Freediving, smrt a touha pokořit hranice lidských možností - Na jeden nádech

Úžasný pohľad na fascinujúce disciplíny športového freedivingu a príbeh predčasného výpadku najväčšieho amerického freedivera.

Súťaženie vo freedivingu či v nádychovom potápaní - športová disciplína, v ktorej ide o to potopiť sa do čo možno najväčšej hĺbky na jeden dych - testuje hranice ľudských schopností prežiť v jednom z nejnehostinnějších prostredí na planéte. Unikátna a rôznorodá partia ľudí, ktorí holdujú tomuto športu na vrcholovej úrovni, sa bežne potápajú desiatky metrov pod hladinu oceánu a dosahujú takých hĺbok, že sa im vnútorné orgány deformujú tlakom, v tme strácajú priestorovú orientáciu a jediná chyba by ich mohla stáť život.

Len pár freediverov sa potopilo až k Nicholasovi Mevolimu. Nick bol výnimočným mladým mužom a prirodzeným talentom: v jednom roku zlomil všetky možné rekordy. Vďaka atraktívnemu vzhľadu a mladosti sa stal aj hviezdou. Keď prišiel do najprestížnejšej súťaže na potápanie Vertical Blue v roku 2013, jeho hviezdna kariéra mala pokračovať. Namiesto toho sa táto súťaž stala jeho poslednou a tieň pochybností padol na samotnú budúcnosť freedivingu.

Zásluhou jej nebývalej informovanosti a brilantnému rétorickému štýlu sa kniha Na jeden nádych darí zachytiť Mevoliho životný príbeh a zároveň zmapovať súčasné snahy vrcholových potápačov dosahovať, napriek vzrastajúcim rizikám, stále nové rekordy. Výsledkom je majstrovský opus faktickej literatúry, práca, ktorá hovorí o ľudskej túžbe presúvať hranicu bez ohľadu na to, aká je.

na jeden nadech

Vychádza na 6. septembra 2017, EAN: 9788074629921
pevná väzba s kabátom, 335 strán, štandardná cena: 348, - Kč
Pôvodný názov: One Breath: Freediving, Death, and the Quest to Shatter Human Limits
Preložil: Jakub Futera
Ukážka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/na_jeden_nadech

Prichádza tiež ako elektronická kniha.

Napísali o knihe

"Pôsobivý príbeh o nebezpečnom a krásnom športe a nezabudnuteľnom mladíkovi. Skolnick opisuje svoj príbeh s vášňou a láskou k jeho téme, rovnako ako obdivuhodnú novinársku čestnosť. Berie nás pri tom na návštevu do odľahlých končín, do podmorských ríš, ktoré väčšina z nás nikdy neuvidí a v ktorých sú testované samotné hranice ľudských možností. "

Elizabeth Gilbert

"Adam Skolnick napísal pútavú knihu, ktorá sa číta jeden dych. Ide o svet, ktorý navštívi len málokto z nás, ale každý z nás by o ňom mal vedieť. "

Susan Casey

"Kniha, v ktorej rezonujú ozvuky Úteku do divočiny Jona Krakauera, načrtáva portrét mladého muža, ktorý zahynul v snahe viesť život zasvätený tomu, čo miloval. Fascinujúci a naliehavý príbeh mimoriadne sofistikovaného spisovateľa. "

Neal Bascomb

"Skolnickovo bádanie nám približuje nebezpečné vášne elitného klubu Freediver, ktorého jednotlivých členov spája poetický žargón zlej predtuchy: sklz, visieť na lane, voľný pád, biele karty, stlačenie pľúc. Podarilo sa mu zachytiť vzrušenie a entuziazmus obklopujúci rýchlo sa rozvíjajúcu športovú disciplínu, ktorá k sebe priťahuje nebojácnu zmes outsiderov, jogínov a rebelov priťahovaných úchvatným kĺzaním dole do pažeráka stále temnejšej modrej. Krásne napísaná kniha. Dôkladný kontakt s predmetom. "

Neal Thompson

"Opísaním úchvatného životného príbehu Nicka Mevoliho sa Adam Skolnick stal prvým spisovateľom, ktorému sa podarilo preniknúť k podstate tohto športu a zachytiť jeho šialené kúzlo. Výsledkom je prvotriedne dobrodružné rozprávanie a hlboko zasvätený psychologický portrét muža, ktorého jeho vnútorné nutkanie prinútilo podstúpiť vrcholný test vytrvalosti. "

Tom Zoellner

"Kniha Na jeden nádech je pútavý príbeh tragického hrdinstva. V životopise Nicka Mevoliho Skolnick objasňuje, čo to znamená byť mladý: ako vášeň, fyzický elán a nevinnosť stierajú hranicu medzi odvahou a bláznovstvom, inšpiráciou a šialenstvom. Posúvanie hraníc ľudských možností bude vždy obnášať balansovanie na tejto neistej deliacej čiare a Na jeden nádych brilantným spôsobom osvetľuje toto snaženie a lásku a stratu s tým spojené. "

J. C. Herz

Čítajte ďalej

Romantická, obdivovaná, zatracovaná, malebná, nebezpečná, vlídná, čarovná, zlá. Na jednu řeku až dost přízvisek, ale všechna jsou pravdivá. Taková je Sázava, „zlatá“ řeka, jak ji kvůli jejímu...
 
Indická Agra patrí k najznámejším a najnavštevovanejším miestam miliardovej Indie. Na brehu rieky Jamuny tu vyrástol pamätník čistej lásky, ktorá ľudí neprestane nikdy priťahovať. Agra však nie je...
 
S viac ako miliardou cestujúcich ročne do zahraničia je globálny turizmus na vzostupe, ale tento boom rozhodne nezastihol krajiny uvedené v našom dnešnom zozname. Neznamená to, že tieto krajiny by...
 
Karnevalovu zábavu zbožňujú hádam všetci. Premýšľali ste už nad tým, akú masku si zaobstaráte tento rok? Ak nie, nezúfajte! Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a  nápadov na tie...
 
New York
New York má niekoľko mien, či názvov. „Big Apple,“ „Melting Pot,“ „city that never sleeps.“ Mesto, ktorého štruktúru tvorí päť hlavných obvodov, pár riek, množstvo mrakodrapov a jedna zelená...
 

Diskusia