Vodopády Iguazú

Vodopády Iguazú /Iguaçu/ sa nachádzajú v provincii Misiones na území národného parku o rozlohe 64 000 hektárov, priamo na hranici medzi Argentínou a Brazíliou. Z Buenos Aires je to približne 1200 kilometrov, čo nám na požičanom aute trvalo šialeným tempom necelý deň.

Do tohto „zapadákova“ sa dá pritom dostať zväčša iba po úzkej asfaltke, krížom cez nepreniknuteľnú hradbu pralesa.

Do mestečka Puerto Iguazú, vzdialeného od vodopádov len niekoľko kilometrov sme dorazili skoro ráno, úplne vyšťavení po celonočnej jazde. Prvý pohľad na lenivý prúd rieky Iguazú, zakalený dažďom z pralesov však ničím nepripomínal nezabudnuteľné prírodné divadlo. Keďže Iguazú znamená v jazyku Indiánov – Veľké vody mali sme sa ale na druhý deň načo tešiť.

Garganta del diablo  - Diablov pažerák

V bezprostrednom okolí vodopádov nás privítal turistický areál na vysokej úrovni a v tom čase vstupné pätnásť dolárov /vstupné sa pohybuje v približne rovnakej sume aj dnes/. Blízkosť prírodného živlu pripomínal už z diaľky temný hukot, k oblohe sa dvíhali stĺpy vodnej pary a miestami bolo cez hustý prales vidno na horizonte nádhernú dúhu. Vzápätí sme zastali priamo pred Garganta del diablo  - Diablovým pažerákom.

Legenda indiánskeho kmeňa Guaraní rozpráva príbeh o mladom bojovníkovy, ktorí utiekol so svojou milou pred žiarlivým bohom lesa. Svoj život zverili vratkému kánoe a dravému prúdu rieky. Strašná žiarlivosť boha ale spôsobila zosuv brehov, čím sa vytvoril obrovský vodopád. Dievčina nevydržala nápor vody, spadla do spenených perejí a premenila sa na skalu. Bojovník sa od žiaľu zmenil na strom nad vodopádom a dáva tak naveky pozor na svoju vyvolenú. Takto romanticky si vysvetľovali pôvodní obyvatelia vznik čarokrásnych a malebných vodopádov Iguazu – cataratas Iguazú, ktoré sú mnohými cestovateľmi považované za vôbec najkrajší prírodný výtvor Južnej Ameriky.

Prvý pohľad na stĺpy padajúcej vody doslova vyrážal dych. Na jazyk sa tisli vzrušené slová, na rukách naskakovala husia koža. Stáli sme tvárou v tvár najohromujúcejšiemu pohľadu v živote. Do osemdesiat metrovej hĺbky padalo dovedna 75 kaskád, nikto nepočul vlastného slova, vôkol oblaky pary, na horizonte kontrasty zeleného pralesa a azúrovej oblohy. V období dažďov je objem prietoku ohromujúcich dvanásťtisíc metrov kubických za sekundu, čo je približne šesťnásobok Dunaja. Neuveriteľné a fascinujúce divadlo. Niet sa čo čudovať, že v roku 1986 bol tento prírodný úkaz zapísaný do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO. Celkový dojem umocňovala aj perfektná vyhliadka. Dostať sa dá prakticky priamo nad ale aj pod vodopády. Ponad obrovskú nu, len niekoľko centimetrov od hladiny sa kľukatia úzke mostíky, čo miestami pripomína Plitvické jazerá. Dostať sa k ním možno po úzkych pralesných chodníkoch priamo cez hustý prales. Pre odvážnejších pre pripravená aj vyhliadka na člne priamo pod neuveriteľný vodný záves Garganta del Diablo. Čln je upravený, so špeciálne silným motorom, vďaka ktorému sa môžete dostať proti prúdu do bezprostrednej blízkosti vodopádov.

Pozor na foťáky

Treba však upozorniť, že v tak vlhkom prostredí zlyháva fototechnika. Ak zistíte, že kamera alebo fotoaparát nereaguje na spúšť, vystavte ich na niekoľko minút priamemu slnečnému žiareniu. Vo väčšine prípadov sa o niekoľko okamihov vlhkosť vysušila. Týmto spôsobom sme sa dostali priamo nad zívajúcu priepasť, tvárou v tvár zúriacemu živlu. Dnes tak už môžem povedať, že v porovnaní s civilizovanou úhľadnosťou Niagary, pôsobia Iguazú absolútne nespútane a divoko.

Čo treba vedieť

-    Pre návštevu Argentíny nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Ak sa ale chcete dlhšie pohybovať po džungli v severných provinciách Corrientes a Misiones je vhodné sa informovať na antimalarika, ktoré sa odporúčajú.

Praktické rady

-    Národný park Iguazú je rozdelený na brazílsku a argentínsku časť. Do každej polovice je samostatný vstup, pričom na brazílsku stranu sa dá prejsť iba po hraničnom moste z Puerto Iguazú.
-    Pri návšteve Buenos Aires môžete nakúpiť kožené výrobky špičkovej kvality za veľmi priaznivé ceny. Ak teda chcete kupovať darčeky, centrum B.A. je tým správnym miestom.

 

Čítajte ďalej

Na starobylé Kartágo, zostatky ktorého sú neďaleko hlavného mesta Tunis, som bol veľmi zvedavý. Už ako malý chlapec som si rád čítal historické knihy a rovnako som hltal aj filmy z čias...
 
Odborník na přežití Bear Grylls se od úterý 14. února ve 22.00 vrací na Discovery Channel v další řadě pořadu Na ostrově s Bearem Gryllsem. Na odlehlém ostrově zanechá 16 britských mužů a žen pouze s...
 
V roku 1564 sa po prvýkrát na Orave spomína dedina pod názvom Zlanycha. Jej obyvateľmi boli plátenníci, známi v širokom okolí kvalitou svojej práce. V roku 1952 vďaka napúšťaniu vodného diela Oravská...
 
Krajina levov
Zimbabwe je krajina s nádhernou prírodou, obklopená z dvoch strán riekami Zambezi a Limpopo. Jej susedmi sú Južná Afrika, Bostwana, Zambia a Mozambik. Táto krajina je vnútrozemský...
 
Väčšia časť Ličsko-senjskej župy patrí do horskej oblasti Chorvátska a iba menšia časť chorvátskemu prímoriu. Pohorie a more sú do nej hlboko vtlačené. Na 150 kilometroch sa dynamicky prelínajú...
 

Diskusia

V spojeni s tou krasnou

V spojeni s tou krasnou oblohou priam vlhko v ustach, uzasne!!!