Na HORY A MESTO 2013 tucet slovenských filmov

Otvorenie tohtoročného Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO bude venované slovenským filmom a hosťom. Počas piatich festivalových dní je v programe filmovej prehliadky aj dvanásť slovenských filmov.

O lezení, lyžovaní, lietaní, horskom behu a cestovaní; väčšinu z nich osobne uvedú samotní autori. Medzi nimi aj ostrieľaní horskí režiséri ako Pavol Barabáš, Rastislav Hatiar alebo Martin Grajciar. Festival určený všetkým generáciám sa uskutoční od 10. do 14. apríla 2013 v Cinema City v bratislavskom Auparku.

Hory a mesto ponúkne filmovú prehliadku s takmer päťdesiatimi filmami, hostí s multimediálnymi prezentáciami a cestokluby KINO SVET. Festival neustále inšpiruje ľudí z mesta a ukazuje im, ako sa dá aktívne pristupovať k životu, ako sa obohatiť o nové zážitky a rozmery. Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu presunie do Česka, Maďarska a Poľska. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci pre hory v mestách: Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen. Dvanásť filmov a jedenásť hostí – taká je bilancia slovenského zastúpenia na 14. ročníku festivalu Hory a mesto. Aj prvý večer, v stredu 10. apríla, bude „domáci“.  Traja slovenskí horolezci - Martin Krasňanský, Dodo Kopold a Michal Sabovčík predstavia svoju expedíciu do Pakistanu na Great Tango Tower, čo je 2000 metrov vysoká stena v Karakorame. Ich multimediálna prezentácia má názov RULES OF FOOLS.

Súčasťou otváracieho večera budú aj slovenské filmy. Režisér Martin Jurza z banskobystrickej Akadémie umení uvedie svoj film MERCÚŇ – portrér človeka, ktorý sa dlhé roky venuje pozorovaniu a sčítavaniu svišťov v Tatrách a často trávi v horách dlhé dni osamote. Režisér Rastislav Hatiar má na festivale až tri filmy. Krátky poetický film PRÍŤAŽLIVOSŤ o slovenských basejumperoch, ktorí slobodu hľadajú sami v sebe, je taktiež na programe úvodného večera. Názov ďalšieho filmu, o pilotovi, ktorý sa venuje lyžovaniu a iným adrenalínovým športom,  je NAD NAMI; jeho autorom je mladý režisér Patrik Paulínyi. Otvárací večer uzavrie film nášho najoceňovanejšieho režiséra Pavla Barabáša PRÍBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV – Posadnutí horami, ktorý sa venuje legendám a tajomstvám Vysokých Tatier. 

Na ten istý večer sú pripravené aj dve prezentácie. Luciša Hollá, naša najlepšia rafterka, porozpráva o splavovaní kaňonov indických riek - PÁDLOVANIE NA STRECHE SVETA. Druhá prezentácia je tiež zo sveta vody a riek - kajakári EVINA LÁSKO a TOMÁŠ ANDRÁSSY splavovali rieky v Patagónii, ich rozprávanie nesie názov DIVOKÁ VODA JUŽNEJ AMERIKY.

Najmladším slovenským tvorcom, ktorý má na festivale svoje dva filmy, je maturant na košickej Strednej umeleckej filmovej škole Maroš Körtvélyesi, ktorý má zároveň na Hory a mesto svoju premiéru. Film ANTIGRAVITÁCIA zaznamenáva minuloročnú návštevu Lynn Hill na Slovensku a jej lezenie na Kaľamárke pri Detve; film TU A TERAZ je kombináciou vnútorných monológov a obrazov, a upriamuje na životné hodnoty a prekonávanie prekážok. Režisér Martin Grajciar uvedie na festivale film o dvoch slovenských lezcoch, ktorí šli liezť novú cestu na Dachsteine. Keďže ich sprevádzalo číslo tri v rôznych podobách, film sa volá DREI GRAZIEN. Ďalšie dva filmy Rastislava Hatiara sú ZABIJÁCKA KRÁSA, film o paraglajdovom lietaní nad Himalájami, s cieľom doletieť do základného tábora K2, druhej najvyššej hory sveta; a film o bežeckom preteku po hrebeni Nízkych Tatier - NÍZKOTATRANSKÁ STÍHAČKA.

