Slováci sa za posledných 20 rokov vyvinuli v skúsený cestovateľský národ

ROZHOVOR: Andrej Maťko je známy hlavne z oblasti podnikania v cestovnom ruchu. Má cestovnú kanceláriu Settour, organizuje safari do Afriky, na Slovensku zastupuje dobre známu leteckú spoločnosť Eva Air. A ako tvrdí: „Slováci sa za posledných 20 rokov vyvinuli v skúsený cestovateľský národ“.

Osobne sa síce bližšie nepoznáme, stretli sme sa iba raz. No bol som u vás v kancelárii a podľa suvenírov usudzujem, že zrejme dosť cestujete. Čo je v podstate pochopiteľné. Ako vnímate cestovanie, ide u vás o biznis, či o vášeň?

Každý človek musí z niečoho žiť. Vo svojom živote som vykonával množstvo rôznorodých profesií, ale zostal som pri cestovaní a cestovnej kancelárii, pretože ona spája moju záľubu v poznávaní krajín, kultúr a ľudí s mojou prácou – kreovanie ponúk pre cestujúcich, od backpackera a dobrodruha, cez rodinnú dovolenku, až po služobné alebo svadobné cesty. 

Na Dobrodruh.sk chodí široká škála ľudí. Od mladých začínajúcich cestovateľov, ktorí brázdia svet zatiaľ naozaj nízkorozpočtovo, cez ľudí, ktorých cieľom je spoznávať hlavne kultúrne pamiatky a prírodné krásy, až po skutočných dobrodruhov, ktorí robia extrémné a veľmi nákladné expedície do odľahlých kútov sveta. Priblížte nám Vaše cestovateľské začiatky...

Moje cestovateľské začiatky boli ovplyvnené mojimi rodičmi. Dovolenku sme trávili väčšinou cestovaním v malom Trabante, neskôr v Škodovke po rôznych východoeurópskych krajinách a spali sme väčšinou v stane. Potom som chodil na čundre a lyžovačky s kamarátmi, zase za najjednoduchších podmienok. A tento spôsob cestovania mi vyhovuje doteraz. Vypracovať približný plán cesty, zakúpiť letenky a ísť po vlastnej osi, „na blind“ ako sa hovorí. Vtedy má človek najväčšiu možnosť sa nielen stretnúť s miestnymi obyvateľmi, ale aj krásnymi náhodami, bez ktorých by cestovanie nemalo ono „korenie“, kvôli ktorému sa cestuje, to spoznávanie a zažívanie nového, nepoznaného. A čím dlhšie cestujem, tým viacej „pritvrdzujem“. Posledné cesty viedli na hory Kilimandžáro v Tanzánii a Cotopaxi v Ekvádore, alebo na ostrovy Siberut v Indonézii k domorodcom. Oddych na pláži vydržím maximálne jeden deň.

Do akej skupiny by ste sa zaradili v súčasnosti vy?  Ste cestovateľ, dovolenkár alebo jednoducho človek, ktorý rád spoznáva svet?

Bielych miest, lepšie povedané oblastí, ktoré ešte nie sú turisticky osvojené, je na svete stále menej, ale ešte sú. Tam kde končí asfaltka, ktorá by mohla pri krásnom chráme vyklopiť denne stovky turistov, tam sa začína ozajstné cestovanie. Naše telo je stavané na denné 10-hodinové túry, a táto forma relaxu mi najviac vyhovuje. Čím je terén náročnejší, tým viacej nefalšovanej ozajstnej krajiny stretnete, tým menej sa krajina zmenila „pod obraz“ aký si vyžadujú masový turisti. Kde začína masový turizmus, tam končí rôznorodosť pôvodnej kultúry, kvôli ktorej do krajiny cestujeme. Aj rodinná dovolenka, alebo dovolenka s malými deťmi sa dá stráviť „ruksakovo“. Podľa mojich skúseností, sa pri fyzicky náročnejších túrach nikdy nikto nepohádal. Hádky začali až pri „plážovej dovolenke“. Oddych bez prvotnej fyzickej námahy nie je oddychom a nemôže spôsobiť regeneráciu ani tela, ani ducha.   

Úplne súhlasím s tým, čo ste povedali. Ale poďme ďalej. Nacestovaného toho máte dosť. Ktorý kontinent je teda pre vás ten najlákavejší?

To sa nedá povedať. Mojou prvou láskou bola Afrika, pretože vďaka svojej zaostalosti bola „iná“ ako ostatné krajiny. Druhá láska bola juhovýchodná Ázia. Ale všetky krajiny sa tak rýchlo menia vďaka globalizácii, že sa stále viac jedna na druhú podobajú. Moja posledná láska je južná Amerika, predovšetkým krajín s pohorím Ánd, ale aj veľtoku Amazonky. A každý rok cestujem aspoň do jednej európskej krajiny. Tento rok som bol v decembri na plavbe jachtou v Nórsku, pozrieť severské šero, polárnu žiaru, veľryby a žraloky. Čo sa týka rôznorodosti, tak asi neexistuje iný kontinent, ktorý ponúka také široké spektrum kultúr, mentalít, jazykov, architektúry, rázu krajiny a podnebia ako Európa. Stále je čo objavovať.     

