Päť nádherných sopiek, ktoré sa oplatí vidieť

Sopky priťahujú ľudskú pozornosť ako magnet. Nepochybne patria medzi najväčšie svetové turistické atrakcie i pre prostredie, ktoré sa svojou vyprahnutosťou neraz prirovnáva k mesačnej krajine. My vám predstavujeme 5 sopiek, ktoré sa oplatí vidieť. 

Návšteva vulkánu v sebe nesie prvky dobrodružstva, nebezpečenstva i nadpozemskej topografie a unikátneho biologického systému, ktorý človeka vracia v čase milióny rokov dozadu.

1. Eyjafjallajökull (1 666 m, Island)

Táto isladnská sopka sa preslávila najmä tým, že v roku 2010 odstavila všetky letiská v severozápadnej Európe kvôli jej chrliacemu popolu. Leží severne od Skogaru a jej kaldera je pokrytá ľadovcom, z ktorého sa roztekajú do údolia menšie ľadovcové splazy. Praveká sila sopky, pochmúrne islandské počasie a ľadovcová strohosť jej svahov robia z tejto sopky úchvatný prírodný jav s desivou atmosférou. 
 
Odporúčame prenajať si auto 4x4, s ktorým sa dostanete až do polovice sopky a ďalej po hrebeni k vodopádu Seljalandsfoss, odkiaľ je to na vrchol ešte 16 km (cca 7 hodín pešej túry).
Eyjafjallajökull, Island
 

2. Etna (3 350 m, Sicília)

Táto hora bola s okolitým prostredím zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z pokojného piesčitého pobrežia Sicílie sa vydajte na výlet do ohnivého srdca Etny, týčiacej sa vysoko nad oblakmi. Na každom kroku tu doslova zakopnete o geotermálne zázraky v podobe nedávnych lávových prúdov či viac než 400 kráterov. Na spiatočnej ceste nevynechajte olivový háj a ochutnávku miestneho vína.
Etna

3. Bromo (2 329 m, Jáva)

Masív Bromo je jednou z najobľúbenejších atrakcií Východnej Jávy. Štrnásty deň hinduistického sviatku Yadnya Kasada obyvatelia vylezú na sopku, aby jej obetovali ovocie, zeleninu, dobytok, pričom to všetko hádžu do jej obrovskej kužeľovitej kaldery. Pohľad z vrcholu na Indonéziu je neopísateľný.

 

4. Arenal (1 670 m, Kostarika)

Tento vulkán po rokoch pokojného spánku znenazdajky vybuchol v roku 1968 a zničil mesto Tabacon. Dnes patrí k najaktívnejším sopkám sveta. Neustále duní, chrlí popol a dym. Výstup na vrchol z tohto dôvodu bezpečný nie je, no pozorovať jej erupciu, lávové prúdy stekajúce po čiernych stranách sopky, za návštevu určite stojí. Fotogenickosť sa jej jednoznačne nedá uprieť.
Arenal, Kostarika

5. Kilauea (1 222 m, Havaj)

Aktívna sopka Kilauea je jedným z piatich štítových vulkánov tvoriacich ostrov Havaj, pričom je z nich najmladší. Patrí k najnavštevovanejším sopečným miestam sveta, pretože jej veľkolepé lávové divadlo svojou krásou vyráža dych. V havajských legendách je označovaná za sídlo bohyne ohňa Pele.
Kilauea, Havajske ostrovy

Čítajte ďalej

Benátky? Na bicykli? Zo Slovenska? Prečo nie. V komunite cykloturistov nič výnimočné. Pre mňa, ako moja prvá cykloakcia, to bola veľká výzva. Síce moja najdlhšia prejdená trasa bola 280 km ale bola...
 
„Kamarát mal skvelý nápad na letné prázdniny, a to ísť na hrebeňovku podobnú Západným Tatrám. Rozhodli sme sa pre Fagaraš“. S najvyšším vrcholom Moldoveanu (2 544 m) a rozlohou okolo...
 
Aj keď je ešte len február, nezaškodí vedieť, kde budete tráviť vaše leto. Možno už máte predstavu, kde strávite dovolenku s  vašou polovičkou alebo celou rodinou, ale rozmýšľali ste nad tým,...
 
...Nestrácame čas a presúvame sa do krásneho údolia rieky Quijos. Pohybujeme sa stále v nadmorskej výške okolo 2500mnm a tak aj na vode prvé dni zastavujeme častejšie. Juchúúú .......
 
Mnohí považujú Mozambik za krajinu s najkrajšími plážami v Afrike. Tak sme sa o tom rozhodli presvedčiť aj my. Pritom cestovať po Mozambiku nie je zase tak jednoduché. Cesty bývajú v...
 

GPS poloha

Diskusia