Na programe je aj prezentácia československej výpravy troch horolezcov – Vlado Linek, Ján Smoleň a Tomáš Brt – o šiestich týždňoch v Grónsku s názvom GRÓNSKE KRYSY, spojená s premietaním rovnomenného filmu. Klasik, legenda slovenského horolezectva a stále aktívny lezec Igor Koller zase porozpráva v špeciálnom bloku venovanom „pieskárom“ o lezení českých pieskovcových oblastiach. Najlepší mestský zjazdár na svete, cyklista Filip Polc, predstaví zostrihy svojich filmov,  ktoré nakrúcal špeciálnou technológiou - kameru mal pripevnenú na prilbe, čo umožňuje sprostredkovanie autentických záberov z neuveriteľne strmých zjazdov. Jeho multiprezentácia sa volá NAJRÝCHLEJŠÍ BAJKER NA SCHODOCH.

SPOJENIE HORY A MESTO BRATISLAVA A VIMFF VANCOUVER

Tohtoročný festival HORY A MESTO má v programe už tradične aj víťazné filmy z festivalu VIMFF v kanadskom Vancouveri. Vzácne prepojenie oboch festivalov sa odvýja priamo od Alana Formánka, ktorý vedie vo Vancouveri festival a zároveň je programovým riaditeľom Hory a mesto. Kolekcia dokumentov mapuje rôzne odvetia – lyžovanie, dobrodružné objavovanie vzdialených kútov sveta, klasické aj himalájske lezenie. Všetky filmy, ktoré zabodovali v Kanade, budú mať na Slovensku svoju premiéru. Návštevníkov festivalu prevedú od Severného po Južný pól. Práve tam sa nakrúcal austrálsky film Krížom cez ľad (Crossing The Ice), ktorý vo Vancouveri získal Grand Prix.

Celovečerný dokument mapuje výpravu dvoch austrálskych dobrodruhov, ktorí sa rozhodli absolvovať expedíciu a dosiahnuť Južný pól. Výpravu do neprebádanej oblasti podnikli bez akejkoľvek vonkajšej podpory, len vlastnou silou. Cesta nekonečným ľadom bola dlhá 1140 km a oni ju prešli dvakrát – tam a späť. Tri mesiace bojovali s únavou, hladom, takmer nepretržitým podchladením, omrzlinami a nebezpečnými trhlinami medzi ľadovými kryhami. Aj ďalší film z tejto série má v názve „ľad“, volá sa Naháňanie ľadu (Chasing Ice) a z tohtoročného VIMFF si odniesol cenu za najlepší environmentálny film. Z oblasti snehu je aj americký dokument Ďalej (Further), ktorý vo Vancouveri zabodoval v kategórii „ski mountaineering“ (horské lyžovanie). Fenomén alpského himalájskeho lezenia predstavuje poľský film Umenie slobody (Art of Freedom), ktorý mal vo Vancouveri veľký úspech. V Himalájach sa odohráva aj vancouverský víťaz v kategórii horská kultúra – Zlatá himalájska horúčka (Himalayan Gold Rush), tento francúzsky celovečerný dokument prináša iný pohľad na Himaláje. Obľúbený vancouverský festival s tradíciou ocenil tohto roku jedenásť filmov, z toho deväť uvedie slovenský festival Hory a mesto.

DO SÚŤAŽE VSTÚPI TAKMER 50 FILMOV

Pestrá kolekcia takmer 50 dokumentov je z rôznych oblastí, prinášajú dobrodružstvo, svedectvo o ľudskom nasadení, dychvyrážajúce športové výkony a zároveň pohľad na neznáme, nedostupné kúty sveta. Tento rok nesie sekcia ZEM aj prívlastok ZĽADOVATELÁ, bude v nej jednoznačne prevládať ľad a fascinácia obomi zemskými pólmi.

Filmová prehliadka festivalu má súťažný charakter. Filmy bude hodnotiť medzinárodná odborná porota v zložení: dlhoročný priateľ festivalu Hory a mesto horolezec Alek Lwow z Poľska, nemecký filmár Kerim Jaspersen, ktorý získal v roku 2010 v Bratislave Cenu poroty, slovenská filmová teoretička Daniela Chlapíková, a laureát Grand Prix spred troch rokov za, Slovák Robert Rajchl. Súťaží sa v kategóriách: Zem, Skala, Voda, Vzduch a ďalej sa udeľujú Cena literárneho fondu pre najlepší slovenský film, Cena adidas Terrex pre začínajúceho slovenského filmára, Cena v kategórii V4 a napokon cena Grand Prix.

