Veľká sedmička psov cestovateľov a dobrodruhov

Náš výber predstavuje psov, ktorí sú dostatočne aktívni, aby zvládli dlhší pochod v  prírode a  súčasne sú dosť pokojní, aby im nerobilo problém cestovať autobusom, autom, vlakom, loďou (lietadlo spomínať radšej nebudeme, lebo to sme ešte nevyskúšali). Nastavili sme si kritéria veľmi subjektívne a  pripravili sme túto Veľkú sedmičku psov cestovateľov a dobrodruhov.
Nikdy neviete, kedy sa vám domov nasťahuje pes. Doslova. Pretože občas stačí skôr "latentný" ako výslovný súhlas na nového obyvateľa domácnosti a už je vás o jednoho viac. Pokiaľ zvolíte angažovaný prístup a začnete rozmýšľať, že by ste psa naozaj mohli mať a ešte aj pomerne veľa cestujete, možno padne otázka, ktorý pes je vhodný na cestovanie? Ktorý pes vhodne doplní image dobrodruha - cestovateľa?

Flat coated retriver (tiež Hladkosrstý retríver)

Krásny, inteligentný, verný, učenlivý, veselý, priateľský, komunikatívny, sebaistý, neštekajúci pes. Na Slovensku stále málo známy a  to i  napriek tomu, že ako plemeno bol uznaný už pomaly pred sto rokmi. Výzorom podobný Írskemu setrovi, len o  niečo menší, milujúci vodu, deti, svoju rodinu a  asi aj všetky psi na svete je úžasným spoločníkom. Bez najmenších problémov zvláda mestské prostredie so všetkým hlukom, cestovanie hromadnou dopravou a  miluje pohyb v  lese. Napriek tomu, že zo všetkých retrívrov má najlepší čuch, keď v  lese chytí stopu nezačne bezhlavo stopovať, ale úplne pokojne sa nechá privolať a  sleduje si svojho pána. Pes mimoriadne vhodný pre „prvochovateľov“ aj cestovanie.

Border kolia

Atraktívny, živý, pozorný, veselý, húževnatý, inteligentný, radostne pracujúci, dobre vycvičiteľný pes. Najčastejšie sa objavujúci pes na stupňoch víťazov v  psích športoch ako agility, dog dancing, dogfrisbee, trick dogging, flyball, obedience a  ďalších a  ďalších, ktoré sa objavujú ako huby po daždi. Keďže ide o  pôvodne ovčiarske psa, úspechom všetkých aktivít je výcvik. Dôsledný a  pravidelný. Pre udržanie svojej krásy potrebuje pravidelnú starostlivosť o  srsť. Nie je to práve ako strihať ovcu, ale česať ho je nutné pravidelne.

Bradáč

Ponuka tohto plemena je hneď v  troch veľkostiach: malé, stredné, veľké. Teraz sa musíme obidvaja priznať, že nám imponujú skôr stredne veľké až veľké plemená psov. Napriek tomu si dovolíme smelo tvrdiť, že ani malý bradáč nie je „na zahodenie“. Naopak, okrem všetkých dobrých vlastností jeho väčších druhov mu pribudla jedna na viac. Je to taký ňuňu. Taký maznáčik. Bradáče sú aktívne, múdre, učenlivé, priateľské v  prípade veľkých typov až impozantné psi vzbudzujúce rešpekt, nie však hrôzu. Svojím spoločenským a priateľským výrazom dávajú jasne najavo, že sú osobnosťami, ktoré rešpektujú všetkých okolo seba, ak tí ostatní rešpektujú, že aj oni majú svoje miesto pod slnkom.

Nemecký ovčiak

Najklasickejšia klasika! Žiaľ, výrazne sa nám stratila zo spoločenského života, z  ulíc a  dvorov domov a  akosi sa nám zhumplovala. Tí, ktorí pamätajú ovčiakov chovaných pohraničnou strážou si pamätajú na psi, ktorých chrbtová línia prebiehala od nasadenia krku cez rovný chrbát k ľahko opadnutým krížom. Dnes na výstavách vidíte vlčiakov, ktorých chrbát pripomína naklonenú rovinu a  zadné nohy veľkosťou žabacie stehienka. Tento opis je prehnaný, samozrejme. Ale ovčiaci akoby vymäkli. Stále sú to krásne, impozantné psi, o  ktorých písať možno v  superlatívoch. Len by to chcelo, aby nabrali trošku atletičnosti zo svojich príbuzných Československých vlčiakov. V  každom prípade je to však pán Pes!