Andrej Maťko, Honorárny konzul Republiky Maldivy na Slovensku... Hovorí vám to niečo? :)

Áno hovorí. Od roku 2010 som honorárnym konzulom Republiky Maldivy na Slovensku. Honorárny znamená bez nároku na odmenu. Je to čestná funkcia a jej zmyslom je propagovanie zastupovanej krajiny, o čo sa snažíme napríklad aj našou stránkou www.maldivy.sk 

Ako ste sa k tejto funkcii dopracovali? Mám kamarátov, čo celý život behajú po svete, dokonca pán Miloslav Stingl,  legendárny český cestovateľ a spisovateľ mi spomínal, že bol vyhlásený za náčelníka Indiánov... No byť konzulom, a navyše tak exotickej krajiny, sa nepodarilo nikomu.

Bola to zhoda náhod alebo bol som v pravý čas na pravom mieste. Vyštudoval som na Kyjevskej univerzite inštitút medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov, obor medzinárodných ekonomických vzťahov. Jedna z mojich možných profesijných ciest bola cesta diplomata. Zvolil som si síce inú, ale vo forme honorárneho konzula sa vlastne naplnil zámer môjho štúdia :)

Ale teraz vážne... Ste majiteľom cestovky Settour. Našli by si vo vašej ponuke svoju šálku kávy aj „dobrodruhovia“?

Samozrejme. Aj dobrodruhovia, ktorí si všetko organizujú na vlastnú päsť potrebujú letenku, prípadne poradiť v destinácii, v ktorej ešte neboli. V čase internetu sa všetko dá kúpiť cez internet, aj sa dajú nájsť informácie. Ale niet nad osobný rozhovor s ľuďmi,  ktorí v destinácii boli. Je to rýchlejšie aj dôveryhodnejšie. To čo „vygooglite“ za 1  deň, vám vieme povedať za pol hodinu. 

Prehoďme list. Vašim ďalším projektom je  Safari. Na webovej stránke www.safari.sk som si prečítal slogan: „Dobrodružstvo v Afrike“. Tak s týmto ste na našom portáli celkom správne, či?

Áno aj. Safari je špeciálny druh cestovania. Nedá sa to robiť po vlastnej osi. Potrebujete k tomu cestovnú kanceláriu, ktorá zabezpečí transport, ubytovanie, vstupy do národných parkov a sprievodcu. V parkoch platia presné pravidlá. A peši s ruksakom a so stanom sa do nich nedostanete. Na našej stránke máme výber tých najzaujímavejších safari pobytov nielen v Keni a Tanzánii, ale aj v Botswane, Namíbii a Južnej Afrike. 

A teraz lahôdka. Vy na Slovensku zastupujete leteckú spoločnosť Eva Air. Eva Air mnohí z nás veľmi dobre poznajú z ciest do Ázie. Ako hodnotíte z vášho pohľadu biznismena Slovákov, kupujeme letenky, sme národ cestovateľov?

Áno. Slováci sa za posledných 20 rokov vyvinuli v skúsený cestovateľský národ, ktorý pozná množstvo destinácii a má aj vybudované svoje cestovateľské rituály. Mnohí napríklad chodia cez zimu na pár mesiacov do Thajska, predovšetkým na ostrovy Koh Samui a Phuket, kde už existujú malé slovenské kolónie. Môžem sa pochváliť, že naša cestovná kancelária, vďaka zastupovaniu leteckej spoločnosti EVA Air, za posledných 10 rokov etablovala destináciu Thajska na Slovensku. Pretože nestačí, že celý svet chodí do Thajska, aj Slováci sa o tom musia dozvedieť, aby tam začali cestovať. Na našich prvých školeniach vedeli predajcovia z CK o Thajsku 3 veci: prostitúcia, drogy a kriminalita. To bol obraz vytvorený z 1 – 2 amerických filmov. Dnes už vedia že je to  jedna z najšpičkovejších destinácii s najlepším pomerom ceny k službe, ktorú za ňu dostanete a ktorá vás očarí nielen krásnymi plážami ale aj tisícročnou kultúrou, prívetivosťou ľudí, exotickou kuchyňou, žitým budhizmom, nádhernou architektúrou, ale aj ázijským zhonom v kontrastnej metropole Bangkoku, kde prebieha crash moderny s tradíciou. Mnohí Slováci už roky využívajú na svoje cesty nielen do Thajska, ale aj do iných krajín juhovýchodnej Ázie, práve EVA Air s priamym letom na trase Viedeň – Bangkok. 

Keď už mám tu možnosť vás spovedať, tak sa Vás ako odborníka spýtam dôležitú otázku asi za všetkých... Povedzte nám, kedy sa najviac oplatia kupovať letenky, mesiace pred odletom, týždne pred odletom alebo dni pred odletom?

Skúsení cestovatelia si kupujú letenky aj rok dopredu. Vtedy je najväčší výber spojení aj tried a takisto najnižšie ceny. Last Minute ponuky sa pri letenkách robia veľmi zriedkavo. Ľudia si často kupujú letenky na internete, so zdaním najnižšej ceny, ale internet vám neporadí koľko na letisku v Kuala Lumpur potrebujete času z terminálu A do terminálu B, a či stanovený čas na prestup je k tomu dostačujúci. Naši kvalifikovaní pracovníci vám vedia spraviť nielen rezerváciu leteniek alebo dovoleniek, ale aj poradiť a dať tipy kam a kedy cestovať a na čo si treba dávať pozor.

Ďakujem za rozhovor a nech sa páči, váš odkaz pre čitateľov Dobrodruh.sk...

Užívajte si cestovanie a spoznávajte nespoznané, pretože cesta je cieľ,  nielen pre cestovateľa a dobrodruha.