Dovolenka na jachte: Snobarina? Pozrime sa nato...

Zabudnite na predsudky o tom, že stráviť dovolenku na jachte je len pre hŕstku vyvolených. Teda dostatočne bohatých. Ceny sa pohybujú na úrovni bežných pobytov pri mori. Ak budete mať šťastie, niekedy aj menej.

Slovenský servis

V podstate potrebujete dve veci. Jachtu a kapitána. Obe si bez problémov prenajmete či už priamo v mieste, z ktorého chcete vyplávať alebo v jednej z množstva cestovných kancelárií, ktoré tento druh relaxu ponúkajú. Nemusíte mať strach ani z rečovej bariéry, slovenských cestovných kancelárií je až prekvapivo veľa. Naopak voľných termínov je možno až žalostne málo. Preto neváhajte začať plánovať aj pol roka pred chceným termínom.

Neviditeľné eurá

Zaplatiť si kapitána nie je problém. Bude vás to stáť okolo sto eur na deň plus strava. Ak sa vám zdá cena neprimeraná, myslite na to, že na takúto dovolenku pôjdete určite ako partia. Pri cenách si však dávajte pozor. Cestovné kancelárie uvádzajú poplatky len za svoje služby. A tie nie sú konečné. Pýtajte sa preto vždy čo ešte treba doplatiť. Najčastejšie to bude nafta, kaucia za loď, spomínaný kapitán, poplatky v maríne.

Podľa vás

Tou najpríjemnejšou časťou pred vyplávaním bude plánovanie programu. Môžete si vybrať, ktoré miesta navštíviť, kde kotviť, ako dlho kde zostať. Kapitán musí váš plán samozrejme odsúhlasiť. Neobávajte sa však, že by ho nasilu menil. Potrebné je sa prispôsobiť počasiu, predpisom a samozrejme možnostiam jachty. Ak absolútne netušíte kde by ste chceli ísť plán plavby vám samozrejme zostaví aj cestovná kancelária, prípadne kapitán. Stačí si povedať, po čom približne túžite. 
Dovolenka na jachte však nie je plavba okolo sveta. Musíte počítať s tým, že sa plavíte v bezpečnej vzdialenosti od pobrežia, čo však neznamená, že na pobrežie dovidíte, a tiež s tým, že budete počas plavby kotviť aj v prístave.

Porcia extrému

Dobrodruhovia si možno povedia, že nevidia rozdiel medzi vylihovaním na pláži a na jachte. Už len každodenná zmena a kúpanie sa, či šnorchlovanie, na miestach, kam by ste nemali možnosť doplávať sú body pre jachtu. Počas plánovania sa tiež môžete rozhodnúť, či si chcete plavbu vychutnať slastným nič nerobením alebo si užiť trochu adrenalínu. V prípade, že pôjde jachta celú plavbu na motor, budete sa plaviť lenivou rýchlosťou tri až štyri uzle. Pri túžbe po adrenalíne kapitán spustí plachty, rýchlosť sa rapídne zvýši a výnimkou nebudú ani majestátne sťažne takmer vo vodorovnej polohe. Ak vás námornícky adrenalín láka spýtajte sa naň vopred.

Plavebný komfort

Zaručene vám bude cestovná kancelária sľubovať komfortné ubytovanie. Tento komfort je však treba brať s istou mierou rezervy. Ste proste na lodi, kde sú stiesnenejšie podmienky absolútne normálne. Sľubovaná stodvadsať centimetrov široká posteľ sa pre úsporu miesta môže smerom k nohám zužovať. Pre obmedzené miesto sa odporúča zbaliť sa do cestovnej športovej tašky, nie kufra či batohu. A čo si zbaliť? Určite doma nenechajte ani dlhé ľahké letné oblečenie, bundu proti dažďu a vetru a tiež plavky do zásoby.

Buďte šéfkuchár

O stravu sa budete starať vy, na čo treba myslieť aj počas plánovania plavby. Pri preberaní lode najčastejšie dostanete dve propán butánové bomby, jednu do rezervy. Niektoré jachty majú dokonca gril, ktorý určite budú chcieť využiť milovníci rybolovu. Pýtajte sa však na rybársky lístok, pokuty za pytliactvo bývajú poriadne vysoké.