5 fascinujúcich kultúr, ktoré môžu rýchlo vymiznúť

Príslušníci prírodných národov sa už od počiatku bránili invázii modernej spoločnosti, ktorá pohŕda ich zákonmi a spôsobom života. Pozrime sa spoločne na 5 skutočne fascinujúcich domorodých kmeňov, ktoré si síce naďalej držia svoje tradície, no rapídne ich ubúda.

kmeň Huaorani

Huaorani majú dlhú históriu spojenú so smrtiacimi kopijami a fúkacími zbraňami použitými proti všetkým ostatným, ktorí sa ocitli v ich dažďovom pralese v Ekvádore. Pre nich je pomsta životný štýl. Energetické spoločnosti chcú v amazonskom dažďovom pralese extrahovať obrovské zásoby ropy, ktoré ležia na území Národného parku Yasuni. Napriek obavám o životné prostredie tu dochádza k boju medzi ekvádorskou vládou a kmeňom Huaorani. Obe strany si totiž kladú isté požiadavky za tým účelom, ktorý vyhovuje iba im.

kmeň Tsaatan

Tento kmeň je jedinečný vďaka ich nezávislosti, ktorou vplývajú na soby. Soby im dávajú mlieko, syr a tiež im poskytujú dopravu naprieč chladným horám a tajgám (močaristým lesom) v ich vlasti v severnej časti Mongolska. Na území však už ostalo iba okolo 500 Tsaatanov. Choroba a problémy taktiež zapríčinili pokles sobov. To znamená, že títo domorodci už nenosia sobie kožušiny alebo kožušiny iných zvierat na pokrytie ich tiel. Títo ľudia sú nomádi pohybujúci sa raz za 5 týždňov z dôvodu hľadania potravy pre ich zvieratá.

kmeň Mursi

Kmeň, ktorý sa skladá z menej ako 10tisícov ľudí žije v juhozápadnej Etiópii. Kmeň Mursi je známy vďaka doske v ústach, ktorú tam nosia miestne ženy. V 15tich alebo 16tich rokoch si dievča dáva prepichnúť svoju spodnú peru, vloží si tam drevenú zátku a rez necháva otvorený, až kým sa neuzdraví. Počas nasledujúcich mesiacov sa dievčaťu do úst dáva stále väčšia a väčšia zátka. Tie dievčatá, ktoré to vydržia najdlhšie tak v ústach nosia dosky až do priemeru 12cm! Aj keď sú Mursi podľa etiópskej vlády považovaní za nomádov, tento kmeň je v celku usadlý. Pohybujú sa iba v závislosti od zrážok, keď hľadajú miesto na pestovanie plodín ako cirok, fazuľa či kukurica. Rovnako sú tu potrebné trávnaté porasty na uživenie dobytka, ktorý je nie len zdrojom potravy, ale aj prostriedok na obchodovanie.

kmeň Samburu

Už stovky rokov dozadu putoval kmeň Samburu po severnej Keni s cieľom nájsť vodu a trávu pre dobytok, ktorý je jediným zdrojom ich potravy. Kmeň Samburu je teraz ohrozený intenzívnym suchom a čoraz väčším nebezpečenstvom od kenskej vlády. Polícia zatýkala kmeň, bila ich členov a pálila ich domy. Nedávny spor začal vtedy, keď dve americké organizácie kúpili územie Samburu a darovali ich Keni pre vytvorenie nového národného parku. Tisíce rodín Samburu sa tak museli presťahovať a žiť na územiach, kde nechceli. Kmeň teraz rieši toto násilie na súde.

kmeň Korowai

Tento primitívny kmeň má za sebou dlhú tradičnú históriu kanibalizmu. Avšak to, čo ich robí jedinečným, sú ich stromové domčeky v juhovýchodnej Papui Novej Guinei a Indonézii. Rodina, ktorú môžu tvoriť až 8 ľudia, býva v drevenom domčeku, ktorý je postavený v 6 až 12 metrovej výške nad zemou - na strome. Niekedy strom stojí na viacerých stromoch alebo si domorodci pridávajú drevené stĺpy pre väčšou stabilitu. Kmeň Korowai žije na strome, aby sa po zotmení zabránilo útokom od peších mŕtvych a mužskej čarodejnice. Každý dom má fyzickú životnosť cca 1 rok. Pre Korowai je čas definovaný ako domov, v ktorom človek žije. Napríklad jednotku času môžeme popísať ako počet domov, ktoré sa rozpadli za určitú dobu. Udalosť ako narodenie, smrť či manželstvo sa stala udalosťou každého konkrétneho domu. Ich éra sa skladá z udalostí, ku ktorým došlo, keď bol obývaný istý rad domov.