Zažite inšpiratívne chvíle v českých kaviarňach

Navštívili ste už všetky známe pražské pamiatky a stále máte pocit, že ste nevideli všetko? Vydajte sa spoznávať tradičné kaviarne, v ktorých neodolateľná vôňa kávy a ničím nerušená atmosféra už po storočia inšpirovali českých i svetových velikánov. Tradícia pražských kaviarní, kaviarenského života a tvorivej činnosti, je živá dodnes...

K najznámejším pražským kaviarňam z prelomu 19. a 20. storočia patria Louvre, Slavia, Arco, významným spoločenským centrom bol tiež kabaret Červená sedma, v ktorom vystupoval napríklad Jaroslav Hašek, Karel Hašler alebo Vlasta Burian. Každá kaviareň mala inak navrhnutý interiér, navzájom sa líšili tiež rozmanitosťou kaviarenských hostí. Okrem toho tieto miesta zasahovali tiež do spoločenského života. Prostredie pražských kaviarní slúžilo ako verejná inštitúcia, ktorá mala spoločenský vplyv vďaka mnohým zástupcom rôznorodých spoločenských vrstiev. Samotní kaviarnici dokonca vydávali odbornú tlač, ktorá bola určená predovšetkým pre prevádzkovateľov kaviarní a pohostinských zariadení. K tým najzaujímavejším patrili časopisy Hostimil a Kavárník.

 
V Prahe sa môžete vydať po stopách Franza Kafku, Alberta Einsteina alebo Václava Havla a užiť si v secesných a kubistických skvostoch neopakovateľné okamihy. Tu je niekoľko tipov na kaviarne, kde môžete vdýchnuť nielen arómu lahodnej kávy, ale i inšpiráciu zašlých čias...

Kaviareň Slavia

Je jednou z najstarších a najobľúbenejších pražských kaviarní. Po prvýkrát bola otvorená v roku 1863 a stala sa tradičným miestom stretnutí umelcov a intelektuálov, ako boli Franz Kafka, Rainer Maria Rilke, Jaroslav Seifert, Bedřich Smetana a Antonín Dvořák. Okrem kávy či palaciniek si môžete v kaviarni vychutnať tiež nádherný výhľad na Hradčany, Národné divadlo a Karlov most.

Café Louvre

Tento secesný podnik bol prvýkrát otvorený v roku 1902. Často sem chodievali bratia Čapkovci i Franz Kafka. Dnes sa tu môžete pri šálke voňavej kávy kochať interiérom z 30. rokov, prípadne si užiť tradíciu kaviarenských športov – šach či biliard. Okrem spoločenských hier sú tiež k dispozícii zadarmo noviny.Café Imperial
Nadväzuje na svoju prvorepublikovú slávu vďaka pohostinnosti a skvostnej historickej výzdobe, ktorá vás prenesie až do ďalekého Orientu. Táto honosná kaviareň bola po prvýkrát otvorená v roku 1914. Zaujmú v nej najmä steny a stĺpy, ktoré sú pokryté dlaždicami s motívmi rastlín a zvierat, ktoré zobrazujú maurské scény.

Café Savoy

Nájdete na západnom brehu Vltavy v blízkosti ostrova Kampa. Interiér sa pýši sedemmetrovým stropom a mohutnými lustrami. Pôvodná kaviareň bola otvorená už v roku 1893. Okrem kávy a zákuskov si tu môžete vychutnať i ľahký obed. 

Grand Cafe Orient

Jediná kubistická kaviareň na svete, sídli od roku 1912 v elegantnom dome U Černé Matky Boží. Výnimočnosť nespočíva len vo fasáde tohto domu, ale hlavne v kubistickom interiéri na prvom poschodí, ktorý je dielom architekta Josefa Gočára. Ten navrhol nielen kubistický bufet-bar, ale i všetko vybavenie vrátane lustrov a svietidiel.

Viac tipov na výlety za českými tradíciami a zvykmi nájdete na www.tradicemasmysl.cz