko Barre s majákom alebo sa vydať smerom do Porta do 30 km vzdialeného mesta Santa Maria de Feira, kde sa nachádza významný príklad portugalskej hradnej architektúry, Castelo de Feira.

Praktické informácie:

Doprava: Na cestu do Aveira odporúčam zobrať vlak Urbanos z Porta alebo Regional z univerzitného mesta Coimbra.

Obe trasy trvajú necelú hodinu a vlaky premávajú každú hodinu. Cena lístka do 4 eúr.

Convent de Jesus (otvorené: utorok – nedeľa: 10.00 – 17.30, 2 eura)