Vodopády Iguazú

Vodopády Iguazú /Iguaçu/ sa nachádzajú v provincii Misiones na území národného parku o rozlohe 64 000 hektárov, priamo na hranici medzi Argentínou a Brazíliou. Z Buenos Aires je to približne 1200 kilometrov, čo nám na požičanom aute trvalo šialeným tempom necelý deň.

Do tohto „zapadákova“ sa dá pritom dostať zväčša iba po úzkej asfaltke, krížom cez nepreniknuteľnú hradbu pralesa.

Do mestečka Puerto Iguazú, vzdialeného od vodopádov len niekoľko kilometrov sme dorazili skoro ráno, úplne vyšťavení po celonočnej jazde. Prvý pohľad na lenivý prúd rieky Iguazú, zakalený dažďom z pralesov však ničím nepripomínal nezabudnuteľné prírodné divadlo. Keďže Iguazú znamená v jazyku Indiánov – Veľké vody mali sme sa ale na druhý deň načo tešiť.

Garganta del diablo  - Diablov pažerák

V bezprostrednom okolí vodopádov nás privítal turistický areál na vysokej úrovni a v tom čase vstupné pätnásť dolárov /vstupné sa pohybuje v približne rovnakej sume aj dnes/. Blízkosť prírodného živlu pripomínal už z diaľky temný hukot, k oblohe sa dvíhali stĺpy vodnej pary a miestami bolo cez hustý prales vidno na horizonte nádhernú dúhu. Vzápätí sme zastali priamo pred Garganta del diablo  - Diablovým pažerákom.

Legenda indiánskeho kmeňa Guaraní rozpráva príbeh o mladom bojovníkovy, ktorí utiekol so svojou milou pred žiarlivým bohom lesa. Svoj život zverili vratkému kánoe a dravému prúdu rieky. Strašná žiarlivosť boha ale spôsobila zosuv brehov, čím sa vytvoril obrovský vodopád. Dievčina nevydržala nápor vody, spadla do spenených perejí a premenila sa na skalu. Bojovník sa od žiaľu zmenil na strom nad vodopádom a dáva tak naveky pozor na svoju vyvolenú. Takto romanticky si vysvetľovali pôvodní obyvatelia vznik čarokrásnych a malebných vodopádov Iguazu – cataratas Iguazú, ktoré sú mnohými cestovateľmi považované za vôbec najkrajší prírodný výtvor Južnej Ameriky.

Prvý pohľad na stĺpy padajúcej vody doslova vyrážal dych. Na jazyk sa tisli vzrušené slová, na rukách naskakovala husia koža. Stáli sme tvárou v tvár najohromujúcejšiemu pohľadu v živote. Do osemdesiat metrovej hĺbky padalo dovedna 75 kaskád, nikto nepočul vlastného slova, vôkol oblaky pary, na horizonte kontrasty zeleného pralesa a azúrovej oblohy. V období dažďov je objem prietoku ohromujúcich dvanásťtisíc metrov kubických za sekundu, čo je približne šesťnásobok Dunaja. Neuveriteľné a fascinujúce divadlo. Niet sa čo čudovať, že v roku 1986 bol tento prírodný úkaz zapísaný do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO. Celkový dojem umocňovala aj perfektná vyhliadka. Dostať sa dá prakticky priamo nad ale aj pod vodopády. Ponad obrovskú nu, len niekoľko centimetrov od hladiny sa kľukatia úzke mostíky, čo miestami pripomína Plitvické jazerá. Dostať sa k ním možno po úzkych pralesných chodníkoch priamo cez hustý prales. Pre odvážnejších pre pripravená aj vyhliadka na člne priamo pod neuveriteľný vodný záves Garganta del Diablo. Čln je upravený, so špeciálne silným motorom, vďaka ktorému sa môžete dostať proti prúdu do bezprostrednej blízkosti vodopádov.

Pozor na foťáky

Treba však upozorniť, že v tak vlhkom prostredí zlyháva fototechnika. Ak zistíte, že kamera alebo fotoaparát nereaguje na spúšť, vystavte ich na niekoľko minút priamemu slnečnému žiareniu. Vo väčšine prípadov sa o niekoľko okamihov vlhkosť vysušila. Týmto spôsobom sme sa dostali priamo nad zívajúcu priepasť, tvárou v tvár zúriacemu živlu. Dnes tak už môžem povedať, že v porovnaní s civilizovanou úhľadnosťou Niagary, pôsobia Iguazú absolútne nespútane a divoko.

Čo treba vedieť

-    Pre návštevu Argentíny nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Ak sa ale chcete dlhšie pohybovať po džungli v severných provinciách Corrientes a Misiones je vhodné sa informovať na antimalarika, ktoré sa odporúčajú.

Praktické rady

-    Národný park Iguazú je rozdelený na brazílsku a argentínsku časť. Do každej polovice je samostatný vstup, pričom na brazílsku stranu sa dá prejsť iba po hraničnom moste z Puerto Iguazú.
-    Pri návšteve Buenos Aires môžete nakúpiť kožené výrobky špičkovej kvality za veľmi priaznivé ceny. Ak teda chcete kupovať darčeky, centrum B.A. je tým správnym miestom.

 

Čítajte ďalej

Dlhšiu dobu som uvažoval nad outdoorovou kamerou. Až sa mi dostala do rúk novinka od firmy Evolve, kamera EVOLVE 4500FHD Sport. Už na prvý pohľad ma zaujala cena v porovnaní s možnosťami tejto...
 
Cestovanie vie byť aj lacné, pokiaľ poznáte tie správne miesta, ale čo ak by ste to vedeli otočiť a z cestovania ešte aj profitovať? Tak ako každý koníček, cestovanie môže byť speňažené a to pomocou...
 
John Gottlieb Ernestus Heckewelder se narodil 12.března 1743 v anglickém Bedfordu, zemřel v Bethlehemu v Pennsylvánii 21.ledna 1823. Jeho rodiče ho již v útlém věku přihlásili na...
 
Zdá sa vám táto kombinácia nereálna? Nuž, fanúšikovia legendárnej skupiny veľmi dobre vedia, kam mierim. Písal sa rok 1965 a štvorica dlhovlasých chalanov nakrúcala svoj druhý film Help! V bláznivej...
 
Naše dvoutýdenní necykloturistická návštěva Mexika byla součástí půlroční cykloexpedice po americkém kontinentě, jejíž počátek byl na Kubě a hlavní část se bude odehrávat na jihozápadě Spojených...
 

Diskusia

V spojeni s tou krasnou

V spojeni s tou krasnou oblohou priam vlhko v ustach, uzasne!!!