Svedectvo mumifikovaného tela Georgea Malloryho

V roku 1999 našiel Conrad Anker Malloryho telo, o ktorého prvovýstupe na Everest sa dodnes vedú polemiky. 75 rokov ležalo neobjavené v Severnej stene najvyššieho bodu zemegule, pričom jeho alabastrovo biela koža a silné svaly na chrbte i nohách si uchovali až desivo ľudský vzhľad. Prsty rúk mal zakliesnené do svahu hory presne v tej pozícii, v akej zomrel. 
 
Vyriešiť záhadu ohľadom toho, či v roku 1924 Mallory a jeho spolulezec Andrew Irvine stáli na streche sveta, sa nepodarilo ani s nájdením pozostatkov muža, ktorý v čase svojho života bol najlepším znalcom tejto hory. Veď bol na nej už po štvrtýkrát a tentoraz veril, že mu Everest odhalí cestu k jeho najvyššiemu bodu. Nestalo sa tak. Naopak, masív Everestu sa navždy stal jeho hrobom.

Hľadači Malloryho a Irvinových stôp

O nájdenie Malloryho stôp sa pokúšalo viacero expedícií, no zakaždým neúspešne. Až kým nezapracovala náhoda v tíme, ktorý viedol Eric Simonson. Hlavnou postavou v tomto smutno-víťaznom príbehu bol Conrad Anker, ktorého ambíciou nebolo vyliezť na Everest, ale pátrať práve po stopách Irvina a Malloryho. Ich jedinou stopou bola správa čínskeho horolezca Wang Hung-baoa, ktorý v roku 1975 našiel v stene mŕtveho Angličana v historickom oblečení z dôb počiatkov lezenia. Navyše neďaleko miesta, kde sa v roku 1933 našiel Irvinov čakan (na rúčke boli tri zárezy, ktorými si Irvine bežne značil svoj výstroj). Irvinovo telo sa nikdy nenašlo.

Anker sa chcel vo výške okolo 8400 metrov pozrieť lepšie na cestu, ktorú vyliezol cca pred štvrť storočím Reinhold Messner, zišiel teda trochu z hlavnej trasy a zrazu zbadal v ľade mŕtveho muža. Mrazom mumifikované telo ležalo na bruchu hlavou do svahu, pravú nohu i ruku mal zlomenú, nad ľavým okom mal prerazenú lebku. Anker sa domnieva, že po osudovom páde bol ešte pri zmysloch, pretože ruky mal skrížené na prsiach, čo svedčí o tom, že sa do poslednej chvíle snažil brániť bolesti. V šatách našiel list od Malloryho brata, na golieri košele bolo vyšité jeho meno, na vreckovke iniciály G.L.M, v bunde nôž, výškomer a slnečné okuliare. Neskôr i skúška DNA dokázala, že skutočne išlo o telo Georgea Malloryho. Telo pochovali tam, kde ho našli, prečítajúc 103 veršov z biblie.
 

Moderní horolezci vo výstroji himalájskych priekopníkov

 
Ani tento nález však nevyriešil záhadu ohľadom toho, či Mallory stál na vrchole najvyššej hory sveta alebo nie. V jeho veciach sa totiž nenašla fotografia jeho manželky, ktorú si podľa svedkov zobral so sebou s tým, že ju nechá na vrchole. Conradovi Ankerovi to celé roky nedalo spať a v roku 2007 sa vrátil na horu spolu s britským horolezcom Leom Houldingom, aby s rovnakým výstrojom pionierskeho himalájskeho dobrodružstva z roku 1924 dokázali, že to možné bolo. Oblečenie, výzbroj i laná mali z rovnakých materiálov, aké použili i Mallory a Irvine, vrátane rovnakých horolezeckých postupov a rovnakej cesty na vrchol. Ukázalo sa, že i keď ich výstroj sa s dnešnou nedala ani porovnať, nehovoriac o technických pomôckach, ich výstup na Everest bol viac než možný.
 
 
A hoci tento Ankerov a Houldingov výstup na Everest nie je dôkazom toho, že prvými mužmi na tejto hore neboli Edmund Hillary a Tenzing Norgay, ale Mallory a Irvine, necháva dvierka pravdy tejto záhady stále pootvorené.
 
Zdroj fotografií: http://clive-w.blogspot.sk/
                         http://theesotericcuriosa.blogspot.sk