Praktické tipy pre krajšie fotografie

Ako povedal niekto múdry najlepší fotoaparát je ten, ktorý máme práve so sebou. Niekedy je to aj v mojom prípade mobilný telefón. Keďže som však fotograf telom aj dušou, fotoaparát na mojom androidovom smartfóne mi často nestačí.

Niekedy potrebujem optický zoom, inokedy  zas skôr ocením rýchle reakcie. Napríklad pri momentkách kompaktný fotoaparát urobí lepšiu službu. Tí čo radi fotografujú krajinky a hľadajú nielen malé rozmery, ale aj kvalitný obraz, či podporu RAW formátu zas istotne pokukujú po CSC fotoaparátoch.   Pre naozaj zapálených fotoamatérov, alebo aj cestujúcich profesionálnych fotografov sú vhodné CSC fotoaparáty vybavené APS-C senzormi a výmennou optikou. Napríklad Fujifilm ponúka v súčasnosti štyri modely týchto fotoaparátov.

Fujifilm X-A1, X-M1 a  X-E1

Na cesty sú kvôli rozmerom a cene najviac vhodné Fujifilm X-A1, X-M1 a  X-E1. Posledný spomenutý foťák má na rozdiel od prvých dvoch o trošku väčšie rozmery, chýba mu WiFi, ale má kvalitný elektronický hľadáčik. V porovnaní s konkurenciou majú nižší šum, osobitý dizajn a širokú ponuku objektívov. Samozrejmosťou je podpora RAW, HD videa a všetkých ďalších funkcií, ktoré len môže moderný fotograf potrebovať.

Na cestovanie sa k nim hodia základné objektívy typu XC 16-50mm, XC 50-230mm a pre portréty a reportáž v interiéri je vhodný objektív Fujinon XF 35mm F1,4. V ponuke Fujifilmu je aj vlajkový model X-Pro1 s hybridným hľadáčikom, je však už dosť veľký a podľa môjho názoru na cestách vám rovnako dobre poslúži menší podobne vybavený X-E1.

Tipy pre krajšie fotky

1.       „Necvakajte“, ale komponujte. Hlavný motív umiestnite radšej mimo stredu , napríklad do jednej tretiny fotografie.

2.       Všímajte si aj vrhnuté tiene, opakujúce sa prvky, fotografujte celok aj detail a pod. Detial môže byť rovnako zaujímavý ako celok.

3.       Udržte horizont fotografií v rovine.

4.       Ak fotografujte ľudí komponujte a výrez fotografie voľte pokiaľ je to možné tak, aby ste im nerezali (nedali koniec/hranu fotografie) cez kĺby nôh a rúk.

5.       Snažte sa  zachytiť emócie pri fotení ľudí a foťte vtedy keď sa niečo deje, fotografovaní ľudia budú riešiť dej a prebiehajúcu akciu a nebudú si až toľko všímať vás ako fotografa.

6.       Fotografujte do RAW, vľavo neupravená fotografia fotená do JPEG vpravo upravená fotografia prevedená do čiernobielej škály. Vyskúšajte dostupný špičkový RAW editor Adobe Lightroom alebo užívateľsky prívetivý český Zoner Photo Studio.

7.       Používajte motívové expozičné režimy (napr. portrét, šport, krajina, pod vodou, portrét bez blesku a pod.), najmä pri kompaktoch sa to naozaj oplatí. Fotoaparát potom „vie“ čo fotíte a optimalizuje expozičné nastavenia ako aj podanie farieb. V tomto prípade režim krajina zaistil živé farby.

8.       Vyskúšajte čiernobiely režim vášho fotoaparátu. Niektoré motívy sú v monochromatickom prevedení čarovné.

9.       Používajte korekciu expozície, teda ak fotografujete svetlé objekty, alebo v protisvetle a fotografie sú preto príliš šedivé a tmavé zvoľte napríklad korekciu expozície + 1 EV. Ak fotografujte tmavšiu, čiernu scénu a fotografie sú sivé bledé, (čierna nie je čierna ako by mala byť, ale šedá) zvoľte korekciu expozície napríklad -1 EV. Tento obrázok bol nafotený s korekciou expozície +1.

10.   Svoje najlepšie fotografie vytlačte na fotopapier (napr. rozmer 10x15cm) a rozdajte ich, či rozpošlite mailom tým, ktorí sú na nich, alebo ďalším ktorých potešia.

Jozef Peniak, http://jozefpeniak.blogspot.sk/