Tradičné Kaukazské vzory oživené módou

Kaukaz je známy nielen nedotknutou prírodou, ale tiež kultúrnou diverzitou a bohatstvom, medzi ktoré patrí aj tradičné obliekanie kaukazských národov. Najmä domáci módni návrhári preto venujú zvýšenú pozornosť pôvodným ľudovým vzorom, dizajnéri ich recyklujú a aplikujú na dekoračné potlače tričiek a módnych doplnkov.

Kaukazská oblasť sa rozprestiera medzi Čiernym a Kaspickým morom a zatiaľ čo jeho severná patrí pod Rusko, južná zahŕňa Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan a zasahuje aj Irán a Turecko. Pohorie Veľkého Kaukazu sa označuje za deliacu líniu medzi Európou a Áziou a jeho západná časť je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO, keďže sa jedná o posledné veľhory v Európe, ktoré ešte nezaznamenali výraznejší dopad ľudskej činnosti. Práve divoká príroda býva najčastejším lákadlom pre cestovateľov z celého sveta, no objavovať tento región má zmysel, aj keď ste fanúšikom obliekania.

Jedným z motívov pôvodom z Kaukazu je arménsky kríž

Tradičný kresťanský symbol tu v staroveku obohatili o ľudové kvetné motívy či geometrické vzory a kruhový prvok vo svojom strede.
Práve v starovekom Arménsku prvýkrát v 4. storočí oficiálne uznali kresťanstvo ako náboženstvo, ešte skôr než sa tak stalo v Rímskej ríši a krajina z toho doteraz ťaží pre záujem turistov. Arménsko je známe najmä pre svoje staroveké kláštory a v jednom z nich údajne môžete medzi reliéfmi nájsť tvár samotného Boha. Kresťanstvo tu má dávnu tradíciu, ktorej atmosféra dosiaľ sála na návštevníkov.

No vráťme sa späť k móde. Jeden z najrozšírenejších a najznámejších pôvodných odevov z Kaukazských hôr je chokha - mužský odev, ktorý má pôvod pravdepodobne v Gruzínsku a v rôznych variantách sa vyskytoval po celej oblasti.
Jeho hlavnú časť tvoril po kolená dlhý kabát so širokými rukávmi a výrazným prvkom masrebi - páse našikmo našitom na hrudi, ktorý mužom slúžil na založenie nábojov. Dnes sa tento motív často objavuje na potlači tričiek, či ako súčasť odevnej textilnej dekorácie. Práve s ním minimalisticky pracuje mladá abcházska dizajnérka Kama Tsvishba a tento prvok využila v jednej zo svojich dámskych kolekcií.

Vilshenko

Tradičným motívom a vzorom aj z tohto regiónu dlhodobo venuje pozornosť aj úspešná Ruska Olga Vilshenko, pôsobiaca v Londýne pod eponymnou značkou Vilshenko, na ktorú už stihol módny svet dávnejšie zaostriť svoju pozornosť. Návrhárka výrazne čerpá z pôvodných východných vzorov, ktoré sviežo kombinuje so západným zmyslom pre súčasné strihy a materiály. Tradičné motívy Kaukazu zahŕňajú prírodné motívy, či ornamenty zložené z rôzne štruktúrovaných geometrických tvarov, ktoré sú práve módu pravidelne vďačným zdrojom inšpirácie. Tieto motívy a originálne autorské dizajny nanášané rôznymi technológiami potlače alebo vyšívania, vytvárajú moderné oblečenia.
O tradičný odev je v Gruzínsku v súčasnosti opäť zvýšený záujem a často sa využíva ako svadobný odev. Po ukončení sovietskej represie sa stal symbolom národnej hrdosti. Obľúbený je tu motív národnej vlajky a mnohí patrioti ju hrdo nosia na tričkách v rôznych originálnych úpravách.

Ak sa rozhodnete spoznávať tento kút sveta sami a bohatosť vzorov a látok objavovať na vlastné oči, namiesto tradičného slovenského kroja či trička pre istotu odporúčame vyzbrojiť sa ako pred každým výstupom do horského terénu - nezabudnúť kvalitné trekové topánky, náhradné ponožky a nepremokavú vetrovku. To však väčšinou nebýva veľmi módne, preto je praktické pribaliť aj pekné tričko potlačené folkovým motívom?

Zdroje:
vilshenko.com
patternbank.com
fphil.uniba.sk
instagram.com