Magický nápoj Bohov: Čokoláda

Kto sa raz do nej zaľúbi, nikdy sa jej nedokáže vzdať. Vyžaduje si pozornosť, rešpekt a  úctu zároveň. Je láskou na celý život. Jej omamná vôňa a  lahodná chuť sú dôvodmi, prečo jej podľahne takmer každý. Vtiahne Vás do svojho tajomného sveta, ktorý Vás okamžite pohltí. Pohodlne sa usaďte a  vydajte sa s  nami na cestu objavovania tajomstva menom čokoláda.

Čokoláda a  jej pôvod

Deň, kedy bola objavená moderná čokoláda, si dnes už pamätá len málokto. Skutočnosť, že s  plodmi kakaovníka prišli do kontaktu ako prví Mayovia, je absolútne nepopierateľný. Tí ho považovali za tak hodnotnú komoditu, že ho využívali ako platidlo, určovali ním polohu ba dokonca ho nazývali nápojom Bohov. To, čo si môžeme dnes vychutnať v  teple domova, sa ani zďaleka nepodobá tomu pôvodnému nápoju. Nie nadarmo ho nazývali Mayovia „horkou vodou“, keďže rozdrvené kakaové bôby zmiešané s  bylinkami, vanilkou a  korením pripomínali nechutnú hustú kašu, ale s  neuveriteľnými účinkami. Sám vládca Montezuma mu podľahol natoľko, že si denne doprial až 50 šálok. Považovali ho za magický nápoj, a  preto ho dávali piť obetovaným pred ich popravou, aby im navodili pocit eufórie. 
Až v  16. storočí ho objavili zvedaví Španieli, ktorí ho dostali na európsky kontinent a  naštartovali tak novú éru hnedého zlata. Sprvoti bola čokoláda pre Španielov veľmi ostrá, ale len dovtedy, kým nezačali kakaové bôby lúpať a  pridávať med. Okamžite si získala veľkú popularitu, dokonca až takú, že po pive a  víne to bol tretí najkonzumovanejší nápoj. Rozšírila sa tak rýchlo, že ju začali používať aj mnísi v  kláštoroch na utíšenie bolesti. Dokonca bol úžitok čokolády účinný nielen ako balzam na jazvy, ale aj ako ochrana proti slnku. 
V  19. storočí si získala ešte väčší význam, pretože ju konzumovali najmä ľudia z  vyššej spoločnosti počas významných udalostí. Takú istú hodnotu, akú pre Angličanov znamenal v  tej dobe čaj, malo vo Francúzsku a  Španielsku pitie čokolády. Veľkú poctu jej vzdal aj notorický milovník žien, Giacomo Casanova, keďže práve vďaka nej sa dokázal dostať do postele množstvo žien. 
V súčasnosti ľudia opäť začínajú objavovať čaro čokolády, zároveň sú ochotnejší si priplatiť aj za lepšiu kvalitu, ktorú nájdu v  špecializovaných obchodoch. 

Ako sa rodí čokoláda

Na to, aby sme vyrobili tabuľku horkej čokolády, potrebujeme plody kakaovníka. V súčasnosti existujú 3 odrody - Criollo, Forastero a  Trinitario. Kakaovým plodom sa najlepšie darí v  Západnej Afrike, Nigérii, Ghane, Brazílii, Indonézii a Ekvádore. 
Samotný strom kakaovníka začína plodiť až po 5 rokoch života. Je aktívny ďalších 55 rokov a jeho  plody sa podobajú rugbyovej lopte s  priemerom 25 cm. Jeden strom údajne ročne urodí až 2 kg bôbov. Po tom, čo sa zvnútra vydlabú zrná, nechajú sa fermentovať po dobu 5 - 14 dní prikryté banánovými listami. Počas fermentácie sa pravidelne otáčajú, pričom stratia až polovicu svojej váhy. Hneď ako prebehne proces kvasenia, kakaové zrná sa sušia na drevených tabuliach vystavené slnečným lúčom. Po ich vysušení sú balené, označené a  exportované na spracovanie. 
Po tom, čo sú zrná privezené do závodov, sú pražené pod teplotou 100 - 140 °C vo veľkých bubnoch. Následne sú olúpané a  mleté vo viacerých mlynoch, čoho výsledkom je čistá kakaová hmota, ktorá je nepostrádateľným základom pre výrobu čokolády. Ešte predtým je nutné kakaovú hmotu vylisovať, kedy sa za pôsobenia vysokej teploty oddelí kakaové maslo od kakaového prachu. Posledným krokom na dosiahnutie homogénnej hmoty je konšovanie. Počas neho sa kakaová hmota premiešava v  rotačných nádobách pri teplote 30 °C, pričom sa do nej pridáva kakaové maslo, cukor, korenie, dochucovadla a  lecitín. Ten má zabezpečiť, aby sa mohla hmota plynulo odliať do foriem a  vznikla tak magická čokoláda.