HOSTIA FESTIVALU

Štrnásty ročník festivalu Hory a mesto privíta aj vzácnych hostí - tých, ktorí sú aktuálne na špici aj dlhoročné legendy. Jedným z tých, ktorí zastávajú predné priečky písaných aj nepísaných svetových rebríčkov skalného lezenia, je ani nie 28-ročný ALEX HONNOLD. O tomto Američanovi, ktorý sa veľmi skoro preslávil ako sólo lezec, sa píše ako o mladom, odvážnom, svojskom a nekonvenčnom športovcovi, ktorý je držiteľom niekoľkých svetových rekordov, najmä v rýchlostnom lezení. Venuje sa tiež sólovému lezeniu bez istenia, pre ktoré je nutné extrémne psychické nasadenie.    Ďalším pedstaviteľom mladej generácie, ktorá je vďaka svojim výkonom na špici, je aj český lezec ADAM ONDRA, vo svete lezenia považovaný za „zázračné dieťa“. Aktuálne sa mu začiatkom februára tohto roku podarilo vyliezť najťažšiu športovú cestu na svete La Dura Dura (9b+) v Španielsku. Pozoruhodný výkon dosiahol iba deň po svojich dvadsiatych narodeninách.

Tam, kde sú vychádzajúce hviezdy, sú aj legendy, ktoré celé roky venovali svojim métam a neustále posúvali hranice nemožného. Medzi legendy vo svetovom lezení patrí aj taliansky lezec MAURIZIO „MANOLO“ ZANOLLA, priekopník sólového lezenia na skalkách a v Dolomitoch. Na Hory a mesto tohto roku príde aj človek, ktorý patrí k najvernejším hosťom festivalu – ALEK LWOW z Poľska. Sympatický a v najvyšších horách sveta ostrieľaný horolezec je predstaviteľom zlatej generácie poľského himalájskeho zimného lezenia. Hosťami festivalu nie sú len lezci, aj keď práve táto disciplína hrá medzi outdoorovými športami prím. Festival bude hostiť aj športovca adidasu, Švajčiara HANSA REYA, extrémneho horského cyklistu. Jazdil v oblastiach, ktoré sa predtým považovali za nezjazdné, a aj preto je považovaný za lídra v extrémnej horskej cyklistike.

KINO SVET

Cestokluby KINO SVET sa už tradične venujú „inému cestovaniu“. Ukazujú, aké to je cestovať na vlastnú päsť, ísť do oblastí, ktoré nemá vo svojom katalógu žiadna cestovná kancelária, nielen na chvíľu pobudnúť, ale naplno existovať a spoznávať nové miesta, ľudí, zvyky. Cestokluby prinášajú autentické zážitky, skúsenosti, fotografie a rozprávania tých, ktorí našli v cestovaní hlbší rozmer.

Tohtoročnú sériu mulltimediálnych prezentácií otvorí Zuzana Greksáková, ktorá vyštudovala angličtinu a portugalčinu, a v rámci doktorandského štúdia sa zaoberá tiež kreolskými jazykmi, prežila rok v Indonézii. Jej rozprávanie s fotografiami má názov INDOSTYLE ALEBO ŽIVOT V INDONÉZII NA MILIÓN SPȎSOBOV. Indonézia je pre ňu krajinou tisícich ostrovov, tisícich kultúr, tradícií a milardy hmyzu. Zo svojich ciest jej najviac učaroval neprebádaný Timor. Účasť na jej prezentácii potvrdil aj indonézsky veľvyslanec J. E. pán Djumantoro Purwokoputro Purbo, ktorý zároveň otvorí výstavu o Indonézii. Tá bude po celý čas festivalu zdobiť cestoklubovú kinosálu.

