Dobrodružný seriál Bear Gryllsa: Útek z pekla

Bear Grylls je známy po celom svete ako odborník na prežitie v divočine a veľký dobrodruh. Jeho cesta sa začala v Spojenom kráľovstve na ostrove Wight, kde ho otec naučil liezť po horách a plachtiť na mori...

Odmalička trénoval bojové umenia, neskôr pôsobil v britských špeciálnych jednotkách, a práve to ho doviedlo k tomu, čím sa dnes preslávil po celom svete – k boju s matkou prírodou.

Jeho televízne série Man vs. Wild a Born Survivor, ktoré odvysielala televízna stanica Discovery Channel, sa stali jednými z najsledovanejších šou. Celkom ich videli takmer 1,2 miliardy divákov na celom svete. K ďalším úspechom Beara Gryllsa patrí napríklad expedícia od Antarktídy po Arktídu. Napísal aj desať kníh vrátane bestselleru Mud, Sweat & Tears (Blato, pot a slzy). Nová šesťdielna séria Gryllsových dobrodružstiev s názvom Bear Grylls: Escape from Hell (Útek z pekla) ponúka divákom svedectvá o prežití v najnepriaznivejších podmienkach podľa skutočných príbehov. Bear zažije nepríjemné chvíle v lavíne, pieskovej búrke, rozbúrenej vode a na príkrych skalách, a zároveň sa snaží ukázať, ako prežiť, ak sa ocitnete v rovnakej situácii.

Každý diel šou Bear Grylls: Escape from Hell prináša tri neuveriteľné, ale skutočné príbehy obyčajných ľudí o prežití v nepriaznivých podmienkach a boji o holý život. Tí, čo prežili boj s prírodou, sa v rozhovoroch podelia o to, ako sa im podarilo prežiť napriek nepriazni osudu. Bear Grylls sa ocitne v rovnakých situáciách a precestuje celý svet – od horúcej saharskej púšte po snehom zasypané hory Severnej Ameriky. Popasuje sa s nepriaznivými podmienkami v guatemalskej džungli, s horúčavou vo vzdialených kaňonoch Maroka, s príkrymi úbočiami a hustými lesmi v Taliansku. Okrem toho sa bude zaoberať aj základnými otázkami prežitia – kde nájsť zdroj vody, úkryt, ako sa zohriať, ako si uloviť večeru a najmä ako sa vrátiť späť k civilizácii.

Bear vám ukáže, ako tí, čo prežili, oklamali smrť svojou dômyselnosťou, vytrvalosťou a chladnou hlavou. Okrem príbehov uvidíte Beara piť krv hada na púšti, plniť plastové vrecko vlastným močom a použiť ho ako termofor, loviť tarantule v džungli. Jeho rady by vám v podobnej situácii mohli zachrániť život. V prvej epizóde Bear Grylls predstavuje príbehy troch skupín ľudí, ktorí prežili v guatemalskej džungli. Mexického archeológa Armanda Anayau a jeho tím napadli a okradli banditi pri vykopávaní mayských ruín a prinútili ich prejsť cez nebezpečnú rieku. Britský vedec John Gillatt sa sám stratil v Malajskej džungli. Dvaja Francúzi, Loic Pillois a Guilhem Nayral, bojovali 52 dní o holý život v amazonskom pralese. Bear Grylss prežije to čo oni a ukáže vám, ako zostať nažive.

V druhej epizóde sa Bear Grylls vyberie do Kanady, do nehostinného prostredia vysokých hôr na tichomorskom pobreží. Ukáže, ako prežiť malé lavíny, ako vydržať v studenej riečnej vode, dokonca skočí z útesu na vrcholec stromu. Predstaví nám príbeh troch mužov – Sébastiena Bouchera, Erica Le Marqueho a Charlesa Hortona – ktorí prežili na týchto miestach mrazivé teploty, život ohrozujúce zranenia, dehydratáciu a extrémnu únavu, ale nevzdali sa a dostali sa z toho pekla.

V tretej epizóde sa Bear Grylls vyberie do Saharskej púšte v Maroku. Uvidíte ho prežiť brutálnu piesočnú búrku, piť krv hada a vlastný moč. Vydá sa po stopách troch mužov – Maura Prosperiho, Eda Rosenthala a Merritta Myersa. Títo muži čelili spaľujúcim teplotám, hľadali vodu, trpeli dehydratáciou a únavou z tepla, no prežili napriek tomu, že sa zmierili so smrťou. Vo štvrtej epizóde sa Bear Grylls presunie do kaňonu v Severnej Afrike a k horskému potoku v Taliansku. Ukáže vám hrôzy, ktoré prežili na vlastnej koži štyria skokani vrátane Jacea Ramseyho a Johnnyho Strangea potom, ako skončili do Veľkého kaňonu a zistili, že neexistuje úniková cesta. Neskôr vám Bear v Taliansku predstaví príbeh poľského bádateľa Macieja Tarasina, ktorý prišiel o kanoe a partnera Tomeka Jedrysa v búrlivých vodách v Kolumbii. V kaňone v Severnej Afrike Bear prežije peklo, ktorým prešiel Merritt Myers – niekoľko dní bol uväznený bez vody na útese pod spaľujúcim slnkom.

