Najdrsnejšie dobrodružstvá roku 2015

Šialených projektov pribúda z roka na rok. Miestami si človek povie, že už ani nie je čo vymyslieť. A predsa sa nájde dosť dobrodruhov, ktorí prídu s niečim novým alebo niečo prekonajú. Podľa nás sú toto tie naj dobrodružné projekty roku 2015!

Dawn Wall na El Capitan za 19 dní

V roku 2015 sa do Mekky skalolezenia, Yosemitského národné parku, na chvíľu vrátila zlatá éra tohto športu. Tommy Caldwell a Kevin Jorgenson zdolali pravdepodobne najťažšiu lezeckú cestu na svete. V Dawn Wall, ktorá je súčasťou samotného El Capitan, dvojica strávila celých devätnásť dní. Za tento čas zvládli približne 914 výškových metrov voľným lezením ako prví vôbec. Používali laná na istenie, no všetky chyty a stupy boli čisto prírodné. Na hladkej žule so žiletkovo ostrými hranami to znie až neuveriteľne. 
El capitan

Pokus o Makalu na lyžiach

Piaty najvyšší vrchol sveta Makalu s výškou 8 463 m n.m. je lyžiarsky panic. To sa malo zmeniť tento rok. Pätica prvotriednych horolezcov a lyžiarov sa dostala do výšky približne 7 620 m n.m. z kade nakoniec museli zostúpiť pre nadmerné množstvo lavín. Vedúci expedície Adrian Ballinger o pokuse povedal: “Rozhodnutie vyliezť a zlyžovať horu ako je Makalu znamená uvedomovať si riziká s tým spojené. Priateľná miera rizika je však u každého individuálna.” Našťastie bola v prípade tohto tímu približne na jednej úrovni a rozhodnutie vrátiť sa do bezpečia bolo prijaté rýchlo a každým jedným členom výpravy v plnej miere. 
Makalu

Lonnie Dupre vysóloval Denali

Päťdesiattri ročný polárnik strávil na najvyššej hore Severnej Ameriky dvadsaťpäť dní v katastrofálnych podmienkach. Za ostatných päť rokov to bol jeho štvrtý pokus a konečne úspešný. Lonnie Dupre sa tak stal prvým človekom, čo vyšiel na Mount McKinley sólo. A to aj napriek tomu, že približne v polovici výstupu ostal na štyri dni uväznený v stane, pretože na hore zúrilo doslova peklo. Tucker Chenoweth, ranger národného parku Denali, prirovnal dobrodruhov výkon k letu na mesiac. “Je to akoby ste si jedného dňa povedali, že si bez pomoci NASA, len tak na vlastnú päsť, zaletíte na mesiac. A podarilo by sa vám to.”
Denali

3 500 kilometrový beh bez podporného tímu

Apalačský trail je diaľkový pochod dlhý 3 500 kilometrov. Ako názov napovedá tiahne sa cez Apalačské pohorie, ktoré sa nachádza vo východnej časti Severnej Ameriky. Osobná trénerka z Michiganu, Heather Anderson, si túto vzdialenosť zabehla za neuveriteľných 54 dní. Bez akejkoľvek podpory. Ako inak, vytvorila tým rekord. Mohli by ste namietať, že ultrabežec Scott Jurek toto dobrodružstvo stihol už za štyridsaťšesť dní, no hviezda svojho športu mal k dispozícií podporný tím, teplé jedlo, lekársku starostlivosť a normálnu posteľ na konci každého dňa. Anderson sa tak stala držiteľkou už druhého rekordu. Trhla totiž aj ten z Pacific Crest Trail. A je vôbec prvou ženou, ktorá tieto pochody zabehla.

Niagarské vodopády: Zdolané!

O tom, že Will Gadd, 47-ročný ľadolezec a dobrodruh, vyliezol Niagarské vodopády, ste zrejme počuli. Ostatne bola to senzácia hodná mainstreamových médií. Päťdesiat metrov vysoký ľad v kombinácií s  170 000 metrov kubických padajúcej vody za sekundu, to chce fakt gule. A tie Will rozhodne má. “Ak spadnete zo šiestich metrov pri normálnom ľadolezení, padnete do snehu. Postavíte sa a odídete preč. Ak by ste spadli na Niagároch, spadnete do najväčšieho prírodného mixéra na svete. A ten vás rozomelie,” povedal po výkone dobrodruh.

3 prvovýstupy za 3 dni 3 Nepálcami

Ešte roku 2014 Nepálska vláda otvorila viac ako sto nezdolaných vrcholov pre horolezcov. Roku 2015 to trojčlenný tím nepálskych sherpov využil vo svoj prospech a za tri dni spravili tri prvovýstupy na šesťtisícové hory. Naviac išlo o vôbec prvý expedičný tím zložený výhradne z Nepálčanov. Špekuluje sa, že toto dobrodružstvo by mohlo byť významným kultúrnym posunom pre miestnych a ich ekonomiku. Cestovný ruch je tu do dnešných dní stále ovládaný prevažne cudzincami. Zmení sa to podľa vás po čine troch odvážnych Nepálčanov?

Doplávala na Faralonské ostrovy

Vzdialenosť medzi San Franciscom a Faralonskými ostrovmi je približne 43,5 kilometra. Preplávať takúto vzdialenosť je poriadne šialený nápad. Najmä ak musíte bojovať so ľadovou vodou, silnými prúdmi a stále hrozí, že vás zmasakrujú žraloky. Tridsaťosem ročná Kim Chambers si povedala, že aj takéto riziko je lepšie ako sa nudiť doma pred telkou. Čľupla do vody a za sedemnásť hodín z nej bola prvá žena, ktorá túto trasu zaplávala. Čo povedala po svojom výkone? “Nie som pripravená usadiť sa. Moje aktivity teraz smerujú k dobrodružstvám!”

Najdlhší sólo let na solárny pohon

Solar impulse 2 je obrý klzák s rozpätím krídel väčším ako má Boeing 747. Krídla sú pokryté solárnymi panelmi. Čo viac treba na to, aby sa uskutočnil prvý oblet zemegule takýmto spôsobom? Iba dvaja nadšení Švajčiari. Štartovalo sa zo Spojených Arabských Emirátov. Po prelete Pacifiku, z Japonska nad Havaj, oznámili jednému z pilotov, Andremu Borschbergovi, že vytvoril rekord v najdlhšom sólo lete. Stoosemnásť hodín strávil tento dobrodruh vo vzduchu. Jeho parťák Bertrand Piccard povedal, že treba viac takýchto pionierov, aby sa dokázalo, že všetko 
o sa zdá nemožné, sa v skutočnosti dá urobiť.
 
Chýba podľa vás v našom sumári nejaký dobrodružný projekt? Napíšte nám do komentárov!
 
Zdroj: outsideonline.com, archív