Prečo jesť čokoládu

Dôvodov, prečo jesť čokoládu, je viacero. Má veľmi blahodarné účinky na organizmus, a  to aj vďaka tomu, že obsahuje viac ako 300 chemických látok. 
Prvou veľmi dôležitou látkou je fenyletylamín, ktorý zmierňuje pocit strachu, úzkosti a  napätia. Takže v  prípade, že by ste sa niečoho báli, skúste siahnuť po tabuľke čokolády. Obsahuje tiež flavonoidy a  polyfenoly, ktoré pôsobia priaznivo na cievy, znižujú krvný tlak a  zlepšujú krvný obeh. Nemenej podstatným je určite horčík, ktorý zlepšuje výkonnosť mozgu a  dobre pôsobí aj na rovnováhu. 
Okrem toho je čokoláda zdrojom viacerých antioxidantov, ktoré hrajú významnú rolu v  ochrane proti rakovine a  srdcovocievnych chorôb. Za zmienku takisto jednoznačne stojí tryptofan, ktorého premenou vzniká serotonín. Táto látka môže nadobro pochovať Vaše negatívne nálady, keďže jej zázračné účinky Vám umožnia vyčarovať úsmev na tvári a začať  pozitívne myslieť. 
Na záver môžeme čokoládu odporučiť vášnivým milencom, pretože má veľmi priaznivé afrodiziakálne účinky. Kto by to bol povedal, že sa čokoláda dokáže postarať o  nezabudnuteľné chvíle plné vášne a  rozkoše?

Ako rozpoznať kvalitnú čokoládu

Pri nakupovaní nám nejedenkrát padne do oka regál s  čokoládami. Ako si vybrať naozaj kvalitnú čokoládu? Nie je to ľahké. Treba si uvedomiť, že najšpičkovejšie čokolády v  bežných obchodoch nenájdeme, musíme ich hľadať jedine v  špecializovaných obchodoch. Tie najlepšie čokolády uvádzajú na zadnom obale geografický pôvod  kakaového zrna a  odrodu. Okrem toho si je dobré všimnúť, aké ingrediencie boli použité pri jej výrobe. Kvalitná čokoláda obsahuje kakaový prášok, kakaové maslo, trstinový cukor a  vanilku. Jedinou tolerovanou prísadou je sójový lecitín, ktorého úlohou je zlepšiť jej konzistenciu. U  mliečnej čokolády je výnimkou sušené mlieko. 
Čo rozhodne by však čokoláda nemala obsahovať, je tuk, vanilín, sušená srvátka, lieskovo-oriešková pasta, dochucovadlá a  emulgátory. Pokiaľ sa niektorá z  týchto ingrediencií nachádza v čokoláde, je to náznak, že niečo nie je v  poriadku - poctivá čokoláda neobsahuje žiadne umelé náhrady. Veľmi podstatným ukazovateľom je aj obsah kakaovej hmoty. Minimálna hodnota, ktorú by čokoláda mala obsahovať, začína na 40 %, avšak tie najšpičkovejšie čokolády dosahujú viac ako 90 %. Pri degustácii sa zvykne piť jasmínový čaj, ktorý dokáže neutralizovať chute a  zabezpečiť tak dokonalú chuť. 
Na zaver môžeme len dúfať, že si každý nájde svoju obľúbenú značku a  dokonale si vychutná lahodný pocit rozplývajúcej sa čokolády na jazyku.