V ponuke Cestoklubov je aj blok venovaný bicyklom. Miro Langer vyskúšal pred rokmi expedičnú cyklistiku a stal za závislý na Ázii, kam sa každý rok vracia. V poslednom období ho zaujal juhovýchodný kút tohto kontinentu – Vietnam a Laos. Jeho prezentácia AKO CHUTÍ VIETNAMSKÁ POLIEVKA... odkrýva práve „skutočný“ Vietnam. Zuzana Tichá a Jakub Štrba majú za sebou tisícky najazdených kilometrov po krajinách východnej Európy, Blízkeho východu a Kaukazu. Cestovateľská dvojica, ktorá na festivale odprezentuje svoje zážitky pod názvom DOBROVOĽNE NA BICYKLI.

Multimediálne cestovateľské prezentácie predstavia aj oblasti pokryté snehom, divokú prírodu, odľahlé oblasti ďaleko od civilizácie. Košičan s dušou kozmopolita, IT konzultant, skialpinista a kajakár Ján Mihálik bude na festivale rozprávať o zimnej expedícii na Polárny Ural, o prírode, o živote Nencov (nie Nemcov), ako aj o živote Rusov za polárnym kruhom. Jeho rozprávanie má názov POLÁRNY URAL. Aj cestovateľ, priateľ hôr, športovec a turista Igor Marks „zablúdil“ do snehom pokrytej oblasti. Jeho prezentácia sa volá ROMANTIKA MIMO SEZÓNY – KRÍŽOM-KRÁŽOM NA BEŽKÁCH PO FÍNSKOM LAPONSKU.

Ďalšiu vybranú dvojicu prezentácií spája iný, odborný pohľad na neznáme krajiny. Pavol Plesník vyštudoval geografiu a pre festival si pripravil rozprávanie o Peru s názvom PERU – KRAJINA NEUVERITEĽNÝCH OBRAZ(C)OV. Lukáš Vlček je geológ, doktor filozofie, ktorý sa ako jaskyniar zúčastnil viacerých objavných expedícií. Na Hory a mesto prinesie prezentáciu SPELAION: PO STOPÁCH STRATENEJ VODY, ktorá ponúkne fundovaný prierez svetom jaskýň celého sveta.

Tohtoročné Cestokluby uzavrie Svetozár Krno – jeden z k priekopníkov slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Svoje zážitky a postrehy z expedícií zachytil aj vo svojej prezentácii s názvom MONZÚNOVÝ SEČUÁN. VÝCHODNÉ HIMALÁJE.

FOTOSÚŤAŽ A VIDEOSÚŤAŽ

Stabilnou súčasťou festivalu sa za posledné roky stala fotosúťaž, do ktorej bolo tohto roku prihlásných rekordných 1458 fotografií. Autor najlepšej fotografie, ktorá získa Grand Prix, vyhráva exkluzívnu cenu – dvojtýždňový trekový výlet do Pakistanu. Cenu festivalu daroval himalájista, environmentalista a angažovaný pakistánsky politik Nazira Sabira, ktorý bol aj dlhoročným predsedom Alpského pakistanského klubu. Ide o výlet do Nazirovej domovskej oblasti Hunza Valley v severnom Pakistane. Je určená amatérskym fotografom aj profesionálom. Súťaží sa v štyroch tematických kategóriách: 1. horské a outdoorové športy, 2. horská kultúra a ľudia, 3. horská krajina (panoráma, fauna a flóra), 4. humor v horskej fotografii. O víťazných fotografiách rozhoduje päťčlenná odborná porota (Pavol Breier, Zuzana Homolová, Dodo Lietavec, Zuzana Halánová a Peter Kubaľák). Tri víťazné fotografie vo všetkých kategóriách a držiteľku Grand Prix budú môcť vidieť návštevníci festivalu priamo na mieste jeho diania v priestoroch bratislavského Auparku.

Prihlásené fotografie sú zobrazené aj v online galérii na webstránke festivalu. Jej návštevníci môžu jednoduchým spôsobom zahlasovať za tú, ktorá sa im najviac páči. Tá, ktorá obdrží najväčší súčet hlasovacích bodov, dostane špeciálnu cenu návštevníkov webu Hory a mesto.

Tohtoročnou novinkou festivalu je aj videosúťaž, ktorej sa takisto môžu zúčastniť profesionáli aj amatéri. Podmienky videosúťaže sú taktiež na webovej stránke festivalu.