Kastanety - elegantná sofistikovanosť

Jeseň beží v plnom prúde, slnko ešte nepovedalo posledné zbohom, príroda si nasadila žltooranžový závoj a teploty sa zastavili na príjemných 15 °C. K jeseni neodmysliteľne patria pečené gaštany, kvôli ktorým si zvykneme polámať nejeden necht. Španielskym ekvivalentom našich gaštanov sú populárne kastanety, avšak z nich, sa bohužiaľ veľmi nenasýtime. 

História - kastanety

Ak tušíme, že kastanety patria k Pyrenejskému polostrovu, vôbec sa nemýlime. Poznali ich už dávni Feničania pred 3 000 rokmi, ktorí im vdýchli pôvodný tvar. Inšpiráciu našli v starovekom Grécku, kde sa v tom období používal podobný nástroj vytvorený z morských mušlí. Postupom času sa tak spopularizovali, že ich tóny bolo možné počuť takmer na každom rohu. Zaujali aj viacerých hudobných skladateľov, ktorí na ich základe postavili viaceré operné diela. Na absolútne výslnie ich doviedlo až účinkovanie v Bizetovej opere Carmen, keď od toho momentu sa stali dôležitým exportným artiklom. V 19. storočí sa objavili aj vo viacerých filmoch. Ich prenikavé tóny sa dodnes rozmáhajú v podnikoch tablaos v španielskej Andalúzii, kde sú veľmi častým cieľom zahraničných turistov.

kastanety

Kastanety dnes dostanete v každom obchode so suvenírmi. Biele, hnedé, čierne, drevené či plastové, kde na výber budete mať z viacerých typov. Pre turistov sú vskutku veľkým lákadlom, pretože evokujú niečo tajomné a zároveň originálne. Dokonca sa označujú za najsofistikovanejší bicí hudobný nástroj. Ba čo viac, vedieť narábať s nimi sa považuje istým spôsobom za umenie. Profesionálni tanečníci sú schopní manévrovať s nimi buď pomocou prstov na rukách, alebo tí skúsenejší dokážu s nimi vydávať zvuky pomocou prstov na nohách. Neodvratne sú späté s flamencom, ale viac sa používajú v tradičnej sevillane. Ako však prichádzajú také kastanety na svet, vie iba málokto.

Výroba

Základným predpokladom na ich výrobu je tvrdé drevo. Najčastejšie používanými hmotami sú guajak, orech či červený eben. Tie sa postupne pokúšajú odtlačiť syntetické materiály, ako napríklad sklené vlákno. Keď sa prichystá kus dreva s priemerom 10 × 10 cm, nalepí sa naň papier v tvare kastaniet. Pomocou remeselnej píly sa vyreže požadovaný tvar, ktorý bude tvoriť základ pre finálny produkt. Nevyhnutné je vyvŕtať navrchu dve dierky, cez ktoré sa prevlečú šnúrky. Následne sa vydlabe interiér kastaniet. Je podstatné, aby boli hlboko a asymetricky vyprázdnené, ináč sa nedosiahne očakávaný zvukový efekt. Na záver ich už treba len obrúsiť pomocou pilníka, vyčistiť a nalakovať.

kastanety

Vidieť priamo v akcii remeselníkov pri ich výrobe môžete napríklad v Seville v dielni firmy Castañuelas del Sur neďaleko letiska. Ak sa náhodou ocitnete v budúcnosti na tomto čarovnom meste, určite nezmeškajte túto príležitosť. Návšteva tejto dielne stojí rozhodne za to.