TOP 7 najchladnejších miest na svete

Mestá, mestečká, dedinky… v skratke mrazivé šialené miesta lákajúce tých najvytrvalejších dobrodruhov. To sú kritéria tohto rebríčku. Podmienka tiež bola teploty pod nulou a aspoň zopár stálych obyvateľov. 

Verchojansk, Rusko

V jednom z  najchladnejších miest na planéte žije podľa sčítania ľudu z roku 2010 1 200 obyvateľov. Pritom sčítanie z  roku 2002 pritom uvádzalo až 1  434 obyvateľov. Verchojansk sa nachádza hlboko v  sibírskej divočine. Mesto pôvodne vzniklo ako pevnosť roku 1638 a  slúžilo ako miestna chovná stanica. Takisto sa tu ťažil cín a  zlato. Leží približne 650 kilometrov od mesta Jakutsk, čo je ďalšie najchladnejšie miesto na zemi, a  približne 2  400 kilometrov južne od severného pólu. V  šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia slúžil Verchojansk aj ako politický azyl. Prečo taká dehonestácia histórie mesta? Priemerná teplota v januári je mínus 45 stupňov Celzia a mrzne tu od októbra do apríla. Teplotný rekord padol roku 1892, keď namerali mínus 67 stupňov Celzia. Bežná móda sú tu huňaté baranice, kožuchy, a keď aj miestni uznajú, že je zima, ani nevychádzajú von.
Verkhoyansk, Rusko

Oimiakon, Rusko

Má byť človek hrdý na to, že žije na najchladnejšom meste na svete? Vyzerá to ako chorý nápad, ale je to tak. V ruskom Oimiakone sa totiž obyvatelia vždy vytočia, keď sa rozpráva o Verchojansku ako  o najchladnejšom meste. Šiesteho februára 1933 totiž v Oimiakone namerali mínus 68 stupňov Celzia. Na severnej pologuli v tomto šialenom predbiehaní jasného víťaza nemáme.
 
 
Počet obyvateľov sa pohybuje medzi 500 až 800, zdroje sa v tomto značne rozchádzajú. Dedina sa nachádza tri dni jazdy z Jakutska a školy tu zostávajú otvorené do mínus 46 stupňov Celzia. Obec je pomenovaná po horúcom prameni, ktorý domáci počas zimy musia “dolovať” spod veľmi hrubej vrstvy ľadu. Miestna organizácia cestovného ruchu promuje dedinku ako ideálnu pre dobrodruhov túžiacich po extrémnej zime.
Oymyakon, Rusko

International Falls, Minnesota

“Vodopády” nachádzajúce sa na hranici USA a Kanady ani zďaleka nie sú také mrazivé ako predošlé dva extrémy, no do rebríčka sa dostali vďaka tomu, že sú suverénne najchladnejším miestom vo svojom regióne. Mesto International Falls má približne 6 703 obyvateľov. Zimy sú dlhé a studené, priemerná teplota sa tu pohybuje okolo mínus 16 stupňov Celzia. Mínus 18 stupňov Celzia a nižšia teplota sú približne počas šesťdesať nocí do roka. Aby toho nebolo málo, v priebehu zimy tu napadne priemerne 170 centimetrov snehu. Tak ako Verchojansk a Oimiakon súperia o označenie o najstudenejšieho miesta, podobná rivalita panuje aj medzi International Falls a Fraserom v boji o titul Chladnička národa.
International Falls, Minnesota

Fraser, Colorado

Coloradské Rocky Mountains musia byť dôverne známe dobrodruhom a milovníkom hôr. Na ich úpätí leží mestečko Fraser s približne s 910 obyvateľmi. Táto ľadová diera neďaleko lyžiarskeho strediska Winter Park sa chváli priemernou ročnou teplotou nula stupňov Celzia. Jedno z najchladnejších miest USA je známe aj tým, že v júli tu teplomer bežne ukazuje mínus 1 stupeň Celzia. Ako sme už naznačili pri meste International Falls, Fraser nie je s ním v kamarátskom vzťahu. Niekoľko rokov sa naťahovali o prívlastok Chladnička národa. Tento spor prvýkrát vyústil do dohody roku 1986, keď International Falls zaplatili Fraseru približne 1 900 eur, aby mu dobrovoľne prenechal titul. O 10 rokov sa spor opäť otvoril, skončil na najvyššom súde, patentovom úrade a na zopár ďalších byrokratických miestach. Výsledok? International Falls je oficiálna Chladnička národa.
International Falls, Minnesota

Jakutsk, Rusko

Bez zbytočných rečí Jakutsk je jedno z najmrazivejších miest na planéte. Ak neberieme do úvahy teploty namerané na Arktíde, najnižšie teploty vôbec boli namerané pri rieke Jana, ktorá tečie neďaleko tohto mesta. Mrznúť tu začína v septembri a ortuť v teplomeri sa začína blížiť k nule až niekedy v máji. Januárová priemerná teplota je mínus 37 stupňov Celzia. No januárový rekord klesol až na mínus 63 stupňov Celzia. Šialené mesto? Aj napriek tomu tu má trvalý pobyt nahlásených okolo 200 000 ľudí. Tí žijú takmer výhradne z banského priemyslu. V meste nájdete viacero divadiel, múzeí a dokonca zoo. Roku 2008 preletela svetom mrazivá informácia, že v Jakutsku prasklo potrubie vyhrievania a ľudia sa tu museli doslova trieť o seba, aby sa zahriali. No najväčšmi to tu milujú šoféri kamiónov. Pri zásobovaní okolitých dediniek je bežné, že motor nevypínajú aj dva týždne. Inak by už nenaštartovali.
Jakutsko, Rusko

Hell, Nórsko

Lingvistické okienko na úvod. V nórčine znamená hell úspešne, aspoň podľa Googlu. No svetovým jazykom je angličtina. Ak vás teda niekedy niekto vytáčal dobre známou vetou až zamrzne peklo… už sa stalo. Nórske mestečko sa preslávilo práve svojím názvom a subarktickým podnebím. Príjemných mínus šesť stupňov Celzia tu namerali vo februári 2010 ako rekord. Môžeme teda spokojne povedať, že v pekle mrzne od decembra do marca. 
Jakutsko, Rusko

Barrow, Aljaška

Barrow je najsevernejšie mesto Spojených štátov. Leží približne 2 100 kilometrov južne od severného pólu a 500 kilometrov severne od polárneho kruhu. Mestečko s počtom obyvateľov 4 581 stojí na večne zamrznutej pôde až do hĺbky 400 metrov. Slnko tu zapadá na konci novembra a objaví sa až koncom januára. Mrzne tu takmer celý rok, priemerná júlová teplota je kúsok nad štyri stupne Celzia. Mesto je ekonomickým centrom North Slope a väčšina jeho obyvateľov je zamestnaná v energetike. Dostanete sa sem iba letecky alebo po mori. 
Jakutsko, Rusko
 
Chýba niečo? Napíšte nám do komentárov!