Tri zaujímavé mestá v Holandsku

Na Holandsku sa mi v mnohých ohľadoch páči možnosť rozvíjať sa. Zamilovaným ponúka romantické miesta na prechádzky či pikniky, športovo založeným zase parky, lesy, cyklistické chodníky, kultúrne založeným ponúka rôzne spoločenské akcie či festivaly, ľuďom ktorí obdivujú historiu ponúka veľa zaujímavých pamiatok či výtvarné umenie.

Ľudia si v Holandsku zvyknú maľovať steny v spálni na zeleno, aby pôsobili upokojujúco a teda dá sa povedať že holandská príroda je ako taká spálňa pokoja. Typické symboly a charakteristické črty Holandska pozná už takmer každý. Holandsko má vlastný štýl a vzhľad, ktorý na mňa pôsobia upokojujúco. Keď človek vidí tú zeleň všade naokolo, zástupy kvetov či hlboké lesy. Navštívila som rôzne mestá v tejto krajine a tak by som rada priblížila pár z nich, ktoré nie sú až tak známe.

Deventer, festival Charlesa Dickensa

Začnem mestom Deventer (provincia Overijseel) , ktoré ma už naprvý pohľad ohúrilo svojim vzhľadom. Typické holandské mesto, ktoré neobsahuje nič výnimočné avšak svojou jednoduchosťou prevyšuje mnoho iných miest. Má krásny mestský park s fontánou a jazierkom, kde človek môže byť sám so svojimi myšlienkami. Všade naokolo je samozrejme veľa cyklistov, no sem-tam sa po chodníku prejdú aj labute a to je naozaj skvostný pohľad.  Deventer je idéalne mesto pre bývanie, či nakupovanie. Je tam všetko tak akurát , človek sa necíti v chaose a dokáže si naplno užívať voľný čas. V centre mesta v časti Bergkwartier sa každý rok koná festival Charlesa Dickensa, kde sa dajú vidieť rôzne postavy z jeho kníh ako Doritka či Oliver Twist ako kráčajú uličkami a oslavujú. V uličkách mesta sa nachádzajú aj 2 zaujímavé galérie s netradičnými obrazmi a technikou maľovania, ktoré som nalepená na sklo obdivovala vždy keď som prešla okolo. Najzaujímavejšia je galéria HK, ktorá sa nachádza na ulici Walstraat. Walstraat je zároveň najstaršia ulica v Deventri na ktorej sa takisto koná spomínaný Dickensov festival. V júli sa v centre koná festival s názvom Deventer op stelten, kedy rôzni umelci ( herci, hudobníci a pod.) vystupujú na námestí a spríjemňujú ľuďom obhliadku mesta. Zaujímavosťou je, že všetci umelci musia vystupovať v chodúľoch, no tento rok som mnohých z nich videla bez nich a nečudujem sa im, musí to byť naozaj náročné.

Deventer má pozoruhodné pamiatky, jednou z nich je aj kostol Lebuinus, ktorý je postavený v gotickom štýle. Vo vnútri môžete zazrieť prekrásny exteriér a maľby. Zaujímavé je aj Historische museum Deventer, v ktorom sa dajú vidieť staré bicykle. Mesto Deventer je teda plné stavieb, pamiatok, parkov a vecí ktoré sa oplatí vidieť. Ak by som si mala vybrať mesto pre bývanie v Holandsku, rozhodne by to bol Deventer.

Mesto Apeldoorn a Palac Het Lo

Asi 25 km od Deventra sa nachádza mesto Apeldoorn, ktoré je väčšie a chaotickejšie než Deventer. Patrí do provincie Gelderland. Mesto bolo sídlom oranžského- nasavského rodu takisto ako aj palác Het Lo. Tento palác bol postavený v rokoch 1684-1686 v barokovom štýle pre kráľa Wiliama III. a Máriu II. Anglickú. Neskôr bol sídlom spomínaného Orange- Nassau rodu až do smrti kráľovnej Wilhelminy v roku 1962. Od roku 1984 je palác štátnym múzeom.

K palácu Het Lo sme chvíľu blúdili, no nakoniec sme dorazili ešte včas. Aj keď vnútro paláca už nebolo prístupné na obhliadku, obzreli sme si aspoň záhrady a lesík ktoré patria k palácu a nakoniec aj samotný palác. Palác sa nachádza na konci lesíka, najprv vstupujete do múzea, neskôr von k záhradám a lesíku, ktorý vás dovedie až k palácu. Palác nieje mimoriadne veľký, ale zato záhrady sú prekrásne. Najväčšia záhrada, ktorá sa nachádza v zadnej časti je často označovaná ako holandský Versailles. Ak si ale chcete obzrieť palác aj zvnútra, prídte skôr ako odbije piata hodina.

Rotterdam

Rotterdam sa líši od ostatných holandských miest svojou modernou architektúrou. Kedže bol za druhej svetovej vojny v značnej miere zničený, od roku 1945 sa stred mesta vystaval nanovo. Preto pôsobí ako holandské mesto nevšedne. Pri vstupe do mesta je azda najviac neprehliadnuteľný rotterdamský most Erasmusburg, ktorý pôsobí mierne futuristicky. Keď sme konečne našli miesto na parkovanie ( blízko prístavu je parkovanie neskutočne drahé, aj keď možno pre koho ako ), počasie sa premenilo na hotovú smršť. Silný vietor a dážď nás ale neodradil obzrieť si prístav či aspoň niektorú časť mesta. Ak kráčate popri trhu, milovníci rýb sa určite zamilujú do vône čerstvých rýb, ktorá sa šíri všade navôkol. Ja však milovníkom rýb niesom, preto mi to trocha prekážalo ale rozhodne to patrí k tomu.

Azda najväčším symbolom Rotterdamu je najväčší námorný prístav v Europe. Práve keď sa počasie mierne utíšilo všimli sme si veľkú loď Holland America line , ktorá práve opúšťala prístav a bol to skutočne pekný zážitok. Plno ľudí stálo na mole a lúčili sa so svojimi známymi, ktorí sa pomaly aj s loďou vzďaľovali. Mávali, kričali, miestami mi to pripomínalo odpluv Titanicu aj keď Holland America line mala chvalabohu šťastnejší koniec . Prechádzka rotterdamským prístavom stála za to a obdivovatelia veľkých vodných plôch a lodí si prídu na svoje.

Toto bol stručný ale výstižný pohľad na zopár holandských miest, nie až tak notoricky známych ako napríklad Amsterdam. Myslím si že oveľa efektívnejšie je videť ich na vlastné oči, takže ak budete mať možnosť cestovať do Holandska zavítajte aj do týchto miest. Verím, že budete odchádzať s rovnako príjemným pocitom ako ja.