Boxer

Občas sa o  nich píše, že nikdy nevyrastú zo svojich „detských nohavíc“. Tým sa myslí to, že ostávajú „deťmi“ do svojej staroby a  že sú takí trošku hlúpi. No, nie sú. Služobný a  strážny pes, oddaný, milujúci, temperamentný a  veselý. Táto charakteristika sa naňho hodí ďaleko viac. Ak sa naučíte pracovať so psom, ak sa s  ním zžijete nesklame vás. Pohyblivý, atletický typ, ktorý dokáže vzbudiť rešpekt a  úctu a  pritom neublížiť ani muche, to je boxer. Ibaže tieto vlastnosti treba z  neho vykresať. Venovať sa mu, byť mu šéfom a  priateľom. 

Zlatý retriever/ Labrador retriever/ Nova Scotia Duck Tolling Retriever (tiež Retríver z  Nového Škótska)

Stále sa vracajúca módna vlna Zlatých retrivrov a  Labrador retrivrov neprospieva ich zdravotnému stavu. Dopyt po psoch zahral do karát rôznym množiteľom a  kupovať psov týchto plemien bez preukazu pôvodu je ako pravidelné stávkovanie v  Tipose s  vierou, že určite vyhrám aspoň druhú cenu. Asi to nevyjde a  asi ani ten psík nebude to milé, krásne, učenlivé stvorenie s  nádherne orieškovými a  inteligentnými očami. Okrem prvých dvoch, na Slovensku mimoriadne známych retrívrov sme sem cielene zaradili aj Retrívra z  Nového Škótska. Trochu menšieho príbuzného. Rovnako však komunikatívneho, inteligentného, láskyplného, ostražitého, trpezlivého psíka, ktorý našťastie ani zďaleka nie je zdravotne ohrozeným plemenom. 

Špringeršpaniel

Ak sa vám náhodou doma stane, že nežnejšia polovica domácnosti nechce súhlasiť s  príchodom psa, skúste Špringeršpaniela. Skvelo vyzerajúci psík, ktorý si so svojím oddaným výzorom a  citlivým pohľadom získa hádam každú ženu. Rovnako ako väčšina jeho druhov z  rodiny „španielov“ je aj tento milujúci, inteligentný, ostražitý, pozorný, aktívny, radostný a  ako už bolo spomenuté, skvelo vyzerajúci chlpáč. Ibaže jeho trochu dlhšia srsť bude vyžadovať pozornosť a  starostlivosť. To platí viac menej pre všetkých psov. V  prípade Špringeršpanielov treba upozorniť, že ide o  poľovné psi! To znamená, že ich prirodzenou danosťou je sledovať stopy divej zveri. Pri výcviku teda treba byť mimoriadne dôsledný a  naučiť psíka, že príkaz „Ku mne“, znamená vždy a  všade jednoznačne Ku mne, aj keď to bude odvolanie z  mimoriadne lákavej a  voňavej stopy.
 
Výber psov, ktorý je uvedený v  tomto článku vychádza zo subjektívneho posúdenia nás autorov. Priznávame sa k  osobným preferenciám skôr väčších, ako malých plemien. Nemali by sme odvahu odporúčať na cestovanie malé až trpasličie plemená, ktoré často charakterizuje cholerická povaha a  nekontrolovateľná uštekanosť. Rovnako nie sme zástancami „pro-humánneho“ prístupu k psom spočívajúceho v  adoptovaní psíkov miešancov, útulkáčov, bastardov. V  takýchto prípadoch ide veľakrát o  neustálené povahy, neznáme zdedené vlastnosti, neistú minulosť. Psík z  útulku môže byť obrovské terno, ale aj extrémna prehra. Preto sa prihovárame za konkrétne plemená, ktoré majú ustálené charakterové vlastnosti. Čo je však úplne najdôležitejšie: PES POTREBUJE VÝCVIK!
Ak niekto ponúka rýchlokurz geniality výcviku psa v  priebehu dvoch stretnutí za týždeň v  trvaní jedného mesiaca, klame. Nehorázne a  jednoznačne. Základný výcvik psa obyčajne netrvá kratšie ako šesť mesiacov! Polroka poctivého cvičenia v  dobrom kynologickom výcvikom stredisku, ktoré spája výcvik poslušnosti s  výcvikom obratnosti pri prekonávaní prekážok, povedzme dva krát za týždeň a  popri tom cvičenia so psom počas vychádzok, to je základ pre pohodovú existenciu s  týmito úžasnými stvoreniami. Toto je prosím vyhlásenie, za ktorým si obaja pevne stojíme! Plemená psov sú také a  onaké. Múdrejšie a  trochu menej múdre, ľahšie a  ťažšie vycvičiteľné, ale každé jedno potrebuje vedieť, kto je alfa samec vo svorke a  ktoré miesto zodpovedá psovi v  rodine. No a  potom začína veľké dobrodružstvo cestovania so psom :)