Herend: Maďarský porcelán par excellence

Maďarsko je krajina, ktorá sa môže popýšiť kvalitnou gastronómiou, modernou architektúrou či svetoznámou pálenkou. Lenže to, že sa tu vyrába jeden z najkvalitnejších porcelánov na svete, tuší len málokto. Tridsať kilometrov severne od Balatonu sa rozprestiera dedinka Herend, ktorá dnes profituje z výroby tohto bieleho zlata. 

Fabrika na výrobu porcelánu zapustila korene v prvej štvrtine 19. storočia. Bizarnej idey sa vtedy ujal Vince Stingl, ktorý bol odhodlaný vyprodukovať porcelán, ktorý by bol konkurencieschopný tomu z Viedne či Meissenu. Neskôr však nečakane zbankrotoval a dielňa poputovala do rúk Móra Fischera, ktorý sa rozhodol pokúsiť o zázrak. Jeho sen sa začal z ničoho nič stávať skutočnosťou po tom, čo sa precízna keramika zviditeľnila na Veľkej výstave v Londýne v roku 1851, kde učarovala najmä samotnej kráľovnej Viktórii. Onedlho začala ohurovať aj za hranicami veľkej mláky, keď sa počas exhibície v New Yorku prinesený tovar nedokázal ani ohriať a už bol vypredaný. Fabrika si v ďalších dekádach prešla bujarým obdobím, keď ju zachvátil oheň, ekonomická kríza či svetová vojna. Lenže ani tieto nelichotivé udalosti ju nedokázali položiť na kolená a jej spanilá jazda pokračuje dodnes, keď sa môže pochváliť produkciou porcelánu prvotriednej kvality. Medzi tradičných zákazníkov patrí napríklad britská kráľovná či rôzne hollywoodske hviezdy. V súčasnosti zamestnáva takmer 700 pracovníkov, disponuje vlastnou školou na ich výchovu a tiež vlastným múzeom.

Samotná návšteva manufaktúry v Herende stojí naozaj za to

Hneď v prvej v miestnosti na vás čaká pozoruhodné video o histórii herendského porcelánu. V tých ďalších vám pracovníci krok za krokom ukážu, ako sa rodí tento maďarský klenot. Najskôr sa pozriete na to, ako sa pripravuje hmota, potom na to, ako sa vyrezávajú dierky či vyrábajú súkvetia a na záver na to, ako sa maľujú obrazy na samotných modeloch. Každá miestnosť je dokonale upravená, aby poskytovala jedinečný zážitok. Na konci má každý návštevník možnosť odniesť si originálny suvenír v podobe herendského porcelánu. Pre tie väčšie kúsky však budete musieť zaloviť hlbšie do vrecka. Keď sme už pri tom, viete, ako sa vôbec taký porcelán vyrába?

Porcelán sa produkuje zo zmesi troch elementárnych surovín

Kaolínu, kremeňa a živca. Vo väčšine prípadov sa používa dvakrát toľko kaolínu ako kremeňa a živca. Keď sa všetky tieto suroviny zmiešajú, vznikne zmes, ktorá sa vytáča na alebo do sadrových foriem. Hneď ako sú jednotlivé modely pripravené, prichádza na rad prvé vypaľovanie pri teplote 940 ‹C. To spôsobí, že sa tzv. negatívy scvrknú až o 14 %. Následne sa modely namočia do snehovobielej glazúry a opätovne sa vrátia do tunelových pecí, kde ich čaká ďalší výpal pri teplote až 1 350 ‹C. Potom putujú do rúk maliarov, ktorí im vstreknú dušu prostredníctvom pestrofarebných motívov. Používajú hlavne smaltové farby, ktoré miešajú s terpentínom a olejovou kašou. Na záver ešte modely podstúpia finálny výpal, kde sa farby stopia pri teplote 700 C a vyčarujú nezmazateľný obraz na ich povrchu. Potom už nič nebráni tomu, aby sa tieto veľkolepé porcelánové veľdiela vynímali vo vašich izbách.