V piatej epizóde Bear Grylls predstaví ďalšie tri príbehy z horského prostredia. Devätnásťročný Brit Jamie Neale sa stratil v horách a prežil tam dvanásť dní. Iba šestnásťročný chlapec William Parven zažil na vlastnej koži stretnutie s medveďom čiernym v Kalifornii. Bear zdolá príkry vodopád rovnako ako William, ktorý sa šmykol a spadol doň. Predstaví aj skauta Dana Stephensa, ktorý spadol a stratil vedomie v kanadskom národnom parku Quetico. Orientoval sa podľa hviezd a dokázal sa vrátiť. V šiestej epizóde uvidíte rekapituláciu všetkých dramatických, zábavných a prekvapujúcich momentov z celej série.

Podľa Beara Gryllsa existuje niekoľko nesprávnych mýtov o prežití: Jedným z najčastejších je ten, že ak sa vám v púšti pokazí auto, vraj by ste mali vystúpiť a pokúsiť sa vyhľadať pomoc. Nie je dobrý nápad a ľudia práve z tohto dôvodu zomierajú. Myslia si, že do najbližšieho mesta je len pár kilometrov, a po troch kilometroch od auta si uvedomia, aká nehostinná a nebezpečná je púšť. Zostaňte radšej v aute a čakajte na  záchranu.

Ďalším mýtom je podľa Gryllsa to, že si ľudia myslia, že čistá voda v horskom potoku je vhodná na pitie. Vôbec však netušia, čo je v potoku. Pod vodou môže byť aj zdochlina! Vodu by ste vždy mali najprv prevariť.

Podstata tretieho mýtu spočíva v tom, že ak sa stratíte, mali by ste predovšetkým hľadať jedlo. Nie je to pravda, v skutočnosti bez jedla prežijete celé týždne. Mali by ste čo najskôr nájsť úkryt a vodu, pretože bez nej prežijete len pár dní. Začiatočníci sa často dopúšťajú fatálnych chýb, tvrdí Grylls. Sám spomína, že keď mal osem rokov, urobil svoju prvú začiatočnícku chybu. S otcom sa vybral do hôr, keď prišla búrka. Mysleli, že bezpečne poznajú cestu naspäť, ale v búrke zablúdili. Celú noc putovali, boli úplne vyčerpaní, dezorientovaní a bolo im zima. Našťastie však našli cestu späť. Poučenie spočíva v tom, že v snehovej či piesočnej búrke radšej hľadajte úkryt, nie cestu, pretože pre zlú viditeľnosť ľahko zablúdite.

Jednou z najčastejší chýb podľa Gryllsa je vedomie, že človek niečo dokáže, ale telo to nezvláda. Klasickým príkladom zimnica z vyčerpania. Človek už nemá energiu, no napriek tomu pokračuje v ceste. Telo mu hovorí, že by sa mal vzdať, ale on pokračuje, až napokon niekde uviazne alebo sa stratí, pretože príliš precenil svoje sily.

Začiatočníci sa často púšťajú do niečoho na vlastnú päsť a nepovedia, kam idú a kedy sa vrátia. Dokonca aj jednoduchý výlet sa môže skončiť nepríjemne, ak sa stratíte alebo si vyvrtnete členok, a nikto nebude vedieť, kde vás má hľadať. Určite vždy niekomu povedzte, kam idete a kedy sa vrátite. Tak máte istotu, že vás v prípade núdze niekto nájde.

Ďalšou nebezpečnou začiatočníckou chybou je, keď nováčik podcení nadmorskú výšku a jej dôsledky. Vo vysokej nadmorskej výške je všetko namáhavejšie a extrémnejšie. Človek sa rýchlo dehydruje, trpí chorobou z nadmorskej výšky, výstup nahor mu znepríjemňuje chlad a vietor. Vysoko v horách sa ľudia doslova plazia a nevládzu dvíhať nohy ani ruky, tvrdí z vlastných skúseností Grylls. Aj jednoduché činnosti sa menia na oveľa zložitejšie a namáhavejšie. V prírode niekedy treba zabudnúť na vlastné pravidlá a veriť vlastným inštinktom. Skúsený dobrodruh vie, čo si môže dovoliť, a čo nie.

Vo voľnej prírode musíte mať stále oči aj všetky zmysly na stopkách. Všímajte si všetko okolo seba, tak sa najlepšie poučíte a v budúcnosti sa budete správať zodpovednejšie. Pri sledovaní seriálu o dobrodružstvách Beara Gryllsa sa isto naučíte také veci, o ktorých ste doteraz ani netušili.

Odpovedzte na otázku:

Ako sa volá seriál dobrodruha Bear Gryllsa?

Správnu odpoveď sa dozviete tu - Dobrodružný seriál Bear Gryllsa

Odpovede nám posielajte na [email protected] do 13.10.2013. Spomedzi vás vyžrebujeme 5 výhercov, ktorých odmeníme:

  • 3 x meteostanicou
  • 2 x cestovnou taškou