Chorvátske ostrovy - Brač, Hvar, Vis

Myslíte, že na dovolenke v Chorvátsku vás už nemôže nič prekvapiť? Opak je pravdou. Pláže lemujúce jadranské pobrežie sú síce preplnené dovolenkármi z celej Európy, no dalmátske ostrovy ponúkajú ešte aj dnes množstvo neobvyklých zážitkov a noviniek.

Brač, Vitova gora, Dračia jaskyňa

Ak sa postavíte na splitskú promenádu, priamo pred vami sa vynorí z mora mohutný chrbát ostrova Brač. Jeho najvyšší bod, Vitova gora /780 metrov/ je zároveň najvyšším bodom jadranských ostrovov. Je vyhladávaná pre úchvatný panoramatický výhľad, ktorý by mal rozhodne okúsiť každý návštevník ostrova. Ak patríte k milovníkom paraglidingu a rogala, určite vás zaujme informácia, že práve tu sa schádzajú v hojnom počte milovníci adrenalínu z celej Európy.

K najvyhladávanejším miestam na Brači patrí aj pláž Zlatni rat, ktorú mnohí považujú za najkrajšiu na Jadrane. Toto miesto je zároveň pre svoje veterné podmienky jedným z najlepších pre windsurfing v celom Stredomorí. Obce a osady ostrova si do značnej miery zachovali neporušený dalmátsky ráz, pre ktorý sú typické opevnené sídliská - gradiny alebo nízke príbytky z kamena - bunje. Pre obdivovateľov histórie bude určite zaujímavým spestrením aj okruh po starobylých kostolíkoch z 9. až 12. storočia, ktorých je na ostrove jedenásť.

K najpríťažlivejším patrí kláštor Blaca v juhozápadnej časti ostrova a Dračia jaskyňa na južnom pobreží. Na Brač sa môžete dostať pravidelnou trajektovou linkou zo Splitu do Supetaru a na Makarsku riviéru jazdí línka zo Sumartinu na juhovýchodnom pobreží. Praktická informácia pre študentov a mládež: Ak sa chystáte na Brač bez auta a chcete trochu ušetriť, vtisnite do rúk revízorovi niekoľko chorvátskych kuna a plavba bude hneď o pár korún lacnejšia.

Hvar, Jelsa, Stari Grad

Na ostrove Hvar je pre turistov zrejme najpodstatnejšia skutočnosť, že je tu najviac hodín slnečného svitu v celom východnom Jadrane a okolité vody patria vôbec k najčistejším. Milovníkom kúpania na divokých plážach padne do oka najmä severné pobrežie ostrova s hlbokým Starigradským zálivom a množstvom zátok s útulnými piesočnatými zákutiami. Najvyhladávanejším strediskom na ostrove je hlavné mesto Hvar, ktoré patrí k vôbec najnavštevovanejším v celom Chorvátsku. Malebné uličky starého mesta, prístav a lesklá kamenná dlažba vytvárajú skutočne neopakovateľnú atmosféru, ktorú si možno vychutnať najmä vo večerných hodinách.

K výletným centrám patrí aj Jelsa, Vrboska a Stari Grad, kde bol pred niekoľkými rokmi vybudovaný moderný trajektový prístav. Ten je považovaný za vstupnú bránu ostrova a zabezpečuje pravidelné trajektové spojenie so Splitom., Vela Lukou na Korčule, s Dubrovnikom, či ostrovom Vis. Z prístavu Sucuraj premáva trajekt do Drveniku na Makarskej riviére. Tento spoj je vhodné využívať práve počas letnej sezóny. Línky nebývajú tak preplnené a hoci treba absolvovať navyše cestu krížom celým ostrovom, neraz ušetríte niekoľko hodín.

Vis, Biševo a Modrá jaskyňa

Ostrov Vis patrí k jedným z málo objavených kútov Chorvátska. Až do roku 1989 tu mala totiž základne armáda a ostrov bol pre turistov nedostupný. Môžete sa tak tešiť na krásne čisté more, rímske pamiatky a stredoveké kláštory. V lokalite Gradina, na severozápadnom pobreží Visskej zátoky sú to pozostatky grécko-rímskej Issy, na poloostrove Prilovo je to františkánsky kláštor a boli tu odkryté aj pozostatky rímskeho divadla, kde bolo nájdených množstvo cenných antických pamiatok. Krásne pieskové pláže sú najmä severne od mesta Vis a na južnej strane ostrova je to krásna pláž v známej zátoke Stiniva.

Na Vise sú vytvorené aj vynikajúce podmienky pre jachting, windsurfing, potápanie či podmorský rybolov. Na svoje si tu prídu aj vyznávači paraglidingu a milovníci cyklistiky, pričom tunajšie serpentíny a vyhliadky ponúkajú nezabudnuteľné scenérie. Ako hádam na každom jadranskom ostrove si však cyklistika v tamojších hornatých podmienkach vyžadujte skutočne dobrú kondičku a výdrž. Zážitkom sú aj výlety loďou, pričom k najžiadanejším patrí plavba na ostrovček Ravnik so Zelenou jaskyňou, ale najmä plavba na ostrovček Biševo s nádhernou Modrou jaskyňou, ktorá patrí ku skutočným bonbónikom celého Jadranu. Lúče slnka sa pod morskoku hladinou odrážajú od dna a prenikajú do dutých útrob jaskyne a vytvárajú až neuveriteľne prenikavý belasý svit. Miestnou zvláštnosťou je aj množstvo námorných bunkrov, k najznámejším patrí bunker v zátoke Parja a počas plavby do mesta Komiža môžete navštíviť jaskyňu, kde bolo koncom 2.svetovej vojny sídlo Titovho štábu - tzv. Titovu spilju.